Esityskalenteri

Espoo

Espoon kaupunginteatteri

REVONTULIHALLISSA

Juha Jokela:
Esitystalous 3 - Radio
Kantaesitys 19.9.2018

VIERAILUJA KULTTUURIKESKUKSESSA
Tampereen Teatteri:
Huojuva talo
13.-15.9.

Jo Strømgren Kompani, Norja &
Ulrike Quade Company, Alankomaat:
Coco Chanel
27.-29.9.

Teatr Piesn Kozla, Puola:
Songs of Lear
26.-27.10.

Mammalian Diving Reflex, Kanada:
All The Sex I’ve Ever Had
Yhteistyössä Baltic Circlen kanssa
15.-17.11.

Lahden kaupunginteatteri & Teatteri 2.0
Taija Helminen:
Merkkipäivä
28.11.-1.12.

Nature Theater of Oklahoma, USA&
EnKnapGroup, Slovenia:
Pursuit of Happiness
12.-14.12.

Liput ja tied. (09) 439 3388
www.espoonteatteri.fi

Teatteri Hyökyvuori

Eppu Nuotio – Tiina Brännare
Musiikinäytelmä
Kadonnut Prinsessa
Musiikki Milla Viljamaa
Esitykset 4.8.-1.9.2018

www.teatterihyohyvuori.net

Hamina

Haminan Teatteri

HAMINAN KESÄTEATTERI 2018
Oranssia ja mustaa
Käsikirjoitus Jonna Kajander ja Sirpa Sandström
Ohjaus Henri Saarainen
Ensi-ilta 29.6.2018
Esitykset 5.8.2018 asti

www.haminanteatteri.fi

Taivaanraapijat

Uusi suomalainen musikaali Antti Tuurin romaanin mukaan
Ohjaus Jalle Niemelä
Sanoitukset ja sävellykset Kari Pyrhönen ja Esa Kaartamo
Ensi-ilta 17.8.2018
Esitykset 7.9.2018 asti
Hamina Bastionissa

www.bastionmusikaalit.fi

Hauho

Hauhon Kesäteatteri

Badding-musikaali
Tähdet, tähdet
Käsikirjoitus Marianne Tikkanen
Ohjaus Pekka Verho
Koreografia Marika Laine
Ensi-ilta 28.6.2018
Esitykset 15.7.2018 asti

lipunmyynti@hauhonkesateatteri.fi
www.hauhonkesateatteri.fi

Helsinki

Q-teatteri

Mount Everest
Käsikirjoitus ja ohjaus Antti Hietala
Rooleissa Minna Haapkylä, Lotta Kaihua, Paavo Kinnunen,
Pirjo Lonka ja Pyry Nikkilä
Kantaesitys 19.9.

Liput:
(09) 4542 1333 (ti-pe klo 11-15)
Tunturikatu 16, 00100 Helsinki
www.tiketti.fi
www.Q-teatteri.fi

Ryhmäteatteri

SUOMENLINNAN
KESÄTEATTERI
Wasserman - Kesey:
Yksi lensi yli käenpesän
Ohjaus Juha Kukkonen
Rooleissa Minna Suuronen, Robin Svartström,
Robert Kock, Wanda Dubiel, Tommi Eronen,
Amira Khalifa, Tiia Louste, Samuli Niittymäki, Mikko Penttilä,
Alex Anton (TeaK), Geoffrey Erista (TeaK) ja Jutta Järvinen (TeaK)
Esitykset 4.6.-1.9.2018

Ryhmäteatterin lipunmyynti:
(09) 718 622
Avoinna ark. klo 11-18
www.ryhmateatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

