Teatteri&Tanssi+Sirkus-lehti tarjoaa nyt ainoana Suomessa koko maan esityskalenterin ensi-iltoineen. Oletko menossa Itä-Suomeen, Pohjanmaalle tai vaikkapa pääkaupunkiseudulle? Katso, mitä sillä alueella tarjotaan. Esityskalenterissa teatterin, tanssin, sirkuksen ja oopperan toimijat ilmoittavat esityksistään. Kalenteri päivittyy  aina lehden uuden numeron ilmestyttyä.

Ilmoitukset esityskalenteriin riitta.mattila@teatteritanssi.fi. Painetussa lehdessä hinta 2,6 €/palstamillimetri + alv.

Espoo

Espoon Kaupunginteatteri

REVONTULIHALLI
Samuel Beckett
Huomenna hän tulee
Ohjaus Pentti Kotkaniemi
8.1. – 5.2.2022

LOUHISALI
International Theatre Amsterdam
Who Killed My Father
Ohjaus Ivo van Hove
21.– 22.1.2022

Elle Sofe Sara
Vástádus eana – The Answer is Land
12.– 13.2.2022

Koko ohjelmisto

www.espoonteatteri.fi

 

TOTEM-teatteri

1000 paperista kurkea
Ohjaus ja käsikirjoitus Johanna Freundlich
Suunnattu alakoululaisille
Ensiaamu 19.1.2022
Tilattavissa 20.1.–3.3.2022
sekä syksy 2022

PNNN LNK
– esitys köydestä ja rohkeudesta
Ohjaaja Tuomas Laitinen
Dramaturgi Katariina Numminen
Suunnattu alakoululaisille
Tilattavissa 15.3.–20.5.2022
sekä syksy 2022

Även på svenska:
RD TRDN
– en föreställning om mod och ett rep!
För lågstadier, kan bokas våren 2022 vecka 10, 14 & 15och hösten 2002

www.totemteatteri.com

Unga Teatern

LILLKLOBB
Julen enligt Elsa Beskow
Manus och regi Meri Anna Hulkkonen
Spelas fram till 29.12.2021

Viisi ateriaa päivässä
– eli mitä söimme ja missä
Käsikirjoitus Christoffer Mellgren
Suomennos Meri Anna Hulkkonen
Ohjaus Janne Pellinen
12.1.–26.3.2022

Fem mål mat
– vad jag åt och vem jag åt det med
26.1.–30.3.2022

Biljetter/liput:
(09) 862 08200

www.ungateatern.fi

www.lippu.fi

Helsinki

Helsingin Kaupunginteatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
Tatu ja Patu Helsingissä
Niin kuin taivaassa
Mikko Räsäsen tulevaisuus

PIENI NÄYTTÄMÖ
Everstinna
Bolla
Lapset
Hiljaiset sillat

ARENA-NÄYTTÄMÖ
Baskervillen koira
Näytelmä joka menee pieleen

STUDIO PASILA
Saiturin joulu
Kiviä taskussa
Club Act!one

LILLA TEATERN
Once
Kris och katastrof i Mumindale

www.hkt.fi

 

KokoTeatteri

KokoTeatterin KEVÄT 2022
Janne Saarakkalan uutuus
Jakkupuku
Kantaesitys 18.2.2022

Lain§uojattomat
Festivaalin Warm Up
4.–6.3.2022

Tervetuloa KokoTeatterin
25-vuotisjuhlavuosi ja upea ohjelmisto!

Tutustu ohjelmistoon:

www.kokoteatteri.fi

www.kokoteatteri.fi

 

KOM-teatteri

Jussi Kylätasku
Runar ja Kyllikki
Ohjaus Lauri Maijala
Nimirooleissa Ella Mettänen ja Paavo Kinnunen
Ensi-ilta 21.1.2022
Esitykset 14.5.2022 asti

www.kom-teatteri.fi

 

Q-teatteri

Eriopis
Teksti E.L. Karhu
Ohjaus Akse Pettersson
Ensi-ilta 17.2.2022

www.Q-teatteri.fi

Ryhmäteatteri

HELSINGINKADUN NÄYTTÄMÖ
Minä ja Leonard
Suomennokset A.P. Sarjanto
ja Juha Kukkonen
Sovitukset Jari Komulainen
ja Juha Kukkonen
Lavalla Juha Kukkonen, Valtteri Bruun,
Anna Kasper ja Jari Komulainen
Esitykset 10. – 18.12.

