Teatteri&Tanssi+Sirkus-lehti tarjoaa nyt ainoana Suomessa koko maan esityskalenterin ensi-iltoineen. Oletko menossa Itä-Suomeen, Pohjanmaalle tai vaikkapa pääkaupunkiseudulle? Katso, mitä sillä alueella tarjotaan. Esityskalenterissa teatterin, tanssin, sirkuksen ja oopperan toimijat ilmoittavat esityksistään. Kalenteri päivittyy  aina lehden uuden numeron ilmestyttyä.

Ilmoitukset esityskalenteriin riitta.mattila@teatteritanssi.fi. Painetussa lehdessä hinta 2,5 €/palstamillimetri + alv.

Espoo

Espoon Kaupunginteatteri

Geoffrey Erista
N.E.G.R.O.
10.–11.9.
Louhisalissa

Espoon Kaupunginteatterin ja
Suomen Kansallisteatterin yhteistuotanto
Kultainen Vasikka
Ensi-ilta 22.9.2021
Revontulihallissa

www.espoonteatteri.fi

Unga Teatern

LILLKLOBB
Fem mål mat
– vad jag åt och vem jag åt det med
Av Christoffer Mellgren
Regi Janne Pellinen
På scen Meri Anna Hulkkonen, Stella Laine,
Walter Ruokolahti, Frank Skog, Kristian Thulesius
Premiär 17.9.2021

Viisi ateriaa päivässä
– eli mitä söimme ja missä
Käsikirjoitus Christoffer Mellgren
Suomennos Meri Anna Hulkkonen
Ohjaus Janne Pellinen
Ensi-ilta 28.10.2021

Biljetter/liput:
(09) 862 08200

www.ungateatern.fi

www.lippu.fi

Forssa

Forssan Teatteri

Lastenmusikaali
Tuulihattu ja Pingviini
Käsikirjoitus David Wood
Ohjaus Timo Tirri
Suomennos Jukka-Pekka Rotko
Ensi-ilta 12.9.2021
Esitykset 23.10.2021 asti

www.forssanteatteri.fi

Helsinki

KokoTeatteri

KokoTeatterin SYKSY 2021

Tulossa ensi-iltaan mm.
Marjo Niemen uutuus
Norminäytelmä
Esitykset 29.10.–17.12.2021

Sarah Kanen
4.48 Psychosis
Esitykset 7.9.–18.9.2021

sekä lukuisia yhteistuotantoja ja vierailuja

Tutustu ohjelmistoon:

www.kokoteatteri.fi

Q-teatteri

Minä, Askartelija
Ohjaus Leea Klemola
Käsikirjoitus Leea Klemola ja Rosa-Maria Perä
Rooleissa Lotta Kaihua, Elina Knihtilä,
Miko Kivinen, Pirjo Lonka, Jonnakaisa Risto ja Eero Ritala
Lavastus Annukka Pykäläinen
Valosuunnittelu Max Wikström
Pukusuunnittelu Mirkka Nyrhinen
Äänisuunnittelu Eero Nieminen
Kantaesitys 23.9.2021

Liput ja lisätiedot

www.Q-teatteri.fi

Ryhmäteatteri

SUOMENLINNAN KESÄTEATTERI
Juha Kukkonen
Minä ja Leonard
Lauluilta
Esitykset 9.–12.9.2021

HELSINGINKADUN NÄYTTÄMÖ
Hotakainen – Kukkonen
Jumalan sana
Dramatisointi ja ohjaus Juha Kukkonen
Rooleissa Santtu Karvonen, Minna Suuronen,
Robin Svartström, Saara Kotkaniemi ja Antti Heinonen
Esitykset 28.9.–27.11.2021

Ryhmäteatterin lipunmyynti:
(09) 718 622
Avoinna ark. klo 11-18

www.ryhmateatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
Michael Baran
Hitler ja Blondi

Juha Jokela
Dosentit

Reko ja Tina Lundán – Kati Kaartinen – Jussi Tuurna
Tunnit, viikot, kuukaudet
Ohj. Tuomas Rinta-Panttila

Miika Nousiainen
Pintaremontti
Ohj. Irene Aho

Esko Salminen
Eskon runot ja pari matkakumppania

Timo Tuominen
Encore, encore Brel!

James Lórien MacDonald – Juuso Kekkonen –
Maaret Louhelainen – Mira Eskelinen
Punch up! – Resistance & Glitter

Dave Lindholm
Yksin

Helsingin sanomat
Musta laatikko

VALLILAN KANSALLISTEATTERI
Molière
Saituri
Ohj. Vesa Vierikko

Susanna Kuparinen – Jari Hanska
Sokea piste

Mika Myllyaho
Kampaamo

OMAPOHJA
Marja Salo – Hanna-Kaisa Tiainen
Hehtaari

Kantti – Nuorten Kansallisteatteri
Eira Virekoski
Pakko jakaa
Ohj. Satu Linnapuomi

SUUREN NÄYTTÄMÄN LÄMPIÖ
Ella Pyhältö – Helena Vierikko
Hölmölän joulu

Eppu Nuotio
Silkkipaperitaivas

ESPOON KAUPUNGINTEATTERIN
REVONTULIHALLI
Maria Jotuni
Kultainen vasikka
Ohj. Erik Söderblom

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)

www.kansallisteatteri.fi

www.lippu.fi

Tanssiteatteri Hurjaruuth

RUUTIA!
Tanssi- ja sirkusfestivaali
lapsille ja nuorille
25.8.–26.9.2021

Talvisirkus Vauhti
Suvilahden Kattilahallissa
Ohjaus Sanna Silvennoinen
Uusintaensi-ilta 4.11.2021
Esitykset 9.1.2022 asti

www.hurjaruuth.fi

Teatteri Avoimet Ovet

Open Road Show
Teksti Steve Tesich
Ohjaus Hanna Kirjavainen
Rooleissa Minna Kivelä ja Tiina Weckström
Ensi-ilta 17.8.2021
Esityksiä aikavälillä 16.8.–8.10.2021

Onnellisinta on olla onnellinen
Teksti Taija Helminen
Ohjaus Hanna Kirjavainen
Roolissa Taisto Reimaluoto
Ensi-ilta 26.10.2021
Esitykset aikavälillä 25.10.–23.11.2021

Liput (09) 434 2510
(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste
Erottajankatu 5, 00130 Helsinki

www.avoimetovet.fi

Universum

Teater Mars
Reine
Manus och regi Joakim Groth
17.9.–15.10

Aurinkoteatteri
Tätiratsastajat
Käsikirjoitus ja ohjaus Sanna Hietala
30.10.–27.11.

