Teatteri&Tanssi+Sirkus-lehti tarjoaa nyt ainoana Suomessa koko maan esityskalenterin ensi-iltoineen. Oletko menossa Itä-Suomeen, Pohjanmaalle tai vaikkapa pääkaupunkiseudulle? Katso, mitä sillä alueella tarjotaan. Esityskalenterissa teatterin, tanssin, sirkuksen ja oopperan toimijat ilmoittavat esityksistään. Kalenteri päivittyy kahdeksan kertaa vuodessa, aina lehden uuden numeron ilmestyttyä.

Ilmoitukset esityskalenteriin riitta.mattila@teatteritanssi.fi. Painetussa lehdessä hinta 2,5 €/palstamillimetri + alv.

Espoo

 

Espoon Kaupunginteatteri

 

ESPOON

KULTTUURIKESKUKSESSA

Klockriketeatern & Sirius Teater

Julius Caesar

14.–16.1.2021

 

REVONTULIHALLISSA

August Strindberg

Aavesonaatti

Ohjaus Laura Jäntti

Ensi-ilta 4.2.2021

 

www.espoonteatteri.fi

 

 

TOTEM-teatteri

 

PNNN LNK

– esitys köydestä ja rohkeudesta

Ohjaaja Tuomas Laitinen

Dramaturgi Katariina Numminen

Ensiaamu 13.1.2021

 

Även på svenska:

RD TRDN

– en föreställning om mod och ett rep!

Suunnattu alakoululaisille,

tilattavissa 14.1.–3.12.2021

 

www.totemteatteri.com

 

 

Unga Teatern

 

LILLKLOBB

Jultomten som försvann

Text och regi Frank Skog

På scenen Alex Holmlund, Stella Laine,

Åsa Nybo, Paul Olin, Frank Skog,

Kristian Thulesius

Gästspelar på Viirus i Helsingfors t.o.m. 28.12.2020

 

Det susar i säven

En modern tolkning av K. Grahames klassiker

där åskådaren får njuta av bl.a. mask- och dockteater.

Dramatisering och regi Paul Olin

Åldersrek. 6+

Spelas 12.1–27.3.2021

 

Kaislikossa suhisee

Moderni tulkinta K. Grahamen klassikosta,

jota esitetään mm. nukke- ja naamioteatterin keinoin.

Dramatisointi ja ohjaus Paul Olin

Ikäsuositus 6+

Esityksiä

21.1.–27.3.2021

 

Biljetter/liput:

(09) 862 08200

www.ungateatern.fi

www.lippu.fi

 

Helsinki

 

 

Tanssiteatteri Hurjaruuth

 

Talvisirkus Vauhti

Suvilahden Kattilahallissa

10.1.2021 saakka

Ohjaus Sanna Silvennoinen

 

Naisklovnifestivaali

Punainen helmi

17.–20.2.2021

 

www.hurjaruuth.fi

 

 

Kanneltalo

 

Red Nose Company:

Mieletön

Ohj. Niina Sillanpää

Kantaesitys

14.–20.4.

 

Gruppen Fyra:

Juhlat

Ohj. Reetta Honkakoski

Kantaesitys

30.3.–8.4.

 

VIERAILUESITYKSET

Lava-ammuntaa VI

Niskavuoren Heta

 

www.kanneltalo.fi

www.lippu.fi

 

 

KokoTeatteri

 

Aktivistinäytelmä 3

“Vallankumous alkaa

naisten sieluista”

Eri aikojen aktivisteista

kertovan toestrilogian ylistetty päätösosa.

Käsikirjoitus ja ohjaus Helena Kallio

Keväällä toivotut lisäesitykset 5.–31.3.