Schimmelpfenning:
Peggy Pickit näkee
Jumalan kasvot
Ohjaus Jarno Kuosa
Rooleissa Minna Suuronen, Robin Svartström,
Jarkko Pajunen ja Meri Nenonen
Esitykset 5.2.2022 alkaen

Ryhmäteatterin lipunmyynti:
(09) 718 622
Avoinna ark. klo 11-18

www.ryhmateatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
William Shakespeare
Hamlet
Ohj. Samuli Reunanen

Eva Buchwald – Timo Ruuskanen
– Linda Wallgren – Tuukka Vasama
Red Nose Company feat. Avanti!
Aleksis Kivi

Caryl Churchill
Sanantuoja
Kaksi pienoisnäytelmää:
Surma ja Sanantuoja
Ohj. Minna Leino

Juha Jokela
Dosentit

 Miika Nousiainen
Pintaremontti
Ohj. Irene Aho

Helsingin Sanomat
Musta laatikko 17

 VALLILAN KANSALLISTEATTERI
Johann Wolfgang von Goethe
Faust
Ohj. Anne Rautiainen

Mika Myllyaho
Kampaamo

Molière
Saituri
Ohj. Vesa Vierikko

Susanna Kuparinen – Jari Hanska
Sokea piste

OMAPOHJA
Pinja Hahtola – Mari Lehtonen
SuomiFilmin Salaiset Kansiot
Ohj. Ria Kataja

Janne Reinikainen – Petri Manninen
Ikuinen paluu

KAISANIEMEN ALA-ASTEEN KOULU
Antti Rönkä – Valtteri Raekallio
Elämän koulu

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)

www.kansallisteatteri.fi

www.lippu.fi

Tanssiteatteri Hurjaruuth

Uudistettu Talvisirkus Vauhti
Suvilahden Kattilahallissa
Ohjaus Sanna Silvennoinen
Esitykset 4.11.2021–9.1.2022

www.hurjaruuth.fi

 

Teatteri Avoimet Ovet

Marian tunnustus
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanna Kirjavainen
Rooleissa Ella Pyhältö ja Outi Pulkkinen
Ensi-ilta 8.2.2022
Esitykset aikavälillä 7.2.–28.4.2022

Liput (09) 434 2510
(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste
Erottajankatu 5, 00130 Helsinki

www.avoimetovet.fi

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Teatteri

Minna Lindgren
Kaukorakkaus
Ohjaus Kari-Pekka Toivonen

Arto Paasilinna
Jäniksen vuosi
Ohjaus Taru Mäkelä

Jane Austen
Järki ja tunteet
Ohjaus Satu Rasila

Victor Haim
Kohtauksen partaalla
Ohjaus Johanna Reilin

Heli Laaksonen
Sylvia, Tuija ja Laulava Patja
Henna-Maija Alitalo ja Liisa Peltonen

VIERAILUT
Sanat ja sävel – Iiro Rantala ja Lotta Kuusisto
Yli rajan – Jonna Järnefelt
Kauan kukkineet omenapuut – Seela Sella
Tämä(kin) tarina on tosi – Pate Mustajärvi
Pyöreä totuus – Jarno Hyökyvaara
Etusivun juttu

Liput
0600-10 20 30 (0,76/min+pvm)

www.hmlteatteri.fi

www.lippu.fi

Imatra

Teatteri Imatra

Eppu Nuotio
Elämä ikkunan takana
Ohjaus Timo Rissanen
Kantaesitys 22.1.2022

Lee Hall
Spoonface Steinberg
Ohjaus Mervi Koskinen (vier.)
Ensi-ilta 9.2.2022

Osku Valve
Niin paljon kuuluu rakkauteen
Ohjaus Timo Rissanen
Kantaesitys Imatran kesäteatterissa 28.6.2022

teatteri-imatra.fi

Kajaani

Kajaanin Kaupunginteatteri

Zorro
Värikäs ja hehkuva musikaali vapaudesta!
Ohjaus ja koreografia Sonja Pakalén
Kapellimestari Juho Hannikainen

Medusan huone
Kirjoittanut Saara Turunen
Ohjaus Helka-Maria Kinnunen

Viri-viri tik tak
Riehakas satukomedia
Ohjaus Sanna Heikkinen

Yhdestoista hetki
Kirjoittanut Esa Leskinen ja Sami Keski-Vähälä
Lukudraama 16. ja 18.12.
Sovitus ja ohjaus Tarja Heinula