Liput/biljetter:

tiketti.fi / liput@universum.fi

Story Sharing Universum

www.storysharinguniversum.fi

Perämiehenkatu 13,
Helsinki

www.universum.fi

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Teatteri

Victor Haïm
Kohtauksen partaalla
Ohjaus Johanna Reilin

Herman Koch
Illallinen
Ohjaus Kari-Pekka Toivonen

Arto Paasilinna
Jäniksen vuosi
Ohjaus Taru Mäkelä

Jane Austen
Järki ja tunteet
Ohjaus Satu Rasila

Sven Nordqvist
Viirun joulu
Ohjaus Reija Isosuo

VIERAILUT
Hajuvettä ja lihapullia
Ihan Seelana
Elämän valtatiellä – Markus Allan
Nostalgia – Kuju Hyttinen

Liput
0600-10 20 30 (0,76/min+pvm)

www.hmlteatteri.fi

www.lippu.fi

Imatra

Teatteri Imatra

E.T.A Hoffman – Kathryn Schultz Miller
Pähkinänsärkijä
Ohjaus Antti Laine
Pohjoismainen kantaesitys 17.9.2021

Reidar Palmgren
Kirpputori
Ohjaus Timo Rissanen
Kantaesitys 11.9.2021

Dario Fo
Ei makseta! Ei makseta!
Suom. ja sovitus Suomeen Pentti Järvinen
Ohjaus ja sovitus Imatralle Tuija Töyräs (vier.)
Ensi-ilta 23.10.2021

teatteri-imatra.fi

Kaarina

Kaarina-Teatteri

Tove Jansson – Pipsa Lonka
Kaksi naista ja meri
Ohjaus Mikko Rantanen
Musiikki Taina Möysä
Rooleissa Mari Backman, Piia Leppäniemi,
Hannu Rinne, Fiona Syrén, Anne Rinne ja Jarmo Kujala
Ensi-ilta 24.9.2021
Esitykset 20.11.2021 asti

www.kaarina-teatteri.fi

Kajaani

Kajaanin Kaupunginteatteri

Zorro
Värikäs ja hehkuva musikaali vapaudesta!
Suomen kantaesitys 1.10.

Viri-viri tik tak
Kantaesitys 18.9.

Minttu sekä Ville
Vierailu 13.11.

Medusan huone
Ensi-ilta 20.11.

Yhdestoista hetki
Lukudraama 16.12.

www.kajaaninteatteri.fi

Routa Company

Harh, varp, parhaillaan!
Kor. Jouni Järvenpää
Esitykset syys-lokakuussa

Two Body Orchestra
Kor. Külli Roosna ja Kenneth Flak
16.–17.10.2021
Roosna & Flak ensimmäistä kertaa Suomessa

Homunclus, rakkaamme
Kor. Jouni Järvenpää
Ensi-ilta 28.10.2021
Esitykset 1.12. saakka

www.routacompany.fi

Kemi

Kemin Kaupunginteatteri

Mauri Kunnas
Apua, merirosvoja!
Ohjaus Tero Heinämäki
Ensi-ilta 31.8.2021

Ingvar Ambjørnsen
Elling
Ohjaus Petri Jäärni
Ensi-ilta 11.9.2021

Sven Nordqvist
Viirun ja Pesosen joulu
Ohjaus Kimmo Hirvenmäki
Uusintaensi-ilta 27.11.2021

Lippukassa p. (016) 258 232

www.keminteatteri.com

Kotka

Kotkan kaupunginteatteri

SYKSYN 2021 ENSI-ILLAT
La 28.8.
Tarpeistonhoitajan tähtihetki
Ohjaus Anne Niilola

La 4.9.
Kotkan Ruusu
Ohjaus Miko Jaakkola

To 23.9.
Eila, Rampe ja Iikka
Ohjaus Ilkka Heiskanen

La 25.9.
Anna Liisa
Ohjaus Hilkka-Liisa Iivanainen

La 20.11.
Peter Pan menee pieleen
Ohjaus Mika Eirtovaara

OHJELMISTOSSA JATKAVAT
7.–16.10. (neljän näytöksen verran)
Karpolla on asiaa –
tosikertomuksia havumetsien maasta

23.10. alkaen
Korkkarit goes Euroviisut
Masennuskomedia

Esityspäivät ja lisätietoja:

www.kotkanteatteri.fi

Kouvola

Kouvolan Teatteri

ENSI-ILLAT
Paasilinna – Leskinen – Keski-Vähälä – Smeds:
Jäniksen vuosi
Ohjaus ja sovitus Seppo Honkonen
Ensi-ilta 11.9.2021

Anna Krogerus:
Adalmiinan helmi
Ohjaus Seppo Honkonen
Sävellys Iikka Kahri
Ensi-ilta 23.9.2021

Francis Veber:
Palkkamurhaajan painajainen
Ohjaus ja sovitus Seppo Honkonen
Ensi-ilta 9.10.2021

Joulushow 2021
Käsikirjoitus Työryhmä
Ohjaus Veli-Matti Karén
Koreografia Annina Rubinstein
Ensi-ilta 10.11.2021

OHJELMISTOSSA JATKAA
Matti Laine:
KIRKA – Surun pyyhit silmistäni
Ohjaus ja sovitus Niko Taskinen
Nimiroolissa Mikael Saari

Esko-Pekka Tiitinen:
Anjan lähes erinomainen elämä

Katso koko ohjelmisto:

www.kouvolanteatteri.fi

Kuopio

Kuopion kaupunginteatteri

SYKSYN OHJELMISTOSSA
Rintamamiestalo
Käsikirjoitus ja ohjaus Kari Heiskanen

Minna Canth
Agnes
Dramatisointi ja ohjaus Juha Hurme

Larry Shue
Ulkomaalainen
Ohjaus Tommi Auvinen
Ensi-ilta 10.9.2021

Puntti Valtosen tähdittämä
Sademies
Ohjaus Olli-Matti Oinonen
Ensi-ilta 15.9.2021

Huippusuosittuihin lastenkirjoihin perustuva
Prinsessa Pikkiriikki
Dramatisointi ja ohjaus Perttu Leinonen
Ensi-ilta 16.9.2021

Saako olla sardiini?
Ohjaus Tommi Auvinen
Ensi-ilta 9.10.2021

Nyt kun olet minun
Käsikirjoitus ja ohjaus Pasi Lampela
Ensi-ilta 10.11.2021

Lisätietoja;

www.kuopionkaupunginteatteri.fi

Tanssiteatteri Minimi

KUOPION KAUPUNGINTEATTERISSA
S T R E A M
Koreografia Iiro Näkki
Tuotanto Pori Dance Company ja Minimi
Ensi-ilta 9.9.2021 klo 19.15

Kulttuurikeitto:
Korvaamattomat
Konsepti, koreografia ja
tanssi Noomi Forslund ja Virva Torkko
Ensi-ilta 17.9.2021 klo 12.00

Fades Away
Yhteistuotanto MimoArt Company,
Tanssiteatteri Rimpparemmi ja Minimi
Ensi-ilta 1.10. – 12.11.2021

Kulttuurikeitto:
Ulkopuolella
Ohjaus ja esiintyminen Rauli Katajavuori
22.10.2021 klo 12.00

Kaikille kuuluu rakkaus
Tanssiteatteri Rimpparemmin vierailu
1.12.2021 klo 19.15

ITAK-NÄYTTÄMÖ, KUOPIO
Laboratorio
Konsepti, tanssi ja koreografia Milla Virtanen
Ensi-ilta 25.11.2021 – 27.11.2021

www.minimi.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

Waitress – Unelmien resepti
Sota ja rauha
Kulta, ollaan kotona
Kolme iloista rosvoa
Saituri