 

Tutustu kevään 2021 ohjelmistoon:

www.kokoteatteri.fi

 

 

Q-teatteri

 

Toksinen Kabaree

Teksti ja ohjaus Juho Mantere

Rooleissa Anna-Sofia Tuominen,

Olli Riipinen, Miiko Toiviainen,

Miro Lopperi ja Henri Lyysaari

Lavastus ja pukusuunnittelu Riina Nieminen

Valosuunnittelu William Iles

Äänisuunnittelu Pekka Kiiliäinen

Kantaesitys 18.2.2021

 

Liput ja lisätiedot

www.Q-teatteri.fi

(09) 4542 1333

 

 

Ryhmäteatteri

 

HELSINGINKADUN NÄYTTÄMÖ

Hotakainen – Kukkonen

Jumalan sana

Dramatisointi ja ohjaus Juha Kukkonen

Rooleissa Santtu Karvonen, Minna Suuronen,

Robin Svartström, Saara Kotkaniemi ja Veeti Laasila (harj.)

Esitykset 21.1. alkaen

 

Ryhmäteatterin lipunmyynti:

(09) 718 622

Avoinna ark. klo 11-18

www.ryhmateatteri.fi

 

 

Suomen Kansallisteatteri

 

SUURI NÄYTTÄMÖ

Rikinkeltainen taivas

Kauppamatkustajan kuolema

Kaikki äidistäni

Hitler ja Blondi

Dosentit

 

Reko ja Tina Lundán – Kati Kaartinen – Jussi Tuurna

Tunnit, viikot, kuukaudet

Ohj. Tuomas Rinta-Panttila

Kantaesitys 13.1.2021

 

VALLILAN KANSALLISTEATTERI

Tuohtumus

The Betty Show

Saituri

 

OMAPOHJA

Ihmisen ääni

Rakkauden päätös

 

KIERTUENÄYTTÄMÖ

Diplomaatit

Kirj. & ohj. Juha Mustanoja

Kantaesitys 2.3.2021

 

Liput ja tied. 010 7331 331,

ryhmät 010 7331 332

(0,083 e/min+pvm/mpm)

www.kansallisteatteri.fi

www.lippu.fi

 

 

Tanssiteatteri Tsuumi

 

KOLMEN TEOKSEN TUPLAT

Nukketeatteri Sampo,

Erottajankatu 7, Helsinki

 

MARTAT & We called her Bertha

Ensi-ilta 9.3.2021

sekä ke 10.3., 11.3. ja to 25.3.

 

Kallioista & MARTAT

Ma 22.3., ti 23.3.

 

Kallioista & We called her Bertha

Ke 24.3.

 

Näyttämöllä elävää musiikkia ja tanssia

MARTAT: Riikka Puumalainen ja Anne-Mari Kivimäki

We called her Bertha: Johanna Elovaara,

Reetta-Kaisa Iles ja Ville Rauhala

Kallioista: Niina Hannula, Hanna Korhonen

ja Venla Korja

 

Liput:

www.tiketti.fi

www.tsuumi.com

 

 

Teatteri Avoimet Ovet

 

Open Road Show

Teksti Steve Tesich

Ohjaus Hanna Kirjavainen

Rooleissa Minna Kivelä ja Tiina Weckström

Ensi-ilta 16.2.2021

Esitykset ajalla 15.2.–24.4.2021

 

Liput (09) 434 2510

(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste

Erottajankatu 5, 00130 Helsinki

www.avoimetovet.fi

 

Hämeenlinna

 

 

HämeenlinnanTeatteri

 

Herman Koch

Illallinen

Ohjaus Kari-Pekka Toivonen

Kantaesitys 21.1.2021

 

Victor Haïm

Kohtauksen partaalla

Ohjaus Johanna Reilin

Ens-ilta 11.2.2021

 

Arto Paasilinna

Jäniksen vuosi

Ohjaus Taru Mäkelä

Ensi-ilta 11.3.2021

 

VIERAILUT

Sanat & Sävel

Frankenstein

Yli rajan

Hajuvettä ja lihapullia

 

Liput

0600-10 20 30 (0,76/min+pvm)

www.hmlteatteri.fi

www.lippu.fi

 

 

Imatra

 

 

Teatteri Imatra

 

Eppu Nuotio

Elämä ikkunan takana

Musikaali Leevi and the Leavingsin lauluihin

Ohjaus Timo Rissanen

Kantaesitys 13.2.2021

 