Kemiaa
Suomen kantaesitys 29.1.2022
Kirjoittanut Jacob Marx Rice
Suomennos Topi Lindh ja Aleksis Meaney
Ohjaus Aleksis Meaney

Vienanmeri
Valkiemeri Бе́лое мо́ре – rajankäyntiä
Kantaesitys 12.2.2022
Käsikirjoitus ja ohjaus Anni Mikkelsson
Koreografia Ari Numminen

www.kajaaninteatteri.fi

Kemi

Kemin kaupunginteatteri

Mauri Kunnas
Apua, merirosvoja!
Ohjaus Tero Heinämäki (vier.)
Ensi-ilta 31.8.2021

Kemi – muistio puista
Ohjaus Tuija Kokkonen (vier.)
Ensi-ilta 9.4.2022

Lippukassa p. (016) 258 232

www.keminteatteri.com

Kotka

Kotkan kaupunginteatteri

TULEVAT ENSI-ILLAT
KEVÄTKAUDELLA 202
La 12.2.
Viimeinen vuosi
Ohjaus Miko Jaakkola

La 19.2.
Pinokkio
Ohjaus Pia Lunkka

OHJELMISTOSSA JATKAVAT
Tarpeistonhoitajan tähtihetki
Ohjaus Anne Niilola

Kotkan Ruusu
Ohjaus Miko Jaakkola

Peter Pan menee pieleen
Ohjaus Mika Eirtovaara

Korkkarit goes Euroviisut
Ohjaus Pia Lunkka

Armi – kaiken sulle antaa tahtoisin
Ohjaus Katriina Honkanen

Esityspäivät ja lisätietoja:

www.kotkanteatteri.fi

 

Kouvola

Kouvolan Teatteri

KEVÄT 2022
ENSI-ILLAT
Muistojen virta
Käsikirjoitus ja ohjaus Mari Kahri
Kapellimestari Iikka Kahri
Kantaesitys 29.1.2022

Thobjørn Egner
Kolme iloista rosvoa
Ohjaus Olka Horila
Koreografia Annina Rubinstein
Ensi-ilta 26.3.2022

Katso koko ohjelmisto:

www.kouvolanteatteri.fi

Kuopio

Kuopion kaupunginteatteri

KEVÄÄN 2022 OHJELMISTOSSA
Hiiriä ja ihmisiä
Ohjaus Tommi Auvinen
Ensi-ilta 2.2.2022

Nimeni on Susanna
Ohjaus Marika Vapaavuori
Ensi-ilta 9.2.2022

Saako olla sardiini?
Ohjaus Tommi Auvinen

Nyt kun olet minun
Käsikirjoitus ja ohjaus Pasi Lampela

Rintamamiestalo
Käsikirjoitus ja ohjaus Kari Heiskanen

Minna Canth
Agnes
Dramatisointi ja ohjaus Juha Hurme

Larry Shue
Ulkomaalainen
Ohjaus Tommi Auvinen

Huippusuosittuihin lastenkirjoihin perustuva
Prinsessa Pikkiriikki
Dramatisointi ja ohjaus Perttu Leinonen

Lisätietoja:

www.kuopionkaupunginteatteri.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

Waitress – Unelmien resepti
Kostonkierre – tarina jakautuneesta kaupungista
Sota ja rauha
Rouva C.
Kulta, ollaan kotona
Kolme iloista rosvoa

Yhteistuotannot:
Onnellisinta on olla onnellinen
RÉvolution

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)

lktliput@lahti.fi

Ryhmämyynti (03) 752 6000/

lktryhmat@lahti.fi

www.lahdenkaupunginteatteri.fi

www.lippu.fi

 

Teatteri Vanha Juko

Kolme sisarta
Tarina hiihdosta ja omistautumisesta
Käsikirjoitus Veikka Heinonen
Ohjaus Esa-Matti Smolander
Esitykset 28.1.–18.3.2022

teatterivanhajuko.fi

Mikkeli

Mikkelin Teatteri

Liisa Ihmemaassa
Dramatisointi & ohjaus Hanna Ryti
Ensi-ilta 12.02.2022

Perinnönjakajat – Kuka hiton Heidi?
Ohjaus Aleksander Anria
Ohjelmistossa 22.04.2022 asti