Yhteistuotanto
Mielikuvituspoikaystävä K-18

www.lahdenkaupunginteatteri.fi

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)

lktliput@lahti.fi

Ryhmämyynti (03) 752 6000/

lktryhmat@lahti.fi

www.lahdenkaupunginteatteri.fi

www.lippu.fi

Lohja

Lohjan Teatteri

F.Scott Fitzgerald – Sari Niinikoski
Loistelias herra Gatsby –musikaali
Musiikin sävellys Joni Pitkonen
Ensi-ilta 16.10.2021
Esitykset 18.12.2021 asti

Suurlohjankatu 12, 08100 Lohja

www.lohja.fi/teatteri

nt.fi/lohjan-teatteri

Mikkeli

Mikkelin Teatteri

Reetta-karhun jouluseikkailu
Mitä huimaa tapahtuukaan, kun Reetta-karhu,
Maisa-majava ja Peetu-pupu lähtevät etsimään
Joulupukkia, joka on kadonnut mystisesti.
Rohkeat ystävykset syöksyvät niin ilmojen halki
kuin maan uumeniin pelastaakseen joulun
ja sen kauniin ajatuksen.
Käsikirjoitus Marjo-Riika Romo
Ohjaus Riina Uimonen
Ensi-ilta 4.9.2021

Tenorit liemessä
Elämänjanoinen farssikomedia sijoittuu
1930-luvulle pariisilaisen hotellin sviittiin,
jossa valmistaudutaan vuosisadan konserttiin.
Teksti Ken Ludwig
Suomennos Reita Lounatvuori
Ohjaus Jukka Keinonen
Esitykset jatkuvat 10.9.2021

Exän uus ja vanha
Jari ja Terhi ovat ex-pariskunta, joiden avioliiton
auvoisesta satamasta on lähdetty purjehtimaan
eri suuntiin pari vuotta sitten.
Pariskunnan välit ovat säilyneet asiallisina.
Myrskytuulia mukanaan tuo kuitenkin Jarin uusi
suhde ja tuoreen pariskunnan peräti 20 vuoden ikäero!
Niin tyypillinen keski-iän kriisin merkki.
Käsikirjoitus ja ohjaus Minna Koskela
Ensi-ilta 2.10.2021

Koko ohjelmisto:

www.mikkelinteatteri.fi

Oulu

JoJo – Oulun Tanssin Keskus

Milla Virtanen & Jaakko Toivonen:
Last Supper
19.–21.8.2021

Thar Be Dragons:
Eternal Return
4.–7.11.2021

Nykyteatteri Vera Audentia:
Enää hengitin, muuhun en pystynyt
12.11.–4.12.2021

Elsa Heikkilä & Laura Lehtinen:
Luokkakuvia, vedos V
23.–27.11.2021

OUDANCE-FESTIVAALI
15.–19.9.2021
Carl Knif Company:
Kaksivärinen Fuuga

Wilma Seppälä & Onni Toivonen:
Amalgam

Race Horse Company:
Chevalier

Susanna Leinonen Company:
TOXIC

Willman Dance Company:
Keisarin uudet vaatteet

Tarkemmat tiedot:
www.jojo.fi

Pieksämäki

Poleenin Teatteri

Leea Klemola – Miko Kivinen
Viettelyksen asuntovaunu
Ohjaus Olli-Matti McLees
Ensi-ilta 5.3.2021
Esitykset 2.10.2021 asti

Fjodor Dostojevski – Johanna Freundlich
Rikos ja rangaistus
Ohjaus Jari Tuononen
Esityskausi 16.10.–11.12.2021

www.poleeni.fi

Pori

Rakastajat-teatteri

Vooosh!
Käsikirjoitus Philip Ridley
Ohjaus Reetta Vehkalahti
Suomen kantaesitys 3.9.

Alaston kaupunki
Musikaali porirockista
Esityksessä soi Mamban, Dingon, Even
ja Yö-yhtyeen hitit.
Käsikirjoitus ja ohjaus Tapio Kankaanpää
Musiikin sovitus Tuomas Wäinölä
Kantaesitysensi-ilta 20.10.2021

Metroporis –
huumaavan 20-luvun iltamat
Käsikirjoitus Meri-Maija Näykki ja Juho Keränen
Ohjaus Meri-Maija Näykki
Esitykset 10.9.–20.11.

Noita Nytenenän elämäntaparemontti
Käsikirjoitus Erja Lehtonen
Ohjaus Erja Lehtonen ja Kai Tanner
Esitykset 17.10. asti

www.rakastajat.fi

Riihimäki

Riihimäen Teatteri

Horila – Siljander
Rakas Raskas Rakkaus
Ohjaus Olka Horila
Esitykset 10.9.–21.10.2021

David Mamet
Elämä näyttämöllä
Ohjaus Olka Horila
Esitykset 8.10.–23.10.2021

Koko ohjelmiston löydät:

www.riihimaenteatteri.fi

info@riihimaenteatteri.fi

Salo

Salon Teatteri

Vuokravaimo
Nauruhermoja kutkuttava farssi
Käsikirjoitus Olli Tola
Ohjaus Karolina Blom
Ensi-ilta 13.11.2021
Esitykset 12.2.2022 asti

www.salonteatteri.com

Savonlinna

Savonlinnan Teatteri

Junnu – Sydämeni tänne jää
Käsikirjoitus Ari-Pekka Lahti
Ohjaus Jouni Rissanen
Kapellimestari Teemu Takanen
Uusintaensi-ilta 4.9.2021

Tippukivitapaus
Käsikirjoitus Laura Ruohonen
Ohjaus Johanna Sorjonen
Musiikki Anna-Mari Kähärä
Uusintaensi-ilta 1.10.2021

Mummun saappaassa soi fox
Käsikirjoitus Sirkku Peltola
Ohjaus Jouni Rissanen
Ensi-ilta 13.11.2021

www.savonlinnanteatteri.fi

 

Tampere

Tampereen Teatteri

FRENCKELL
Paolo Genovese – Juha Siltanen
Salaisuuksien ilta
Ohjaus Työryhmä
Ensi-ilta 2.9.2021
Yhteistyö Teatteri Siperian kanssa

Karo Hämäläinen – Sami Keski-Vähälä
Kansalliskirjailija
Ohjaus Mikko Kanninen
Ensi-ilta 22.10.2021

Edward Albee
Kuka pelkää Virginia Woolfia?
Ohjaus Marika Vapaavuori

Hajuvettä ja lihapullia
Käsikirjoitus Kalle Pylvänäinen ja Työryhmä
Ohjaus Kalle Pylvänäinen

PÄÄNÄYTTÄMÖ
Charlotte Bronte – Polly Teale
Kotiopettajattaren romaani – Jane Eyre
Ohjaus ja musiikki Jussi Nikkilä
Koreografia Ingrid Andre
Ensi-ilta 20.10.2021

Agatha Christie
Eikä yksikään pelastunut
Ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen

www.tampereenteatteri.fi

 

Teatteri Mukamas

Hiirulainen ja Suuri seikkailu
Hiirulainen sirkuksessa
Satuvarjon alla: Pikku-Siili
Joulu on jo ovella
Jouluyö

Pispalan valtatie 30
33250 Tampere
040 127 9092
www.teatterimukamas.com
info@teatterimukamas.com

Turku

Aurinkobaletti

Vieraanamme Manilla-teatterissa
Tehdasfestivaali Manifesti
8.–19.9.2021

Sasha Pepeljajev
Minne kutsua Liza?
24.9.–16.10.2021

Jyrki Karttunen
Illallisvieraita
12.11.–11.12.2021

www.aurinkobaletti.fi

 

Grus Grus Teatteri

Nainen katoaa
Teksti: Sophie Lannefranque
Ohjaus: Ville Kurki
Ensi-ilta 1.10.
Turun kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä
Muut esitykset 8.–30.10.

www.grusgrus.fi/nainen-katoaa

Ennuste, negatiivinen
Ohjaus: Sofia Molin ja Ville Kurki
Ensi-ilta 11.11.
Liikkuva esitys ympäri Turkua
Muut esitykset 12.11.–4.12.