E.T.A Hoffman – Kathryn Schultz Miller

Pähkinänsärkijä

Ohjaus Antti Laine

Pohjoismainen kantaesitys 24.3.2021

 

Katso myös vierailuesitykset!

teatteri-imatra.fi

 

Kajaani

 

 

Kajaanin Kaupunginteatteri

 

Hylje

Melankolia

Näin sopii unohtaa

Vanhan naisen vierailu

Niskavuoren Loviisa ja Heta

Marjo Leinonen & Viranomaiset

Autuas elämän arpa

Merirosvo Morgan ja matruusi Hulkkonen

Tänään koulun jälkeen

 

www.kajaaninteatteri.fi

 

Kemi

 

 

Kemin Kaupunginteatteri

 

Neil LaButen lyhytnäytelmiä

Kaikki tai ei mitään

Ohjaus Hirvenmäki, Jäärni, Paasonen

 

Nuorisolinja esittää

Tulevaisuuden toivot – mekö

Ohjaus Johanna Virsunen ja Anne-Maria Vänskä

Ensi-ilta 29.1.2021

 

Timo K. Mukka

Maa on syntinen laulu

Ohjaus Petri Jäärni

Ensi-ilta 13.2.2021

 

Mauri Kunnas

APUA, merirosvoja!

Ohjaus, dramatisointi ja musiikki Tero Heinämäki

Ensi-aamu 4.3.2021

 

Lippukassa p. (016) 258 232

www.keminteatteri.com

 

Kotka

 

 

Kotkan Kaupunginteatteri

 

JATKAVAT KEVÄTKAUDELLA 2021

Lasse-Maijan etsivätoimisto

Ohjaus Miia Maaranen

 

Armi – Kaiken sulle antaa tahtoisin

Ohjaus Katriina Honkanen

 

Buster Keaton – elämä ja teot

Ohjaus Miko Jaakkola

 

Masennuskomedia

Ohjaus Mari Rantasila

 

Korkkarit Goes Euroviisut Song Contest

Ohjaus Pia Lunkka

 

ENSI-ILLAT KEVÄÄLÄ 2021

28.1.

Kultainen vasikka

Ohjaus Mikko Roiha

 

20.2.

Anna-Liisa

Ohjaus Hilkka-Liisa Iivanainen

 

6.3.

Eila, Rampe ja Iikka

Ohjaus Kari Heiskanen

 

Esityspäivät ja lisätietoja:

www.kotkanteatteri.fi

 

Kouvola

 

Kouvolan Teatteri

 

KEVÄT 2021 OHJELMISTOSSA

Mikko Roiha – Maria Jotuni:

Kultainen vasikka

Ohjaus Mikko Roiha

Kouvolan ensi-ilta 10.2.

 

Ohjelmistoon palaa yleisösuosikki

Eppu Nuotio:

Anu Pentik

Ohjaus Tiina Luhtaniemi

 

Lisäksi:

KIRKA – Surun pyyhit silmistäni

Adalmiinan helmi

Anjan lähes erinomainen elämä

Tämä on ryöstö!

 

 

www.kouvolanteatteri.fi

 

Kuopio

 

 

Kuopion kaupunginteatteri

 

MINNA-NÄYTTÄMÖ

Sademies

Ohjaus Olli-Matti Oinonen

Ensi-ilta 28.1.2021

 

Tämä on ryöstö!

Ohjaus Tommi Auvinen

 

Tankkien kesä

Ohjaus Milko Lehto

 

MARIA-NÄYTTÄMÖ

Neito kulkee vetten päällä

Ohjaus ja dramatisointi Hanna Ojala

Ensi-ilta 3.2.2021

 

Tahto

Ohjaus Heidi Räsänen

Palaa ohjelmistoon 17.2.2021

 

Pukija

Ohjaus Olli-Matti Oinonen

 

Pakkassirkus Záhada

Ohjaus Emilia Tengvall-Matero

Yhteistyö Kuopion Sirkuksen kanssa

Esitykset 9.1.–7.2.2021

 