EXän uus ja vanha
Ohjaus Minna Koskela
Ohjelmistossa 25.02.2022 asti

Täydellinen lauantai
Ohjaus Aleksander Anria
Ensi-ilta 09.04.2022

VIERAILUT
Pate Mustajärvi – Tämä(kin) tarina on tosi
He’s a lady, by Mika Tepsa
Palvelija – Martti Suosalo
Hajuvettä ja lihapullia – Maria Lund & Päivi Pylvänäinen

Koko ohjelmisto:

www.mikkelinteatteri.fi

Pori

Rakastajat-teatteri

Vitsi mitkä kissanpäivät!
Ratkiriemukas, sketsejä ja musiikkia sisältävä talk show
Käsikirjoitus Miko Kivinen
Ohjaus Janne Saarakkala
Näyttämöllä Niina Hosiasluoma,
Miko Kivinen, Angelika Meusel
ja joka viikko vaihtuva yllätysvieras
Kantaesitys 15.1.2022
Kehräämö

Alaston kaupunki
Musikaali porirockista
Esityksessä soi Mamban, Dingon, Even ja Yö-yhtyeen hitit.
Käsikirjoitus ja ohjaus Tapio Kankaanpää
Musiikin sovitus Tuomas Wäinölä
Kehräämö

Noita Nytenenän elämäntaparemontti
Koko perheen musiikkinäytelmä
Käsikirjoitus Erja Lehtonen
Ohjaus Erja Lehtonen ja Kai Tanner
Studio Hilkka

www.rakastajat.fi

Riihimäki

Riihimäen Teatteri

Tiina Puumalainen
Kun kiltteys ei riitä
Ohjaus Kimmo Virtanen
Esitykset 27.1.–26.3.2022

Jeanie Linders
Menopaussi-musikaali
Ohjaus Olka Horila
Esitykset 10.2.–19.3.2022

Koko ohjelmiston löydät:

www.riihimaenteatteri.fi

info@riihimaenteatteri.fi

 

Savonlinna

Savonlinnan Teatteri

TULOSSA
Hiomaton timantti
Lumoava musikaali maailman
kaunneimmasta blondista, Marilynista
Käsikirjoitus Eppu Nuotio ja Tiina Brännare
Ohjaus Johanna Sorjonen
Kapellimestari Teemu Takanen
Koreografia Pia Varuhin-Palo
Ensi-ilta 12.2.2022

Tukholma
Väkevä draama
Käsikirjoitus Mika Ripatti
Ohjaus Jouni Rissanen
Ensi-ilta 2.4.2022

OHJELMISTOSSA JATKAA
Sirkku Peltola
Mummun saappaassa soi fox
Ohjaus Jouni Rissanen

www.savonlinnanteatteri.fi

Tampere

Tampereen Teatteri

PÄÄNÄYTTÄMÖ
Samuel Beckett
Huomenna hän tulee
Ohjaus Pentti Kotkaniemi
Ensi-ilta 24.2.202

Mihail Bulgakov – Antti Mikkola
Saatana saapuu Moskovaan
Ohjaus Antti Mikkola

Agatha Christie
Eikä yksikään pelastunut
Ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen

Charlotte Bronte – Polly Teale
Kotiopettajattaren romaani – Jane Eyre
Ohjaus ja musiikki Jussi Nikkilä
Koreografia Ingrid Andre

FRENCKELL
Karo Hämäläinen – Sami Keski-Vähälä
Kansalliskirjailija
Ohjaus Mikko Kanninen

Kaisa Hela – Mari Turunen
HÄPEÄ! – Nolo komedia

Martti Joenpolvi – Kari Paukkunen
Kauan kukkineet omenapuut
Ohjaus Kari Paukkunen
Näyttelijöinä Seela Sella ja Anne-Mari Kivimäki

Hella Wuolijoki
Niskavuoren Heta
Ohjaus Liisa Mustonen

Paolo Genovese – Juha Siltanen
Salaisuuksien ilta
Ohjaus Työryhmä

Stephen King – William Goldman
Piina
Ohjaus Antti Mikkola

Saikkua, kiitos! Osa 3
Ohjaus Otto Kanerva

Tutustu koko ohjelmistoon:

www.tampereeenteatteri.fi

Tampereen Työväen Teatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
TULOSSA
Irene Sankoff – David Hein
Come From Away
Ohjaus Samuel Harjanne
Koreografia Mirva Mäkinen
Ensi-ilta 11.1.2022