Juurihoito
Tippukivitapaus
Julia & Romeo
Musta Saara

Kirj. Pirkko Saisio - Jussi Tuurna
Ohj. Laura Jäntti
Kantaesitys 12.9.2018

Kangastus 38
Lemminkäinen
Korjaamo
Tainaron

Kirj. Leena Krohn
Ohj. Essi Rossi
Kantaesitys 29.8.2018

Mestari ja Margareta
Tyttö joka käveli
Mauri ja mini-isoveli
Gabriel

Kirj. Mika Waltari
Ohj. Vesa Vierikko
Ensi-ilta 13.9.2018

Lista
Kirj. Jennifer Tremblay
Ohj. Irene Aho
Kantaesitys 14.9.2018

Sekunti tunnissa
Kirj. ja ohj. Heikki Huttu-Hiltunen
Kantaesitys 5.9.2018

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)
www.kansallisteatteri.fi
www.lippu.fi

Teatteri Quo Vadis

Marko Järvikallas
Sisarelleni
Ohjaus Marko Järvikallas
Rooleissa Minerva Kautto, Maija Rissanen ja Jan-Christian Söderholm
Esitykset
29.8.-1.9 Kanneltalossa
17.-25.11. Koko-teatterissa

quovadis.fi
www.lippu.fi

Universum

Nuoria vieraita Universumissa
23.8.2018
Vapaa pääsy!

Perämiehenkatu 13
00150 Helsinki
www.universum.fi

Ylioppilasteatteri

MUSTIKKAMAAN KESÄTEATTERI
Nomadia - vaelluslaulu
Ohjaus ja käsikirjoitus Anni Mikkelsson
Musiikkidramaturgia Jussi-Pekka Parviainen
Ensi-ilta 11.7.2018
Esitykset 26.8. asti

www.ylioppilasteatteri.fi

Imatra

Teatteri Imatra

Roope Lipasti
Haluatko mökkiläiseksi?
Ohjaus Timo Rissanen
Ensi-ilta Kruununpuiston kesäteatterissa 26.6.2018

teatteri-imatra.fi

Jyväskylä

Jyväskylän Kesä

Jyväskylän Kesä
4.-10.7.2018
Esittävän taiteen ohjelmisto myynnissä nyt.

jyvaskylankesa.fi

Kajaani

Kajaanin Kaupunginteatteri

TEATTERITALO
Taija Helminen
Ohjaus Kaisa-Liisa Logrén
Merkkipäivä
Lämmin esitys lähimmäisenrakkaudesta ja luopumisesta
Ensi-ilta 15.9.

Ohjaus ja sovitus Sirkku Peltolan sovituksen pohjalta Kamran Shahmardan
Tarkastaja tulee!
eli Nikolai Gogolin Reviisori
Ensi-ilta 28.9.

SISSILINNA
Janosch
Ohjaus Teija Töyry
Oi ihana Panama
Uusinta ensi-ilta 25.8.

Anna Krogerus
Ohjaus Eino Saari
Yksin sinun
Tragikomedia parisuhteesta ja sen vuosirenkaista
Kantaesitys 22.9.

www.kajaaninteatteri.fi

Vaara-kollektiivi

Ärjän taidefestivaali
21.-22.7.2018

Ekologisia teemoja ja esittävää taidetta
Ärjänsaaressa Oulujärvellä

Susi
-dokumenttiteatteriesitys pedoista, ihmisistä ja petokeskustelusta.
Aineiston keruu, käsikirjoitus ja ohjaus Panu Huotari
Esiintyjät Aliina Talo ja Panu Lyytinen
Ensi-ilta 12.10.2018

www.vaarakollektiivi.fi

Karkkila

Karkkilan Työväen Näyttämö

FAGERKULLAN KESÄTEATTERI
Tatu Pekkarinen
Kaunis Veera
Musikaalikomedia
Ohjaus Mika Nikander
Ensi-ilta 29.6.2018
Esitykset 29.7.2018 asti

www.nayttamo.net

Kerava

Keski-Uudenmaan Teatteri KUT

KRAPIN KESÄTEATTERI
Pokka Pitää
Käsikirjoitus Roy Clarke
Ohjaus Kimmo Virtanen
Musiikki Altti Uhlenius
Ensi-ilta 8.6.2018
Esitykset 12.8.2018 asti

Jujja ja Tomas Wieslander - Elina Varjomäki
Mimmi Lehmä ja Varis
- Suuri pannukakkuseikkailu