Närproducerat
Ruoanlaittoa ja tanssia uniikilla tavalla
yhdistävä sooloesitys tilattavissa 5–15 katsojan
ryhmille syksyllä.

www.grusgrus.fi

 

Jo-Jo Teatteri

Louisa May Alcott
Pikku naisia
Ohjaus Alina Kilpinen
Sävellys Antti Ainola
Ensi-ilta 25.9.2021

Arthur Conan Doyle & William Gillette
Sherlock Holmes
Suomennos ja ohjaus Esko Vähätalo
Ensi-ilta helmikuussa 2022

www.jo-joteatteri.com

 

Tanssiteatteri ERI

Ruletti
Vauhdikas ja humoristinen parodia tanssista
Koreografia Eeva Soini & Lassi Sairela
Käsikirjoitus & ohjaus Tiina Lindfors
Ensi-ilta 23.9.
25.9.–24.11.

Pinokkion joulu
Koreografia James McNamara
28.11.–18.12.

Tango de mi Alma
Martin Alvarado, Essi Luttinen, Petri Haapasalo,
Eeva Soini & Lasse Sairela
4.–11.2.

www.lippu.fi

www.eri.fi

TEHDAS Teatteri

Koira nimeltään Kissa tapaa kissan
Hassunkurinen tassunojennus pienille
ja isoille katsojille.
Perustuu Tomi Kontion ja Elina Warstan lastenkirjoihin.
Ohjaus Jukka Kittilä
Ensi-ilta 17.9.2021

Omakuva
– Unia Ellen Thesleffin elämästä ja taiteesta
Ensi-ilta 15.10.2021

Prinsessa Pikkiriikki
Hannele Lampelan ja Ninka Reittun lastenkirjojen
pohjalta nukeille sovitetuna.
Ohjaus Timo Väntsi
13.–21.11.2021

Jeanne de Clisson
– merellinen kuvaelma verenhimosta
Ohjaus Lee Lahikainen
Ensi-ilta 3.12.2021

www.tehdasteatteri.fi

 

Turun Kaupunginteatteri

TEATTERISSA SYKSYLLÄ
Moderni klassikko
Kullervo
Elämä se risoo huolella.
Nimiroolissa Helmi-Leena Nummela
Ohjaus Linda Wallgren
Ensi-ilta 3.9.

Brittikomedia
Tämä on ryöstö
Timanttinen komedia pankkiryöstöstä.
Ohjaus Snoopi Siren
Ensi-ilta 10.9.

Haavisto – Kähärä – Rasila
Kysy siskolta
Musiikkipainotteinen esitys naisen elämänvaiheista.
Ohjaus Satu Rasila
Ensi-ilta 21. ja 22.9.

J.R.R Tolkien
Hobitti
Joskus seikkailu valitsee sinut.
Ohjaus Mikko Kouki
Ensi-ilta 13.11.

Samuel Beckett
Huomenna hän tulee
Martti Suosalo ja Mika Nuojua klassikkonäytelmässä.
Ohjaus Pentti Kotkaniemi
Ensi-ilta 24.11.

Sami Keski-Vähälä
Nokia
Suomen suurin yritystarina ensi kertaa näyttämöllä.
Ohjaus Mikko Kouki
Jatkaa ohjelmistossa 8.10.

Backman – Hedenius – Rheborg – Bucht
Mies joka rakasti järjestystä
Ruotsalaiskomedian Olavina Taneli Mäkelä.
Ohjaus Marcus Groth
Jatkaa ohjelmistossa 19.10.

W&T Comedy
Stand up, Teatteri!
Kuukausittainen komiikkaklubi, K18.

Koko ohjelmisto:

teatteri.turku.fi

Liput:
lippu.fi/02 262 0030
kaupunginteatteri.myynti@turku.fi
Turun Kaupunginteatteri
Itäinen Rantakatu 14
20100 Turku

 

Vaasa

Vaasan kaupunginteatteri

 Bapsilarometri 2021
Ohjaus Tuomas Rinta-Panttila
Ensi-ilta 4.9.2021

Katri Helena -musikaali
Ohjaus Seppo Välinen
Ensi-ilta 18.9.2021

Korjaamo
Ohjaus Ola Tuominen
Ensi-ilta 16.10.2021

Colorado Avenue
Ohjaus Maiju Sallas
Ensi-ilta 5.11.2021

 www.vaasankaupunginteatteri.fi

 

Wasa Teater

Botnia Paradise
Av Kevin Holmström, Jakob Norrgård och Axel Åhlman
Regi Ida Kronholm
Koreografi Mia-Irene Sundqvist
Kapellmästare Ralf Nyqvist
Urpremiär 18.9
Suomenkielinen tekstitys lokakuusta alkaen.

Bär det som en krona
Av och med Maria Udd
Regi Agneta Lindroos
Premiär 12.10

Bladis pojkan
Av och med Erik Kiviniemi
Regi Ann-Luise Bertell
Musik Håkan Omars

www.wasateater.fi

 

Valkeakoski

Valkeakosken kaupunginteatteri

Sata kesää, tuhat yötä
Elämänmakuinen minimusikaali
Ensi-ilta 19.11.2021

OHJELMISTOSSA JATKAA
Lemmen Jättiläinen
Aki Sirkesalon musiikkiin perustuva musikaali
Käsikirjoitus Harri Salminen
Ohjaus Minna Kangas
Esitykset 13.11.–18.12.2021

Risto Räppääjä ja Nuudelipää
Käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola
Ohjaus Minna Kangas
Musiikki Kari Mäkiranta
Tunnusmusiikki Iiro Rantala
Koreografia Juuli Välimaa
Esitykset 30.10.2021 asti

Poltettu Oranssi
Käsikirjoitus Eeva-Liisa Manner
Ohjaus Martti Töttölä
Esitykset 24.10.2021 asti

www.valkeakoskenteatteri.fi

Vantaa

Tanssiteatteri Raatikko

Ivan, Kettu ja Tulilintu
Käsikirjoitus, ohjaus ja koreografia Antti Silvennoinen

Supersankarit
Käsikirjoitus Pirjo Toikka
Ohjaus ja koreografia Marja Korhola

Moonika Mekaniks
Koreografia Heidi Masalin

Silkkitehtaantie 5
01300 Vantaa

www.raatikko.fi

 

Tikkurilan Teatteri

Piilopaikka eli siat
Käsikirjoitus Athol Fugard
Ohjaus Carita Välitalo
Ensi-ilta 24.9.2021

Eikä yksikään pelastunut
Käsikirjoitus Agatha Christie
Suomennos Aino Piirola
Ohjaus Aarne Linden
Lisäesityskausi 29.9.–9.10.2021

Kantaesitys:
Meidän Laila
Käsikirjoitus Aino Järvi-Eskola
Ohjaus Carita Välitalo
Ensi-ilta 6.11.2021

www.tikkurilanteatteri.fi

 

Varkaus

Varkauden Teatteri

Heikki Paavilainen & Vexi Salmi
Villit vuodet
Ensi-ilta 18.9.2021

Mike Yeaman
Onnennumerot
Ensi-ilta 9.10.2021

Heikki Turunen
Simpauttaja-Finnhits

Jack London
Erämaan kutsu

Koko ohjelmisto:

www.varkaudenteatteri.fi

ENSI-ILTOJA

Ensi-iltatietoihin on saattanut tulla muutoksia. Ajantasaiset tiedot teattereiden ja ryhmien omilta verkkosivulta.