Reko ja Tiina Lundán – Kati Kaartinen
Tunnit, viikot, kuukaudet
Ohjaus Tuomas Rinta-Panttila
Musiikki Jussi Tuurna
Ensi-ilta 28.1.2022

August Strindberg – Tiina Puumalainen
Kuolemantanssi
Koreografia ja rooleissa Jorma Uotinen,
Sirpa Suutari-Jääskö ja Jukka Haapalainen
Ensi-ilta 6.4.2022

OHJELMISTOSSA JATKAA
Kinky Boots
Matilda

EINO SALMELAISEN NÄYTTÄMÖ
TULOSSA
Veikko Nuutinen
Vanhempainilta
Ohjaus Juho Gröndahl ja Veikko Nuutinen
Kantaesitys 9.2.2022

Wim Wenders – Peter Handken
Berliinin taivaan alla
Käsikirjoitus ja ohjaus Anne Rautiainen
Kantaesitys 13.1.2022

Stefano Massini
Lehman-trilogia
Ohjaus Davide Giovanzana
Sävellys Maija Ruuskanen
Ensi-ilta 24.2.2022

OHJELMISTOSSA JATKAA
Poikakoodi
Mielensäpahoittaja Eskorttia etsimässä

KELLARITEATTERI
Action Hero
Käsikirjoitus ja ohjaus Liila Jokelin
Kantaesitys 22.2.2022

Katso koko ohjelmisto

ttt-teatteri.fi

Teatteri Siperia

Mieslive
Koominen ja armoton läpileikkaus
nykymiehen kompuroinnista muuttuvassa maailmassa
Ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen
Käsikirjoitus Työryhmä
Rooleissa Maria Heiskanen,
Pekka Heikkinen ja Tuukka Huttunen
Kantaesitys 28.1.2022
Esitykset 2.4.2022 asti
Esityspaikka Tampere-talo

www.teatterisiperia.net

 

Turku

Aurinkobaletti

Tanssiva tammikuu
Aurinkobaletissa nähdään tammikuussa
monipuolinen tanssiteosten sarja.

Henna-Maria Hanhineva:
Naisen sydän
14.–15.1.2022

Satu Tuittila ja työryhmä:
Vähin äänin
21.–23.1.2022

Patrick Di Quirico:
Emho
28.–29.1.2022

Jyrki Karttunen
Illallisvieraita
11.–19.2.2022
Illallinen on katettu ja sinut on kutsuttu pöytään.
Uskallatko ottaa kutsun vastaan?

www.aurinkobaletti.fi

Grus Grus Teatteri

Koivuhiiri ja päästäinen
Sovitus Sofia Molin ja Ville Kurki
Esitys tilattavissa suomeksi ja ruotsiksi
Ikäsuositus 4–10 v.

Niin se vain on –
Maailmankaikkeus nukketeatteriesityksenä
Kirj. Ishmael Falke

Kirja ja podcast
Tilattavissa ja kuuneltavissa

www.grusgrus.fi/niin-se-vain-on

www.grusgrus.fi

www.eri.fi

 

TEHDAS Teatteri

Jeanne de Clisson
– merellinen kuvaelma verenhimosta
Ohjaus Lee Lahikainen
3.–18.12.2021 ja 29.5.–28.5.2022

Koira nimeltään Kissa tapaa kissan
Hassunkurinen tassunojennus pienille ja isoille katsojille.
Perustuu Tomi Kontion ja Elina Warstan lastenkirjoihin.
Ohjaus Jukka Kittilä
9.–18.12.2021 ja 19.–26.3.2022

Yksin ihminen
– Scifi-nukketeatteria aikuisille tulevaisuuden Turusta
Käsikirjoitus ja ohjaus Maiju Tainio
Ensi-ilta 21.1.2022

The Gynecologist
Miiminen seikkailu kehon sisäiseen maailmaan.
Konsepti & esiintyjä Emma Castrén
Ohjaus Jenni Kallo
Ensi-ilta 18.2.2022

www.tehdasteatteri.fi

Turun Kaupunginteatteri

J.R.R Tolkien
Hobitti
Joskus seikkailu valitsee sinut.
Ohjaus Mikko Kouki

Samuel Beckett
Huomenna hän tulee
Martti Suosalo ja Mika Nuojua klassikkonäytelmässä.
Ohjaus Pentti Kotkaniemi
Ohjelmistossa 24.11.–30.12.

