Reijo Kelan haasttatelussa mainittu hidas nouseminen lattialta (s. 31) kesti kuusi tuntia, ei kuusi minuuttia. Cityman-teoksessa Kela esiintyi seitsemän päivää yhteen menoon, ei kuusi tuntia per päivä. Toimittaja pahoittelee, taiteilija ei ole huolissaan!
Valtakunnan salaviisas koomikko, arvostettu näyttelijä ja periänkyrä mielensäpahoittaja Heikki Kinnunen on nähty viime vuosina teatterinäyttämöllä Marja-Terttuna. Hänen ilmaisunsa ei ole sidoksissa sukupuoleen, sillä maailmassa ei ole laitoja.
Reijo Kela ei ole armahtanut itseään teoksia tehdessään, vaan on halunnut katsoa, mihin pystyy. Tänä vuonna Suomussalmella oli erityisen haastava paikka. Taiteilija lämmitti esityskuntoon yli kolmekymmentä vuotta vanhan teoksensa.
Rakkautta & Anarkiaa -festivaalilla esitettiin tänä vuonna useita identiteettiä käsitteleviä elokuvia. Teatteritieteen maisterintutkintoaan valmisteleva Sanni Martiskainen ja teatteritieteen maisteri Maura Minerva katsoivat niistä kolme, elokuvat X&Y, Nina Wu ja Synonyms, ja pohtivat erityisesti dokumentaarisuuden keinoin käsiteltyä identiteettiä.
Kysyimme neljältä taiteilijalta - Alpo Aaltokoski, Marco Bjurström, Essi Luttinen ja Erik Söderblom - , mitä he visioisivat Aleksanterin teatteriin diktaattorin valtuuksin, ilman että raha ja muut realiteetit olisivat esteenä.