Ohjaus ja koreografia Elina Varjomäki ja Jari Hämäläinen
Musiikki Jussi Hongisto
Kantaesitys 4.7.2018
Esitykset 26.8.2018 asti

www.kut.fi

Kokkola

Kokkolan Kaupunginteatteri

SYKSY 2018
Koukussa -farssi
Carola - Sydämeen jäi soimaan
Veren maku
Useita vierailuesityksiä!

www.kokkolanteatteri.fi
Lipunmyynti:
040 806 8272
Torik. 48, 67100 Kokkola

Kotka

Kotkan Kaupunginteatteri

V2-HALLI KOTKAN KANTASATAMA
Paretskoi - Lunkka - Roslakka - Ruuska
Kotkan Nuorisoteatterin
Rock-musikaali
Shell’s Angles
Ohjaus Pia Lunkka
Ensi-ilta 1.9.

SUURI NÄYTTÄMÖ
Sting - Logan - Yorkey - Mathes
Musikaali
Viimeinen laiva
Suomennos Mikko Koivusalo
Ohjaus Hanna Kirjavainen
Musiikin sovitus Ari Ismälä
Ensi-ilta 8.9.

NAAPURI-NÄYTTÄMÖ
Dancefest
Nykytanssifestivaalin Gaalaesitykset 24.-25.8.

Florian Zeller
Isä
Ohjaus Salla Leino
Esitykset jatkuvat 13.9.

Maria Jotuni - Mikko Roiha
Miehen kylkiluu
Kahdeksan teatterin yhteistyöesitys
Kotkan ensi-ilta 20.9.

RAVINTOLA KAIRO
Mikkomarkus Ahtiainen
Musa- ja stand up show
Nelikymppinen
Ensi-ilta 26.9.

kotkanteatteri.fi
Liput kesällä lippu.fi
0600 900 900
(1,98 e/min+pvm)
R-kioski

Kouvola

Kouvolan Teatteri

Lerner - Loewe:
My Fair Lady
Maailmankuulun musikaalin ensi-ilta 7.9.
Ohj. Jukka Keinonen

Jotuni:
Miehen kylkiluu
Klassikkokomedian ensi-ilta 14.9.
Ohj. Mikko Roiha

Jokela:
Patriarkka
Uutta kotimaista!
Ensi-ilta 8.11.
Ohj. Tiina Luhtaniemi

…sekä useita vierailuesityksiä.

Liput (05) 7400 330
www.kouvolanteatteri.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

SYKSYN OHJELMISTOSSA
The Sound of Music
Puhallus
Hiljaista musiikkia
Tuhkimo
Ystäväni Viiru

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)
Ryhmämyynti (03) 752 6000
www.lahdenkaupunginteatteri.fi
www.lippu.fi

Lappeenranta

Lappeenrannan kaupunginteatteri

SYKSYLLÄ 2018
SUURI NÄYTTÄMÖ
Toivo Kärki - Reino Helismaa
Suutarin tyttären pihalla
8.9.-20.12.2018

Agatha Christie
Hiirenloukku
22.9.-17.11.2018

Astrid Lindgren
Vaahteramäen Eemeli
1.-19.12.2018

PIENI NÄYTTÄMÖ
Maria Jotuni
Rakkautta
22.9.-20.12.2018

Tutustu syksyn koko ohjelmistoon ja esitysaikoihin:
lprteatteri.fi

Liput (05) 616 2220
teatteri@lappeenranta.fi
www.lippu.fi

Loppi

Lopen Teatteri

SAJANIEMEN KESÄTEATTERI
Komedia
Harmaat Pantterit
Käsikirjoitus Heikki Lund
Ohjaus Timo Tirri
Ensi-ilta 30.6.2018
Esitykset 28.7.2018 asti