Brittikomedia
Tämä on ryöstö
Timanttinen komedia pankkiryöstöstä.
Ohjaus Snoopi Siren

Moderni klassikko
Kullervo
Elämä se risoo huolella.
Nimiroolissa Helmi-Leena Nummela
Ohjaus Linda Wallgren
Viimeinen esitys 30.12.

Haavisto – Kähärä – Rasila
Kysy siskolta
Lauluja ja suoraa puhetta naiseudesta.
Ohjaus Satu Rasila

Peter Shaffer
Amadeus
Keskinkertaisuuden kirous.
Mozartina Miro Lopperi,
Salierina Santtu Karvonen
Ohjaus Tuomas Parkkinen
Ensi-ilta 4.2.

Florian Zeller
Äiti
Vailla tarkoitusta.
Nykydraaman pääroolissa Kirsi Tarvainen
Ohjaus Maia Häkli
Ensi-ilta 11.2.

W&T Comedy
Stand up, Teatteri!
Kuukausittainen komiikkaklubi, K18.

Koko ohjelmisto:

teatteri.turku.fi

Liput:
lippu.fi/02 262 0030
kaupunginteatteri.myynti@turku.fi
Turun Kaupunginteatteri
Itäinen Rantakatu 14
20100 Turku

Valkeakoski

Valkeakosken kaupunginteatteri

Teuvo Pakkala – Minna Kangas
Tukkijoella
Laulunsekainen huvinäytelmä
Ohjaus Minna Kangas
Musiikki pääosin Oskari Merikannon rakastettuja säveliä
Laulut Harri Salminen
Koreografia Jutta Wrangén
Ensi-ilta 26.2.2022
Esitykset 16.4.2022

www.teatteri.valkeakoski.fi

Vantaa

Tikkurilan Teatteri

Ronja Ryövärintytär
Kirjailija Astrid Lindgren
Sovittaja Annina Enckell
Suomentaja Tuovi Paju
Ohjaus Sanna Liski
Ensi-ilta 27.1.2022

www.tikkurilanteatteri.fi

 

ENSI-ILTOJA

ENSI-ILTOJA AJANJAKSOLLA 16.12.2021 – 10.2.2022

ESPOO
Huomenna hän tulee
Käsikirjoitus Samuel Beckett, ohjaus Pentti Kotkaniemi
Tampereen Teatteri, Turun Kaupunginteatteri
ja Espoon Kaupunginteatteri 8.1.

Tuhat paperista kurkea
Käsikirjoitus ja ohjaus Johanna Freundlich
TOTEM-teatteri 19.1.

HELSINKI
SuomiFilmin Salaiset Kansiot
Käsikirjoitus Pinja Hahtola ja Mari Lehtonen,
ohjaus Ria Kataja
Suomen Kansallisteatteri 12.1.

Elämän koulu
Antti Rönkä – Valtteri Raekallio, ohjaus Valtteri Raekallio
Suomen Kansallisteatteri, Kaisaniemen ala-asteen koulu 13.1.

Feeling Cute
Koreografia Leena Harjunpää
Leena Harjunpää co, Korjaamo 14.1.

Hamlet
William Shakespeare – Aina Bergroth,
ohjaus Samuli Reunanen
Suomen Kansallisteatteri 19.1.

Kalas på riktigt
Text Lena Frölander-Ulf, regi CG Wentzel
Teatteri Taimine 19.1.

Once
Walsh – Hansard – Irglová, ohjaus ja koreografia Jakob Höglund
Helsingin Kaupunginteatteri, Lilla Teatern 20.1.

Petos
Käsikirjoitus Harold Pinter, ohjaus Markus Järvenpää,
sävellys Tony Kikström
Teatteri Jurkka 21.1.

Mieletön
Käsikirjoitus Työryhmä, ohjaus Niina Sillanpää
Red Nose Company, Kanneltalo 27.1.

Runar ja Kyllikki
Käsikirjoitus Jussi Kylätasku, ohjaus Lauri Maijala
KOM-teatteri 21.1.

Hiljaiset sillat
Waller – Ari-Pekka Lahti, ohjaus Ari-Pekka Lahti
Helsingin Kaupunginteatteri 29.1.

Mikko Räsäsen tulevaisuus
Käsikirjoitus Mika Ripatti
Helsingin kaupunginteatteri 3.2.

FUR
Ohjaus Kardo Shiwan
Caisa 4.2.