ERÄJÄRVI
Lenin jäillä
Käsikirjoitus Antti Hopia, ohjaus Jarmo Skön
Eräjärven Tupateatteri 11.9.

ESPOO
Antti Puuhaara
Glims & Gloms 14.9.

Fem mål mat – vad jag åt och vem jag åt det med
Av Christoffer Mellgren, regi Janne Pellinen
Unga Teatern 17.9.

Closer
Ohjaus Janne Lahtia
Teatteri Musta Aukko 19.9.

Kultainen vasikka
Käsikirjoitus Maria Jotuni, ohjaus Erik Söderblom
Suomen Kansallisteatteri ja Espoon Kaupunginteatteri 22.9.

FORSSA
Tuulihattu ja Pingviini
Käsikirjoitus David Wood, ohjaus Timo Tirri
Forssan Teatteri 12.9.

HELSINKI
Bröderna Pixon
Text Malin Kivelä och Linda Bondestam, regi Oskar Silén
Svenska Teatern 1.9.

Roskaooppera
Käsikirjoitus Maija Rissanen ja Pirjp Heikkilä,
sävellys Aleksi Parviainen, ohjaus Maarit Pyökäri
Kanneltalo 1.9.

Sörjen som blev
Av Anna Takanen, regi Mikaela Hásan
Helsingin kaupunginteatteri, Lilla Teatern 1.9.

West Side Story
Arthur Laurents – Stephen Sondheim,
ohjaus Tuomas Parkkinen, koreografia Ima Iduozee
Savoy-teatteri 1.9.

Anne Frank & Eva Braun
Ohjaus Ville Saukkonen
Greta Productions, Aleksanterin Teatteri 2.9.

Bolla
Pajtim Statovci – Tuomas Timonen, ohjaus Milja Sarkola
Helsingin Kaupunginteatteri 2.9.

Mestari/Margarita
Mihail Bulgakov – Aino Kivi, ohjaus Aino Kivi
Myllyteatteri, Musiikkiteatteri Kapsäkki 2.9.

Buzz ja minä
Käsikirjoitus ja ohjaus Laura Mattila
Teatteri Jurkka 4.9.

Hehtaari
Ohjaus Marja Salo ja Hanna-Kaisa Tiainen
Suomen Kansallisteatteri 4.9.

Pesula
Ohjaus Eveliina Heinonen ja Anni Pellikka
Suomen Kansallisteatteri, Kaarella-hanke, Kannelmäki 4.9.

Tatu ja Patu Helsingissä
Aino Havukainen – Sami Toivonen – Sami Rannila,
ohjaus Sami Rannila, sävellys Kari Mäkiranta, koreografia Marjo Kuusela
Helsingin kaupunginteatteri 7.9.

4.48 Psychosis
Käsikirjoitus Sarah Kane, ohjaus Moe Mustafa
KokoTeatteri 7.9.

Ett drömspel
Av August Strindberg, regi Carl Knif
Svenska Teatern 8.9.

Julius Caesar
Text William Shakespeare, regi Carl Alm
Klockriketeatern, Sirius Teatern, Universum 8.9.

Paahtimo
Käsikirjoitus Mikko Reitala, ohjaus Sini Pesonen
Helsingin kaupunginteatteri, Studio Pasila 8.9.

Uusi kietoutuminen
Koreografia Mikko Orpana
Caisa 8.9.

BS/BF
Koreografia Mira Kautto ja työryhmä,
sävellys Timo Kaukolampi
Zodiak 9.9.

Kauan kukkineet omenapuut
Ohjaus Kari Paukkunen,
sävellys Anne-Mari Kivimäki, koreografia Reetta-Kaisa Iles
Kulttuurikone, Stoa 9.9.

Tulevaisuus peruttu
Timo Tikka, Mikko Salminen, Minttu-Maaria Makkonen,
Aku Lahti, Anna Korolainen Crevier, Anna Jaanisoo
ja Annimari Koivunen
HIT Helsinki, Kruunuvuorenranta, Öljysäiliö 468 11.9.

Lemons
Koreografia Kaisa Nieminen
Rutimo Collective, KokoTeatteri 14.9.

Dosentit
Käsikirjoitus ja ohjaus Juha Jokela
Suomen Kansallisteatteri 15.9.

Exhibit
Todellisuuden tutkimuskeskus 15.9.

Leipuriakatemia
Käsikirjoitus Liila Jokelin, ohjaus Kiia Laine
Teatteri Takomo 15.9.

Martat
Ohjaus Tanjalotta Räikkä, Riikka Puumalainen,
musiikki Anne-Mari Kivimäki
Tanssiteatteri Tsuumi ja Nukketeatteri Sampo 15.9.

We Called Her Bertha
Koreografia Johanna Elovaara ja Reetta-kaisa Iles,
musiikki Ville Rauhala
Tanssiteatteri Tsuumi ja Nukketeatteri Sampo 15.9.

Reine
Manus och regi Joakim Groth
Teater Mars, Universum 17.9.

The Punchline
Käsikirjoitus ja ohjaus Emil Kihlström
Teatteri Jurkka 21.9.

Juhlat
Ohjaus ja koreografia Reeta Honkakoski
Gruppen Fyra/Taideosuuskunta Piellos, Kanneltalo 22.9.

Käsi
Katariina Numminen, Hanna Ahti, Laura Rämö,
Atte Kantonen ja Johanna Autio
Mad House Helsinki 22.9.

Minä, Askartelija
Käsikirjoitus Leea Klemola ja Rosa-Maria Perä,
ohjaus Leea Klemola
Q-teatteri 23.9.

Uni Supermarkertista
Käsikirjoitus ja ohjaus Ian Hannon
Teatteri Jalankulkija, Caisa 23.9.

Lou Salomé
Käsikirjoitus Aina Bergroth, ohjaus Riikka Oksanen
KOM-teatteri 24.9.

Tunnit, viikot, kuukaudet
Reko ja Tiina Lundán – Kati Kaartinen,
ohjaus Tuomas Rinta-Panttila, musiikki Jussi Tuurna
Suomen Kansallisteatteri 24.9.

Jumalan sana
Kari Hotakainen – Juha Kukkonen, ohjaus Juha Kukkonen
Ryhmäteatteri 28.9.