Kultainen vasikka

Seitsemän teatterin yhteistyö

Ohjaus Mikko Roiha

 

Tanssikielto

Yhteistyössä mukana

Tanssiteatteri Minimi ja

Tanssiteatteri Tsuumi

 

Maastanosto

Taittuu ry:n, Kuopion vankilan ja Kuopion Kaupunginteatterin yhteistuotanto

Esitykset 16.–19.12.2020

 

VIERAILUT

Circo Aereo

Lion – The Weird And Magical

Abracadabra Circus Show

17.–18.12.2020

 

Päämäärä tuntematon

Ohjaus Panu Raipia

Esitykset 29.1., 17.2. ja 18.2.2021

 

Palvelunumero

0600 413 143

(1,98 e/min + pvm/mvm) ma-la klo 9-19

www.kuopionkaupunginteatteri.fi

 

 

Tanssiteatteri Minimi

 

KUOPION

KAUPUNGINTEATTERISSA

Lehmä!

Teosidea, tekstit ja ohjaus Unna Kitti ja Heli Lyytikäinen

Koreografia Unna Kitti

ja Mikko Makkonen

Laulu, musiikki ja sävellys

Heli Lyytikäinen

25.–27.2.2021

 

Stream

Koreografia Iiro Näkki

12.–13.3.2021

Yhteistyössä Pori Dance Company

 

I’m the Monster

Koreografia, dramaturgia, sävellys,

laulu ja tanssi Katja-Maria / Kay Taavitsainen

Videotaide Merie Karp

Tilan äänisuunnittelu Fjóla Gautadóttir

Live instrumentit Aapeli Hakala

8.–10.4.2021

 

Irtikytkentä

Konsepti ja ohjaus Meri-Maija Näykki

20.–22.5.2021

 

www.minimi.fi

 

Lahti

 

 

Lahden kaupunginteatteri

 

Jekyll & Hyde

Sota ja rauha

Saituri

Kulta, ollaan kotona

Kultarinta

Katto-Kassinen

 

Yhteistuotannot:

Taru, Taika ja kadonneet kulttuurit

Suomi-Filmin siivin

 

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti

Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)

lktliput@lahti.fi

Ryhmämyynti (03) 752 6000/

lktryhmat@lahti.fi

www.lahdenkaupunginteatteri.fi

www.lippu.fi

 

Lohja

 

Lohjan Teatteri

 

Joseph Stein – Jerry Bock – Sheldon Harmick

Viulunsoittaja katolla

Ohjaus Sari Niinikoski

Uusintaensi-ilta 30.1.2021

Esitykset 26.2.2021 asti

 

Saapasjalkakissan Seikkailut

Käsikirjoitus ja ohjaus Sari Niinikoski

Ensi-ilta 27.3.2021

Esitykset 8.5.2021 asti

 

Suurlohjankatu 12, 08100 Lohja

www.lohja.fi/teatteri

nt.fi/lohjan-teatteri

 

Mikkeli

 

 

Mikkelin Teatteri

 

Älä pukeudu päivälliselle

Suomen suosituin klassikkokomedia,

josta ei väärinkäsityksiä sekä yllättäviä

ja intohimoisia kohtaamisia puutu.

13.11.2020–13.3.2021

 

Entäs nyt, Niskavuori?

Hella Wuolijoen monumentaalisen Niskavuori-sarjan

viimeiseksi jäänyt osa, jossa Niskavuoren tila joutuu koville sodan runtelemassa Suomessa.

Ensi-ilta 23.1.2021

 

Tenorit liemessä

Komedia sijoittuu 1930-luvulle pariisilaisen

hotellin sviittiin, jossa valmistaudutaan vuosisadan konserttiin.