Liput ja varaukset
040 754 2886
info@lopenteatteri.net
www.lopenteatteri.net

Orivesi

Rönnin Kesäteatteri

Antti Tuuri
Kesäpainit
29.6.-11.8.2018
Ohj. Eriikka Magnusson

ronnin.kesateatteri@erajarventeatterit.net
www.erajarventeatterit.net

Paimio

Paimion Kesäteatteri

Musikaali
Suruttomat
Alkuperäisteos Minna Canth
Käsikirjoitus Sirkku Peltola
Ohjaus Mika Kujala
Musiikki Matti Puurtinen
Laulujen sanoitukset Heikki Salo
Ensi-ilta 29.6.2018
Esitykset 20.7.2018 asti

Liput
040 6854 533
paimionkesateatteri@gmail.com
www.paimionkesateatteri.fi

Pori

Rakastajat-teatteri

Vapaiden ammattiryhmien
teatterifestivaali
Lain§uojattomat 1.-9.9.2018

OHJELMISTOSSA JATKAVAT
Viettelyksen asuntovaunu
Elämä kunnossa 2.0.

www.rakastajat.fi

Pälkäne

Sappeen Kesäteatteri

Musikaali
Topi Sorsakosken elämästä
On Kesäyö
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Paavilainen
Koreografia Daniel Paul
Kapellimestari Jukka Hänninen
Rooleissa Ilkka Koivula, Mira Luoti, Susanna Laine,
Jani Koskinen, Mikko Huoviala, Teemu Alanen,
Leea Lepistö, Sakari Kinnunen, Vilma Hartikainen

Ensi-ilta 3.7.2018
Esityskausi 2.7.-19.8.2018

Ryhmämyynti ja tiedustelut:
p. 0400 810 710 (arkisin 12-16)
Lipunmyynti kautta maan:
Ticketmaster (LIppupalvelu)
0600 10 800 (1,98 e/min+pvm)
www.suomenkesateatteri.fi

Raahe

Raahen Teatteri

Pauli Ylitalo
Kahavia Kahavia!
Ohjaus Sari Jaatinen
Ensi-ilta 20.6.2018
Esitykset 15.7.2018

Tiina Nopola
Siiri ja heppa huoleton
Ohjaus Toni Kettukangas
Ensi-ilta 3.8.2018
Esitykset 19.8.2018 asti

www.raahenteatteri.fi

Riihimäki

Riihimäen Teatteri

SYKSY 2018
Morris Panych
Täti ja minä
Ohjaus Taru Kivinen
Ensi-ilta 15.9.2018

AKSELITEATTERITOIMINTA
Maria Jotuni - Mikko Roiha
Miehen kylkiluu
Ohjaus Mikko Roiha
Tuotanto: Riihimäen Teatteri, Tanssiteatteri Minimi,
Teatteri Eurooppa Neljä, Jyväskylä kaupunginteatteri,
Kotkan kaupunginteatteri, Kouvolan Teatteri,
Turun kaupunginteatteri ja Vapaa Teatteri
Ensi-ilta Riihimäellä 27.9.2018

PIDOT!
Dramaturgia Johanna Keinänen
Koreografia Liisa Ruuskanen
Tuotanto: Riihimäen Teatteri ja Tanssiteatteri Minimi
Ensi-ilta Riihimäellä 30.11.2018

Koko ohjelmiston löydät:
www.riihimaenteatteri.fi
info@riihimaenteatteri.fi

Turku

Jo-Jo Teatteri

KESÄLLÄ 2018
Rauman Kuuskajaskarissa
Joni Skiftesvik:
Katsastus
Ohjaus Milja Nordström
Ensi-ilta 3.7.2018
Esitykset 12.8. asti

Vepsän saaressa
Nopola - Nopola:
Heinähattu, Vilttitossu ja Littoisten Riiviö
Ohjaus Olga Rantalaiho
Ensi-ilta 14.7.2018
Esitykset 29.7. asti

www.jo-joteatteri.com

Samppalinnan Kesäteatteri

Naimakaupat Vegasissa
Honeymoon in Vegas

Ohjaus Heikki Sankari
Musiikin sovitus Jussi Vahvaselkä
Kapellimestari Markus Länne
Koreografia Sami Vartiainen
Rooleissa mm. Veeti Kallio, Antti Lang,
Reeta Vestman, Helena Puukka ja Marko Maunuksela
Ensi-ilta 20.6.2018
Esitykset 17.8.2018 asti