Parvi – Flock
Käsikirjoitus ja ohjaus Sanna Kekäläinen
Kekäläinen & Company, Kansallismuseo 29.9.

Lapset
Lucy Kirkwood – Ari-Pekka Lahti, ohjaus Johanna Freundlich
Helsingin kaupunginteatteri 30.9.

Salsa De Satanás
Sirkus Aikamoinen, Caisa 30.9.

The Play That Goes Wrong
Käsikirjoitus Henry Lewis, Jonathan Sayer ja Henry Shieds,
ohjaus Adde Malmberg
Svenska Teatern 30.9.

Den besynnerliga händelser med hunden om natten
Av Simon Stephens efter roman av Mark Haddon,
regi Paavo Westerberg
Helsingin Kaupunginteatteri, Lilla Teatern 2.10.

Survivors
Käsikirjoitus Anna Lipponen
Studio Total 5.10.

Sokea piste
Käsikirjoitus Susanna Kuparinen, Jari Hanska ja Satu Linnapuomi,
ohjaus Susanna Kuparinen, sävellys Kerkko Koskinen
Suomen Kansallisteatteri, Vallilan Kansallisteatteri 6.10.

The Swan Hymn
Ken Mai Butoh, Caisa 6.10.

Turvamies
Pasi Lampela – Ari-Pekka Lahti, ohjaus Pasi Lampela,
koreografia Jukka Haapalainen ja Sirpa Suutari-Jääskö
Helsingin Kaupunginteatteri, Arena-näyttämö 7.10.

Några av oss
Käsikirjoitus Eva-Maria Dahlin, ohjaus Johanna Freundlich
Svenska Teatern 13.10.

Ahlfors&Siikala
Svenska Teatern 15.10.

Camouflage
Zodiak, Sonya Lindfors, UrbanApa, Stoa 19.10.

Är det hett här?
Av Anna Hultin, regi André Wickström
Svenska Teatern 20.10.

Kohti Kylmempää
Käsikirjoitus Leea Klemola ja Klaus Klemola,
ohjaus Jalmari Jalonen
Teatteri Kultsa 23.10.

AU
Vappu Jalonen
Mad House Helsinki 25.10.

Onnellisinta on olla onnellinen
Teksti Taija Helminen, ohjaus Hanna Kirjavainen
Teatteri Avoimet Ovet 26.10.

Kohtauksia kerrostalossa
Käsikirjoitus ja ohjaus Virpi Haatainen
Kanneltalo 27.10.

Pintaremontti
Miika Nousiainen – Minna Leino, ohjaus Irene Aho
Suomen Kansallisteatteri 27.10.

HÄMEENLINNA
Jäniksen vuosi
Arto Paasilinna – Esa Leskinen – Sami Keski-Vähälä – Kristian Smeds,
ohjaus Taru Mäkelä
Hämeenlinnan Teatteri 16.9.

Järki ja Tunteet
Käsikirjoitus Jane Austen, ohjaus Satu Rasila
Hämeenlinnan Teatteri 28.10.

IMATRA
Kirpputori
Reidar Palmgren – Timo Rissanen, ohjaus Timo Rissanen,
musiikki Tapani Siirtola
Teatteri Imatra 11.9.

Pähkinänsärkijä
E.T.A Hoffman – Kathryn Schultz Miller,
ohjaus Antti Laine
Teatteri Imatra 17.9.

Ei makseta! Ei makseta!
Dario Fo – Tuija Töyräs ohjaus Tuija Töyräs
Teatteri Imatra 23.10.

JOENSUU
Pim Pam pallomaakailuseik
Käsikirjoitus Johanna Peltonen ja Hanna Ryti,
ohjaus Piia Peltola
Joensuun kaupunginteatteri 18.9.

9 hyvää syytä elää
Käsikirjoitus Anna Krogerus, ohjaus Iiristiina Varilo
Joensuun kaupunginteatteri 22.9.

Viidakkokirja
Rudyard Kipling
Teatteri-Traktori 25.9.

JYVÄSKYLÄ
Luotto
Käsikirjoitus Jordi Galceran, ohjaus Anssi Valtonen
Jyväskylän kaupunginteatteri 1.9.

The Addams Family
Brickman – Elice – Lippa, ohjaus Jukka Keinonen,
kapellimestari Lasse Hirvi, koreografia Jouni Prittinen
Jyväskylän kaupunginteatteri 4.9.

Puhdistus
Käsikirjoitus Sofi Oksanen, ohjaus Erika Hast
Jyväskylän Huoneteatteri 18.9.

9 hyvää syytä elää
Käsikirjoitus Anna Krogerus, ohjaus Anssi Valtonen,
koreografia Terhi Kuokkanen
Jyväskylän kaupunginteatteri 2.10.

Susanin vaikutus
Peter Hoeg – Miko Jaakkola, ohjaus Miko Jaakkola
Jyväskylän kaupunginteatteri 23.10.

JÄRVENPÄÄ
Kauas pilvet karkaavat
Aki Kaurismäki – Jarno Kuosa – Heini Tola, ohjaus Heini Tola,
musiikki Altti Uhlenius
Järvenpään Teatteri 30.10.

KAARINA
Kaksi naista ja meri
Tove Jansson – Pipsa Lonka, ohjaus Mikko Rantanen
Kaarina-Teatteri 24.9.

KAJAANI
Viri-viri tik tak
Käsikirjoitus työryhmä, ohjaus Sanna Heikkinen
Kajaanin kaupunginteatteri 18.9.

Zorro
Stephen Clark – The Gipsy Kings – Helen Edmundson – John Cameron,
ohjaus ja koreografia Sonja Pakalén, kapellimestari Juho Hannikainen
Kajaanin kaupunginteatteri 1.10.

KEMI
Apua, merirosvoja!
Käsikirjoitus Mauri Kunnas, ohjaus Tero Heinämäki
Kemin kaupunginteatteri 1.9.

Elling
Käsikirjoitus Ingvar Ambjornsen, ohjaus Petri Jäärni
Kemin kaupunginteatteri 11.9.

KERAVA
Viiniä keittiössä
Anna Gavalda – Lija Fischer, ohjaus Lija Fischer
Keski-Uudenmaan Teatteri KUT 9.10.

KOKKOLA
Finnhits
Kari Hotakainen – Tuomo Kemppainen – Juha Luukkonen – Jarkko Mikkola,
ohjaus Janne Suutarinen
Kokkolan kaupunginteatteri 4.9.

Makkarakeittoa
Ohjaus Outi Kärpänen
Kokkolan kaupunginteatteri 23.9.

KOTKA
Kotkan Ruusu
Ohjaus Miko Jaakkola
Kotkan kaupunginteatteri 4.9.

Eila, Rampe ja Iikka
Käsikirjoitus Sinikka Nopola, ohjaus Ilkka Heiskanen
Kotkan kaupunginteatteri 23.9.

Anna Liisa
Minna Canth – Sirkku Peltola – Hilkka-Liisa Iivanainen,
ohjaus Hilkka-Liisa Iivanainen
Kotkan kaupunginteatteri 25.9.

KOUVOLA
Jäniksen vuosi
Arto Paasilinna – Sami Keski-Vähälä – Esa Leskinen – Kristian Smeds,
ohjaus Seppo Honkonen
Kouvolan Teatteri 11.9.