Ensi-ilta 20.3.2021

 

Koko ohjelmisto:

www.mikkelinteatteri.fi

 

Pori

 

 

Porin Teatteri

 

PÄÄNÄYTTÄMÖ

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields

Näytelmä joka menee pieleen

Ohjaus Jaakko Saariluoma

 

Enni Mustonen

Sidotut – Järjen ja tunteen tyttäret II

Ohjaus ja dramatisointi Tommi Kainulainen

 

Sofia Finnilä ja Christian Lindroos

Vie meren tuoksuun

Ohjaus Christian Lindroos

Ensi-ilta 6.1.2021

 

Mauri Kunnas

Koiramäen Suomen historia

Ohjaus Maia Häkli

Ensi-ilta 24.3.2021

 

PIENI NÄYTTÄMÖ

Minna Rytisalo

Rouva C

Ohjaus ja dramatisointi Heini Tola

 

Sven Nordqvist

Viiru muuttaa

Ohjaus Christian Lindroos

 

porin.teatteri@pori.fi

www.porinteatteri.fi

Lippukassa puh. (02) 634 4840

teatterin.lipunmyynti@pori.fi

 

 

Rakastajat-teatteri

 

 

Metroporis –

Huumaavan 20-luvun iltamat

Ohjaus ja konsepti Meri-Maija Näykki

Kolme lisäesitystä tammikuussa 2021!

 

Everstinna

Rosa Liksomin romaaniin

perustuva järisyttävä monologi

Yhteistuotanto Otava Ensemblen kanssa

Esityksiä 22.1. asti

 

www.rakastajat.fi

 

Riihimäki

 

 

Riihimäen Teatteri

 

David Mamet

Elämä näyttämöllä

Ohjaus Olka Horila

Esitykset 21.1.–10.4.2021

 

Horila – Siljander

Rakas Raskas Rakkaus

Ohjaus Olka Horila

Esitykset 5.3.–24.4.2021

 

Koko ohjelmiston löydät:

www.riihimaenteatteri.fi

info@riihimaenteatteri.fi

 

Salo

 

 

Teatteri Provinssi

 

Alan Jay Lerner

My Fair Lady –suurmusikaali

Musiikki Frederic Loewe

Ohjaus Joonas Suominen

Koreografia Sonja Sorvola

Kapellimestari Samuli Jokinen

Esitykset 13.3.2021 asti

 

Agatha Christie

Hiirenloukku

Suomennos Aino Piirola

Ohjaus Joonas Suominen

21.3.–24.4.2021

 

www.teatteriprovinssi.fi

 

Tampere

 

 

Teatteri Mukamas

 

Hiirulainen ja Suuri seikkailu

Pöllö hukassa?

Hiirulainen sirkuksessa

Satuvarjon alla: Pikku-Siili

Pupun kevät

 

Pispalan valtatie 30

33250 Tampere

050 4656 285

www.teatterimukamas.com

info@teatterimukamas.com

 

Turku

 

 

Grus Grus Teatteri

 

Ohjaus: Ville Kurki

Teksti: Sophie Lannefranque

Nainen katoaa

Ensi-ilta 1.10.2021

Turun kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Muut esitykset: 8.–30.10.2021

www.grusgrus.fi/nainen-katoaa

 

www.grusgrus.fi

 

 

TEHDAS Teatteri

 

Hamilton-manaatin vaikea elämä

– Road trip kartalta kaaokseen!

Tommi Parkon runokirjan pohjalta

Ohjaus Maiju Tainio

4.12.2020–17.1.2021

 

Rakkaudella, Agatha

Murhamysteeri kymmenen pienen

jyrsijän tulkitsemana.

Ohjaus Merja Pöyhönen

9.–19.12.2020

 

Uusi lapsuus

Kahden siskoksen yhdessä käsikirjoittama

ja esittämä autofiktiivinen näytelmä.

Ohjaus Ruusu Haarla

21.1.–27.2.2021

 

Sukupuuttoparatiisi

Nykynukketeatteria lapsettomuuden

hedelmällisyydestä.