Marian tunnustus
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanna Kirjavainen
Teatteri Avoimet Ovet 8.2.

Viikset
Emmanuel Carrère – Essi Rossi, ohjaus Essi Rossi
Teatteri Jurkka 9.2.

Peggy Pickit näkee Jumalan kasvot
Käsikirjoitus Roland Schimmelpfenning,
ohjaus Jarno Kuosa
Ryhmäteatteri 10.2.

Näytelmä joka menee pieleen
Lewis – Sayer – Shields, ohjaus Pentti Kotkaniemi
Helsingin Kaupunginteatteri, Arena-näyttämö 10.2.

HÄMEENLINNA
Kaukorakkaus
Minna Lindgren – Merja Larivaara,
ohjaus Kari-Pekka Toivonen
Hämeenlinnan Teatteri 3.2.

IMATRA
Elämä ikkunan takana
Käsikirjoitus Eppu Nuotio, ohjaus Timo Rissanen,
koreografia Jouni Prittinen
Teatteri Imatra 22.1.

JOENSUU
Hiirenloukku
Käsikirjoitus Agatha Christie,
ohjaus Seppo Honkonen
Joensuun kaupunginteatteri 9.2.

JYVÄSKYLÄ
Viimeinen ihminen
Mary Shelley – Seppo Parkkinen,
ohjaus Maiju Sallas
Jyväskylän kaupunginteatteri 26.1.

Vanhan naisen vierailu
Käsikirjoitus Friedrich Dürrenmatt,
ohjaus Ola Tuominen
Jyväskylän kaupunginteatteri 29.1.

JÄRVENPÄÄ
Gabriel, tule takaisin
Käsikirjoitus Mika Waltari, ohjaus Katriina Honkanen
Järvenpään Teatteri, helmikuu 2022

KAJAANI
Näyttelijän kuolema
Ohjaus Eino Saari
Vaara – esittävän taiteen kollektiivi 5.1.

Kemiaa
Käsikirjoitus Jacob Marx Rice, ohjaus Aleksis Meaney
Kajaanin kaupunginteatteri 29.1.

KOKKOLA
Finska för invandrare
Käsikirjoitus Jani Lohikari, ohjaus Malous Zilliacus
Kokkolan kaupunginteatteri 4.3.

KOUVOLA
Muistojen virta
Käsikirjoitus ja ohjaus Mari Kahri, kapellimestari Iikka Kahri
Kouvolan Teatteri 29.1.

KUOPIO
Hiiriä ja ihmisiä
Käsikirjoitus John Steinbeck, ohjaus Tommi Auvinen
Kuopion kaupunginteatteri 2.2.

Nimeni on Susanna
Käsikirjoitus Rikke Wölck, ohjaus Marika Vapaavuori
Kuopion kaupunginteatteri 9.2.

LAHTI
Kostonkierre
Timo Sandberg – Aila Lavaste, ohjaus Tommi Kainulainen
Lahden kaupunginteatteri 22.1.

Rouva C.
Minna Rytisalo – Heini Tola, ohjaus Aino Kivi
Lahden kaupunginteatteri 26.1.

Kaksi sisarta
Käsikirjoitus Veikka Heinonen,
ohjaus Esa-Matti Smolander
Teatteri Vanha Juko 28.1.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren – Staffan Götestam,
ohjaus Tytti Jäppinen
Lahden kaupunginteatteri 29.1.

LOHJA
Täydellinen lauantai
Käsikirjoitus Florian Zeller, ohjaus Sari Niinikoski
Lohjan Teatteri 22.1.

OULU
Billy Elliot
Lee Hall – Elton John, ohjaus Heta Haanperä,
koreografia Petri Kauppinen
Oulun Teatteri 21.1.

PORI
Vitsi mitkä kissanpäivät
Käsikirjoitus Miko Kivinen, Janne Saarakkala ja työryhmä,
ohjaus Janne Saarakkala
Rakastajat-teatteri 15.1.

Mannerheim ja saksalainen suudelma
Juha Vakkuri – Christian Lindroos, ohjaus Christian Lindroos
Porin Teatteri 22.1.

RAUMA
Nukkekoti
Käsikirjoitus Henrik Ibsen, ohjaus Otto Kanerva
Rauman Teatteri 29.1.

Hui kauhistus!
Mauri Kunnas – Sami Rannila, ohjaus Mona Lehtola
Rauman Teatteri 29.2.