Adalmiinan helmi
Topelius – Anna Krogerus – Seppo Honkonen,
ohjaus Seppo Honkonen
Kouvolan Teatteri 23.9.

Palkkamurhaajan painajainen
Francis Veber – Seppo Honkonen, ohjaus Seppo Honkonen
Kouvolan Teatteri 9.10.

KUOPIO
Agnes
Minna Canth – Juha Hurme, ohjaus Juha Hurme
Kuopion Kaupunginteatteri 3.9.

Rintamamiestalo
Käsikirjoitus ja ohjaus Kari Heiskanen
Kuopion Kaupunginteatteri 4.9.

Stream
Koreografia Iiro Näkki
Tanssiteatteri Minimi, Kuopion kaupunginteatteri 9.9.

Ulkomaalainen
Käsikirjoitus Larry Shue, ohjaus Tommi Auvinen
Kuopion Kaupunginteatteri 10.9.

Sademies
Käsikirjoitus Dan Gordon, ohjaus Olli-Matti Oinonen
Kuopion kaupunginteatteri 15.9.

Prinsessa Pikkiriikki
Käsikirjoitus Hannele Lampela, ohjaus Perttu Leinonen
Kuopion kaupunginteatteri 16.9.

The Other Other
Koreografia Katja Mustonen ja Anna-Maija Terävä
ITAK-näyttämö 16.9.

Korvaamattomat
Koreografia Noomi Forslund ja Virva Torkko-Munoz
Tanssiteatteri Minimi, Kuopion Kaupunginteatteri 17.9.

Fades Away
Konsepti ja ohjaus Mimosa Lindahl ja Arto-Oskar Reunanen,
koreografia Mimosa Lindahl, musiikki Silver Sepp
MimoArt Company, Tanssiteatteri Minimi ja
Tanssiteatteri Rimpparemmi, Kuopion kaupunginteatteri 1.10.

Saako olla sardiini?
Käsikirjoitus Michael Frayn, ohjaus Tommi Auvinen
Kuopion kaupunginteatteri 9.10.

LAHTI
Waitress – unelmien resepti
Ohjaus Ilkka Laasonen
Lahden kaupunginteatteri 1.9.

Miksi ihmisellä ei ole häntää?
Käsikirjoitus ja ohjaus Juha Hurme
Teatteri Vanha Juko 8.9.

Sota ja rauha
Leo Tolstoi – Pasi Lampela, ohjaus Pasi Lampela
Lahden kaupunginteatteri 11.9.

Kulta, ollaan kotona
Käsikirjoitus Laura Wade, ohjaus Tommi Kainulainen,
koreografia Sari Louko
Lahden kaupunginteatteri 30.9.

LAPPEENRANTA
Robin Hood
Käsikirjoitus Jukka Kittilä, ohjaus Ilmari Pursiainen,
musiikki Valtteri Lipasti, taistelukoreografi Oula Kitti,
koreografia Sanna Salama
Lappeenrannan kaupunginteatteri 21.8.

LIETO
Töivrih-Hirviöt
Turun Kaupunginteatteri ja Hukkateatteri 28.9.

LOHJA
Loistelias herra Gatsby –musikaali
F. Scott Fitzgerald – Sari Niinikoski, sävellys Joni Pitkonen
Lohjan Teatteri 16.10.

MIKKELI
Reetta-karhun jouluseikkailu
Käsikirjoitus Marjo-Riikka Romo, ohjaus Riina Uimonen,
musiikki Tuukka Lehtonen
Mikkelin Teatteri 4.9.

Exän uus ja vanha
Käsikirjoitus ja ohjaus Minna Koskela
Mikkelin Teatteri 2.10.

NOKIA
Huhtikuu tulee
Käsikirjoitus Mika Waltari, ohjaus Heli Pitkänen
Nokian Työväen Teatteri 26.9.

OULU
Poikani joka katosi
Käsikirjoitus ja ohjaus Heta Haanperä
Oulun Teatteri 17.9.

Tahto
Käsikirjoitus Aina Bergroth, ohjaus Kaisa-Liisa Logrén
Oulun Teatteri 18.9.

Jäniksen vuosi
Arto Paasilinna – Esa Leskinen – Sami Keski-Vähälä – Kristian Smeds,
ohjaus Eljas Liinamaa
Oulun Teatteri 2.10.

Sukuvika
Käsikirjoitus Ray Cooney, ohjaus Markus Packalén
Oulun Työväen Näyttämö 15.10.

PIEKSÄMÄKI
Rikos ja rangaistus
Fjodor Dostojevski – Johanna Freundlich, ohjaus Jari Tuononen
Poleenin Teatteri 16.10.

PORI
Täydellinen lauantai
Käsikirjoitus Florian Zeller, ohjaus Christian Lindroos
Porin Teatteri 28.8.

Vooosh!
Käsikirjoitus Philip Ridley, ohjaus Reetta Vehkalahti
Rakastajat-teatteri 3.9.

Vie meren tuoksuun
Musiikki Lasse Mårtenson, dramatisointi Sofia Finnilä ja Christian Lindroos,
kapellimestari Henrik Wikströn, ohjaus Christian Lindroos
Porin Teatteri 4.9.

Koiramäen Suomen historia
Mauri Kunnas – Eva Buchwald, ohjaus Maia Häkli,
musiikki Timo Hietala ja Risto Kupiainen
Porin Teatteri 23.9.

Alaston kaupunki
Käsikirjoitus ja ohjaus Tapio Kankaanpää
Musiikin sovitus Tuomas Wäinölä
Rakastajat-teatteri 20.10.

RAUMA
Pirtumiehet
Käsikirjoitus Tapio Koivukari ja Sakari Kirjavainen,
ohjaus Sakari Kirjavainen
Rauman Teatteri 11.9.

RIIHIMÄKI
Rakas raskas rakkaus
Käsikirjoitus Olka Horila ja työryhmä, ohjaus Olka Horila
Riihimäen Teatteri 10.9.

Elämä näyttämöllä
Käsikirjoitus David Mamet, ohjaus Olka Horila
Riihimäen Teatteri 8.10.

ROVANIEMI
Anu P.
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanna Ojala,
koreografia Metsälintu Pahkinen
Rovaniemen Teatteri 11.9.

Hirvimetsä
Käsikirjoitus Elli Salo, ohjaus Eljas Liinama
Rovaniemen Teatteri 18.9.

Maukka, Väykkä ja Karhu Murhinen
Timo Parvela – Johanna Sorjonen, ohjaus Eljas Liinamaa
Rovaniemen Teatteri 24.9.

Kuumia aaltoja
Käsikirjoitus Anne Prokofjeff, ohjaus Miika Muranen
Rovaniemen Teatteri 25.9.

Lempi
Minna Rytisalo – Miika Muranen – Sinikka Sanelma,
ohjaus Miika Muranen
Rovaniemen Teatteri 30.9.

Niskavuoren Heta
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Miika Muranen
Rovaniemen Teatteri 27.10.

SAVONLINNA
Junnu – Sydämeni tänne jää
Käsikirjoitus Ari-Pekka Lahti, ohjaus Jouni Rissanen,
kapellimestari Teemu Takanen
Savonlinnan Teatteri 4.9.