Ohjaus Alma Rajala

12.–14.2.2021

 

www.tehdasteatteri.fi

 

 

Turun Kaupunginteatteri

 

Sami Keski-Vähälä

Nokia

Suomen suurin yritystarina ensi kertaa näyttämöllä

Ohjaus Mikko Kouki

 

Masteroff – van Druten – Kander – Ebb

Cabaret

Rakastettu musikaali uusin silmin

Ohjaus Jakob Höglund

 

Maria Jotuni

Kultainen vasikka

Tanssiva komedia rahasta ja rakkaudesta

Ohjaus Mikko Roiha

 

Backman – Hedenius – Rheborg – Bucht

Mies joka rakasti järjestystä

Ruotsalaiskomedian Olavina Taneli Mäkelä

Ohjaus Marcus Groth

 

Lannfrangue – Kurki – Molin

Nainen katoaa

Grus Grus Teatterin trilleri

Ohjaus Ville Kurki

 

Haavisto – Kähärä – Rasila

Kysy siskoilta

Uusi esitys lataa totuudet tiskiin

Ohjaus Satu Rasila

Ensi-ilta 11.2.

 

Koko ohjelmisto ja päivitetty yleisön ohjeistus:

teatteri.turku.fi

 

Liput:

lippu.fi/02 262 0030

kaupunginteatteri.myynti@turku.fi

 

Turun Kaupunginteatteri

Itäinen Rantakatu 14

20100 Turku

 

Valkeakoski

 

 

Valkeakosken kaupunginteatteri

 

Lemmen Jättiläinen

Aki Sirkesalon musiikkiin perustuva musikaali

Käsikirjoitus Harri Salminen

Ohjaus Minna Kangas

Esitykset 16.1.–13.3.2021

 

Risto Räppääjä ja Nuudelipää

Käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola

Ohjaus Minna Kangas

Musiikki Kari Mäkiranta

Tunnusmusiikki Iiro Rantala

Koreografia Juuli Välimaa

Ensi-ilta 13.2.2021

Esitykset 18.4.2021 asti

 

Poltettu Oranssi

Käsikirjoitus Eeva-Liisa Manner

Ohjaus Martti Töttölä

Ensi-ilta 6.3.2021

Esitykset 18.4.2021 asti

 

www.valkeakoskenteatteri.fi

 

Vantaa

 

 

Tanssiteatteri Raatikko

 

Ivan, Kettu ja Tulilintu

Käsikirjoitus, ohjaus ja koreografia Antti Silvennoinen

Ensi-ilta 16.1.2021

 

Hulivili ja oikkuileva ilmasto

Käsikirjoitus Tiina Nygårdin kirjan pohjalta Pirjo Toikka

Ohjaus ja koreografia Marja Korhola

 

Supersankarit

Käsikirjoitus Pirjo Toikka

Ohjaus ja koreografia Marja Korhola

 

Moonika Mekaniks

Koreografia Heidi Masalin

 

www.raatikko.fi

 

 

Tikkurilan Teatteri

 

Piilopaikka eli siat

Käsikirjoitus Athol Fugard

Ohjaus Carita Välitalo

Ensi-ilta 23.1.2021

 

Eikä yksikään pelastunut

Kirjoittanut Agatha Christie

Suomennos Aino Piirola

Ohjaus Aarne Linden

Lisäesityskausi 15.1.–13.3.2021

 

www.tikkurilanteatteri.fi

 

Varkaus

 

 

Varkauden Teatteri

 

Heikki Turunen

Simpauttaja-Finnhits

Ensi-ilta 30.1.2021

 

Jeffrey Lane – David Yazbek

Herrasmieshuijarit –musikaali

 

Raffy Shart

Vaimoni Maurice

 

Koko ohjelmisto:

www.varkaudenteatteri.fi

ENSI-ILLAT

 

ESPOO

 

PNNN LNK – esitys köydestä ja rohkeudesta

Ohjaus Tuomas Laitinen, dramaturgia Katariina Numminen

TOTEM-teatteri 13.1.

 

Aavesonaatti

August Strindberg – Laura Jäntti, ohjaus Laura Jäntti

Espoon kaupunginteatteri 4.2.

 

Koirakampaamo Villa Koiranen

Ohjaus Patrik Drake, nuket Fanni Lieto

Teatteri Hevosenkenkä 4.2.