RIIHIMÄKI
Kun kiltteys ei riitä
Käsikirjoitus Tiina Puumalainen, ohjaus Kimo Virtanen
Riihimäen Teatteri 27.1.

Menopaussi-musikaali
Käsikirjoitus Jeanie Linders, ohjaus Olka Horila
Riihimäen Teatteri 10.2.

ROVANIEMI
Viehâ
Ohjaus Auri Ahola
Auri Ahola ja työryhmä, Rovaniemen taidemuseo 28.1.

Vikke Nilo – ihminen
Käsikirjoitus Kalle Päätalo, ohjaus Miisa Lindén,
koreografia Tuomas Juntunen
Rovaniemen Teatteri 5.2.

SEINÄJOKI
Poika
Käsikirjoitus Florian Zeller, ohjaus Juha Siltanen
Seinäjoen kaupunginteatteri 22.1.

Järjen ja tunteen tyttäret
Enni Mustonen – Tommi Kainulainen, ohjaus Antti Mikkola
Seinäjoen kaupunginteatteri 5.2.

TAMPERE
Lumikuningatar
Sävellys Tuomas Kantelinen, ohjaus ja koreografia Reija Wäre,
käsikirjoitus Melissa A. Thompson
Kantelinen Company ja Tampere-talo 1.1.

Narttu Live (työnimi)
Ohjaus Meri-Maija Näykki
Tampereen kaupunki, Cult Cunt ja Täsmäteatteri,
Tampereen linja-autoaseman pääty 6.1.

Come From Away
David Hein – Irene Sankoff, ohjaus Samuel Harjanne,
koreografia Mirva Mäkinen
Tampereen Työväen Teatteri 11.1.

Liekki
Leonard Cohenin runoja tulkitsee Antti Tiensuu
Tampereen Teatteri 12.1.

Berliinin taivaan alla
Wim Wenders – Peter Handken, käsikirjoitus ja ohjaus Ane Rautiainen
Tampereen Työväen Teatteri 13.1.

Mieslive
Käsikirjoitus Työryhmä, ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen
Teatteri Siperia, Tampere-talo 28.1.

Tunnit, viikot, kuukaudet
Reko ja Tiina Lundán – Kati Kaartinen, ohjaus Tuomas Rinta-Panttila,
musiikki Jussi Tuurna
Tampereen Työväen Teatteri 28.1.

Majakanvartija
Käsikirjoitus Anna Krogerus ja työryhmä, ohjaus Minerva Kettukuja,
musiikki Tahvo Hyötyläinen
Tukkateatteri 5.2.

Vanhempainilta
Käsikirjoitus Veikko Nuutinen, ohjaus Juho Gröndahl ja Veikko Nuutinen
Tampereen Työväen Teatteri 9.2.

Action Hero
Käsikirjoitus ja ohjaus Liila Jokelin
Tampereen Työväen Teatteri 22.2.

Amiraali
Miia Teräs – Antti Viitamäki, ohjaus Antti Viitamäki
Ahaa Teatteri 22.2

TURKU
Yksin ihminen
Käsikirjoitus ja ohjaus Maiju Tainio
TEHDAS Teatteri 21.1.

Jalat ilmassa
Sovitus Antti Rönkä, ohjaus Valtteri Roiha
Turun Kaupunginteatteri 28.1.

Amadeus
Teksti Peter Shaffer, ohjaus Tuomas Parkkinen
Turun kaupunginteatteri 4.2.

Äiti
Käsikirjoitus Florian Zeller, ohjaus Maia Häkli
Turun Kaupunginteatteri 11.2.

UUSIKAUPUNKI
Tankki täyteen, maalla muuttajat
Neil Hardwick – Jussi Tuominen – Olka Horila, ohjaus Jari Luolamaa
Uudenkaupungin Teatteri 5.2.

VAASA
Cosí fan tutte
Sävellys Wolfgang Amadeus Mozart, ohjaus Erik Söderblom,
kapellimestarit Ville Matvejeff ja Tatu Erkkilä
Vaasan kaupunginteatteri 14.1.

Katoava maa
Käsikirjoitus Satu Rasila, ohjaus Sini Pesonen
Vaasan kaupunginteatteri 19.2.

VANTAA
Ronja Ryövärintytär
Astrid Lindgren – Annina Enckell, ohjaus Sanna Liski
Tikkurilan Teatteri 27.1.