Tippukivitapaus
Käsikirjoitus Laura Ruohonen. Ohjaus Johanna Sorjonen,
musiikki Anna-Mari Kähärä
Savonlinnan Teatteri 1.10.

SEINÄJOKI
Hyvinvointivalhe
Käsikirjoitus ja ohjaus Natali Lintala
Seinäjoen kaupunginteatteri 10.9.

Hiirenloukku
Käsikirjoitus Agatha Christie, ohjaus Mikko Korsulainen
Seinäjoen kaupunginteatteri 18.9.

TAMPERE
Salaisuuksien ilta
Paolo Genovese – Juha Siltanen, ohjaus Työryhmä
Teatteri Siperia ja Tampereen Teatteri 2.9.

Stars –popmusikaali
Käsikirjoitus ja ohjaus Kimmo Virtanen,
sävellys Lauri Schreck
Ahaa Teatteri 8.9.

Tivoli
Käsikirjoitus ja ohjaus Kimmo Virtanen,
musiikki Lauri Schreck
Ahaa Teatteri 8.9.

Levätkää rauhassa, komisario Palmu
Mika Waltari – Joel Elstelä, ohjaus Panu Rajala
Tampereen Komediateatteri 14.9.

Poikakoodi
Käsikirjoitus Kati Kaartinen, ohjaus Olka Horila
Tampereen Työväen Teatteri 16.9.

Hamlet rock-musikaali
William Shakespeare – Michael Baran, ohjaus Otso Kautto
Tampereen Työväen Teatteri 17.9.

Nyotaimori
Käsikirjoitus Sarah Berthiaume, ohjaus Hilkka-Liisa Iivanainen,
musiikki Samuli Laiho
Tampereen Työväen Teatteri 18.9.

Kinky Boots
Harvey Firstein – Cyndi Lauper, ohjaus Samuel Harjanne
Tampereen Työväen Teatteri 24.9.

Mars vs. Venus? 2-uusintaottelu
Riku Suokas ja Johanna Tohni
Tampereen Työväen Teatteri 24.9.

Kaksi paavia
Käsikirjoitus Anthony McCarten, ohjaus Tiina Puumalainen
Tampereen Työväen Teatteri 28.9.

Fingerpori
Pertti Jarla – Petja Lähde, ohjaus Panu Raipia
Tampereen Komediateatteri 8.10.

Luolamies
Käsikirjoitus Rob Becker, ohjaus Ville Virtanen
Tampereen Työväen Teatteri 8.10.

Ukkometsot
Tampereen Työväen Teatteri 14.10.

Punk
Marko Järvikallas
Tampereen Työväen Teatteri 19.10.

Kotiopettajatteren romaani – Jane Eyre
Ohjaus ja musiikki Jussi Nikkilä, koreografia Ingrid Andre
Tampereen Teatteri 20.10.

Kansalliskirjailija
Karo Hämäläinen – Sami Keski-Vähälä,
ohjaus Mikko Kanninen
Tampereen Teatteri 22.10.

Matilda
Roald Dahl – Dennis Kelly – Tim Minchin, ohjaus Samuel Harjanne,
koreografia Jari Saarelainen
Tampereen Työväen Teatteri 27.10.

Matilda
Dennis Kelly – Tim Minchin, ohjaus Samuel Harjanne
Tampereen Työväen Teatteri 27.10.

TURKU
Gladys
Teksti Eeva Salonius, ohjaus Ishwar Maharaj
Teatteri Vertigo ja Turun kaupunginteatteri 1.9.

Silkkipaperitaivas
Teatteri Mundo 2.9.

Kullervo
Aleksis Kivi – Linda Wallgren, ohjaus Linda Wallgren
Turun kaupunginteatteri 3.9.

Kosmosomsok – Neljä näytöstä maailmankaikkeuteen
Simo Kellokumpu, Tuukka Perhoniemi ja Thomas Westphal
Ehkä-tuotanto ja työryhmä, Nykytaidetila Kutomo 5.9.

Tämä on ryöstö
Käsikirjoitus Henry Lewis, Jonathan Sayer ja Henry Shield,
ohjaus Snoopi Siren
Turun kaupunginteatteri 10.9.

Morbror Vanja
Text Anton Tjehov, regi Tuomo Rämö
Åbo Svenska Teater 16.9.

Koira nimeltään Kissa tapaa kissan
Perustuu Tomi Kontion ja Elina Warstan lastenkirjoihin,
ohjaus Jukka Kittilä
Tehdas Teatteri 17.9.

Vaahteramäen Eemeli
Astrid Lindgren – Anders Baggesen – Soren Dahl,
ohjaus Joonatan Perälä
Turun Nuori Teatteri 19.9.

Kysy siskolta
Haavisto – Kähärä – Rasila, ohjaus Satu Rasila
Turun kaupunginteatteri 21. ja 22.9.

Ruletti
Koreografia Eeva Soini ja Lassi Sairela
Tanssiteatteri ERI 23.9.

Minne kutsua Liza?
Koreografia Sasha Pepeljajev
Aurinkobaletti 24.9.

Pikku naisia
Käsikirjoitus Louisa May Alcott, ohjaus Alina Kilpinen
Jo-Jo Teatteri 25.9.

Töivrih-hirviöt
Käsikirjoitus Antti Ainola, Emma Bowles, Alina Kilpinen ja Jutta Lahtinen,
sävellys Antti Ainola
Hukkateatteri ja Turun Kaupunginteatteri 28.9.

Nainen katoaa
Teksti Sophie Lannefranque, ohjaus Ville Kurki
Grus Grus Teatteri ja Turun kaupunginteatteri 1.10.

Omakuva – Unia Ellen Thesleffin elämästä ja taiteesta
Tehdas Teatteri 15.10.

VAASA
Bapsilarometri
Käsikirjoitus ja ohjaus Tuomas Rinta-Panttila
Vaasan kaupunginteatteri 4.9.

Botnia Paradise
Manus och musik Kevin Holmström, Axel Åhlman och Jakob Norrgård,
regi Ida Kronholm, koreografi Ida Holmlund
Wasa Teater 18.9.

Katri Helena -musikaali
Ilpo Tuomarila – Jukka Keinonen, ohjaus Seppo Välinen,
kapellimestari Katri Liikola
Vaasan kaupunginteatteri 18.9.

Bär det som en krona
Av och med Maria Udd, regi Agneta Lindroos
Wasa Teater 12.10.

Korjaamo
Käsikirjoitus Mika Myllyaho, ohjaus Ola Tuominen
Vaasan kaupunginteatteri 16.10.

VANTAA
Piilopaikka eli siat
Käsikirjoitus Althol Fugard, ohjaus Carita Välitalo
Tikkurilan Teatteri 24.9.

Meidän Laila
Käsikirjoitus Aino Järvi-Eskola, ohjaus Carita Välitalo
Tikkurilan Teatteri 6.11.

VARKAUS
Villit vuodet
Käsikirjoitus Heikki Paavilainen ja Vexi Salmi, ohjaus Pekka Laasonen,
kapellimestari Sami Ruutiainen, koreografia Noora Puranen
Varkauden Teatteri 18.9.

Onnennumerot
Käsikirjoitus Mike Yeaman, ohjaus Kari Suhonen
Varkauden Teatteri 9.10.