 

HELSINKI

 

Reality 2021

Käsikirjoitus Työryhmä, ohjaus Jenni Korpela ja Elena Rekola

Ylioppilasteatteri 12.12.

 

Tunnit, viikot, kuukaudet

Reko ja Tina Lundán – Kati Kaartinen – Jussi Tuurna,

ohjaus Tuomas Rinta-Panttila

Suomen Kansallisteatteri 13.1.

 

Näkemiin, Viipuri!

Anna Kortelainen – Reetta Ristimäki,

ohjaus Reetta Ristimäki,

musiikki Seppo Äikäs

Greta Productions 22.1.

 

Jumalan sana

Kari Hotakainen – Juha Kukkonen,

ohjaus Juha Kukkonen

Ryhmäteatteri 25.1.

 

Mieletön

Ohjaus Nina Sillanpää

Red Nose Company, Kanneltalo 27.1.

 

Valkyyria

Sävellys Richard Wagner, ohjaus Anna Kelo

Suomen Kansallisooppera ja –baletti 29.1.

 

HÄMEENLINNA

 

Illallinen

Herman Koch – Pasi Lampela,

ohjaus Kari-Pekka Toivonen

Hämeenlinnan Teatteri 21.1.

 

JÄMSÄ

 

Mielensäpahoittaja ja Poika

Käsikirjoitus Tuomas Kyrö, ohjaus Risto Hakola

Jämsän Draamateatteri 10.2.

 

JÄRVENPÄÄ

 

Kauas pilvet karkaavat

Aki Kaurismäki – Jarno Kuosa, ohjaus Heini Tola,

musiikki Altti Uhlenius

Järvenpään Teatteri 23.1.

 

KANGASALA

 

Hullu Prinssi

Käsikirjoitus ja lyriikat Hanna Suutela,

musiikki Maija Koskenalusta,

koreografia Moona Lehtola ja Kaisu Koittola

Kangasalan lukio, Kangasala-talo 2.1.

 

KEMI

 

Tulevaisuuden toivot – mekö

Ohjaus Johanna Virsunen ja Anne-Maria Vänskä

Nuorisolinja, Kemin kaupunginteatteri 29.1.

 

KOTKA

 

Kultainen vasikka

Ohjaus Mikko Roiha

Kotkan kaupunginteatteri 28.1.

 

KOUVOLA

 

Adalmiinan helmi

Topelius – Anna Krogerus – Seppo Honkonen,

ohjaus Seppo Honkonen

Kouvolan Teatteri 19.12.

 

Kultainen vasikka

Mikko Roiha – Maria Jotuni, ohjaus Mikko Roiha

Kotkan kaupunginteatteri, Jyväskylän kaupunginteatteri,

Teatteri Eurooppa Neljä, Tutun kaupunginteatteri,

Kuopion kaupunginteatteri, Vapaa Teatteri ja Kouvolan Teatteri 10.2.

 

KUOPIO

 

Maastanosto

Käsikirjoitus Kerttu Puu ja näyttelijät, ohjaus Kerttu Pyy,

koreografia Ninu Lindfors

Kuopion kaupunginteatteri 17.12.

 

Pakkassirkus Záhada

Käsikirjoitus Emilia Tengvall-Matero, Kiki Saastamoinen,

Tilda Lappalainen ja esiintyjät,

hjaus Emilia Tengvall-Matero

Kuopion Sirkus ja Kuopion kaupunginteatteri 9.1.

 

Sademies

Dan Gordon – Barry Morrow – Ronald Bass – Marry Morrow,

ohjaus Olli-Matti Oinonen

Kuopion kaupunginteatteri 28.1.

 

Neito kulkee vetten päällä

Eeva Joenpelto – Hanna Ojala, ohjaus Hanna Ojala,

musiikki Timo Pönni

Kuopion kaupunginteatteri 3.2.

 

LAHTI

 

Kulta, ollaan kotona

Käsikirjoitus Laura Wade, ohjaus Tommi Kainulainen,

koreografia Sari Louko

Lahden kaupunginteatteri 20.1.

 

Sota ja rauha

Leo Tolstoi – Pasi Lampela, ohjaus Pasi Lampela

Hot Club Productions ja Lahden kaupunginteatteri 27.1.

 

Taru, Taika ja kadonneet kulttuurit

Käsikirjoitus ja ohjaus Päivi Hentti, koreografia Kati Hukka

Lahden kaupunginteatteri 28.1.

 

Miksi ihmisellä ei ole häntää

Käsikirjoitus ja ohjaus Juha Hurme

Teatteri Vanha Juko 5.2.

 

LOHJA

 

Viulunsoittaja katolla

Joseph Stein – Jerry Bock – Sheldon Harmick,

ohjaus Sari Niinikoski

Lohjan Teatteri 26.2.

 

MIKKELI

 

Entäs nyt, Niskavuori?

Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Raija-Sinikka Rantala

Mikkelin Teatteri 23.1.

 

OULU

 

Tahto

Käsikirjoitus Aina Bergroth, ohjaus Kaisa-Lisa Logrén

Oulun Teatteri 6.2.

 

PORI

 

Vie meren tuoksuun

Musiikki Lasse Mårtenson, ohjaus Christian Lindroos,

dramatisointi Sofia Finnilä ja Christian Lindroos,

kapellimestari Henrik Wikström

Porin Teatteri 16.1.

 

RANTASALMI

 

Nunnia ja Konnia

Cheri Steinkellner – Bill Steinkellner – Alan Menken – Glenn Slater,

ohjaus Ville-Veikko Valtanen

Rantasalmen Nuorisoteatteri 23.4.

 

RAUMA

 

Pirtumiehet

Käsikirjoitus Tapio Koivukari ja Sakari Kirjavainen,

ohjaus Sakari Kirjavainen, musiikki Perttu Suominen

Rauman kaupunginteatteri 30.1.

 

RIIHIMÄKI

 

Elämä näyttämöllä

Käsikirjoitus David Mamet, ohjaus Olka Horila

Riihimäen Teatteri 21.1.

 

SAVONLINNA

 

Tippukivitapaus

Käsikirjoitus Laura Ruohonen, ohjaus Johanna Sorjonen,

musiikki Anna-Mari Kähärä

Savonlinnan Teatteri 30.1.

 

SEINÄJOKI

 

Humiseva harju

Emily Brontë – Jo Clifford, ohjaus Pauliina Salonius

Seinäjoen kaupunginteatteri 6.2.

 

TAMPERE

 

Nyotaimori

Käsikirjoitus Sarah Berthiaume, ohjaus Sirkka-Liisa Iivanainen

Tampereen Työväen Teatteri 30.1.

 

Mars vs. Venus? 2 – Uusintaottelu

Tampereen Työväen Teatteri 3.2.

 

Koiran morsiamet

Tampereen Työväen Teatteri 11.2.

 

TURKU

 

10 pistettä syntymästä

Käsikirjoitus ja ohjaus Kauno Takarautio

Teatteri Akseli 29.1.

 

Baskerville – ett fall för Sherlock Holmes

Manus Ken Ludwig, regi Ville Sandqvist

Åbo Svenska Teater 6.2.

 

VAASA

 

En riktig kvinna

Text Anna Simberg, regi Åsa Salvesen

Wasa Teater 15.1.

 

Alla får vara

Av och med Alexandra Mangs och Annika Åman

Unga Scenkompaniet 16.1.

 

VANTAA

 

Ivan, Kettu ja Tulilintu

Käsikirjoitus, ohjaus ja koreografia Antti Silvennoinen

Tanssiteatteri Raatikko 16.1.

 

Piilopaikka eli siat

Käsikirjoitus Athol Fugard, ohjaus Carita Välitalo

Tikkurilan Teatteri 23.1.

 

VARKAUS

 

Simpauttaja-Finnhits

Heikki Turunen – Tarja Saikkonen, ohjaus Janne Kinnunen,

kapellimestari Sami Ruutiainen

Varkauden Teatteri 30.1.