www.samppalinnanteatteri.fi

Tanssiteatteri ERI

Baila Afrika -kyläjuhlat
Tanssia, musiikkia, buffet ja jamit.
Ilma väreilee suolaa ja Guineanlahden tuulta.
Aaltojen majesteettinen kruunu viivyttelee murtuessaan kuin uni.
Palmujen lehvistö toistaa samaa lumoa, hidasta, yliluonnollista tanssia.
Luvassa eksoottisia värejä ja makuja, rumpuja ja rytmin taikaa sekä tanssin huumaa.
Rummut: Noel Saïzonou, Akim Color, Mikko Väärälä
Tanssi & koreografia: Tanssiteatteri ERI
Tarina & kertoja: Vivi-Ann Sjögren
Beniniläinen aromikas pata, riisin ja juoman kera kuuluu lipun hintaan.
Ensi-ilta 1.9.
Noin 2 tuntia, sis. Väliajan
ERIssä 7.9.-11.10.

www.lippu.fi
www.eri.fi

TEHDAS Teatteri

Saari ajan rajalla
Sirkusta, tanssia ja teatteria yhdistävä
esitys purjevenematkana Turun saaristossa
Elokuu 2018

Buddha Mind Fuck
Raikkaan rietas näytelmä polttavasta halusta,
henkisestä koti-ikävästä ja naurettavuuksiin
lipsahtavasta inhimillisestä ponnistelusta.
Käsikirjoitus ja ohjaus Maiju Tainio
7.9.-14.10.2018

www.tehdasteatteri.fi

Turun Kesäteatteri

VARTIOVUORELLA
L. Frank Baum
Taikuri Oz
Ohjaus ja dramatisointi Tom Petäjä
Sävellys Valtteri Lipasti
Ensi-ilta 14.6.2018
Esitykset 11.8.2018 asti

www.turunkesateatteri.fi

Turun Nuori Teatteri

Tuhat ja yksi paljastusta
Ohjaus Janne Jämsä
Ensi-ilta 29.6.2018
Esitykset 28.7.2018 asti
Esityspaikka:
Vanhan Kivipainon piha
Linnankatu 31

Notre Damen kellonsoittaja
Käsikirjoitus Mikko Joukamaa
Ohjaus Suvi Aarrekari
Ensi-ilta 16.9.2018
Esitykset 9.12.2018 astii
Ursininkatu 4

Liput
(02) 2322 812 ja Lippu.fi
www.nuoriteatteri.com

Ulvila

Teatteri ULPU

Koko perheen seikkailu
Alexander Dumas
Kolme muskettisoturia
Ohjaaja: Veikko Pukkila
Miekkailunopettaja: Arvo Saarinen
Ensi-ilta 14.6.2018
Esitykset 13.7.2018 asti

www.teatteriulpu.fi

Vaasa

Vaasan kaupunginteatteri

Hyvää yötä, Herra Hakkarainen
Ensi-ilta 1.9.2018

Myrskyluodon Maija
Ensi-ilta 8.9.2018

www.vaasankaupunginteatteri.fi

Valkeakoski

Suomen Kesäteatteri

Musikaali
Jari Sillanpään elämästä
Rakkaudella merkitty
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Paavilainen
Koreografia Jani Rasimus
Kapellimestari Ali Ahmaniemi
Rooleissa Martti Manninen, Jari Ahola,
Olli Herman, Harri Penttilä, Ushma Karnani,
Heidi Kirves ja Petra Ahola
Orkesteri Ali Ahmaniemi, Sami Ruusukallio,
Jimi Hautamäki ja Sampsa Rättäri
Tanssijat Jani Rasimus, Kia Lehmuskallio ja Niina Rajaniemi
Ensi-ilta 14.6.2018
Esityskausi 12.6.-11.8.2018

Ryhmämyynti ja tiedustelut:
p. 0400 810 710 (arkisin 12-16)
Lipunmyynti kautta maan:
Ticketmaster (LIppupalvelu)
0600 10 800 (1,98 e/min+pvm)
www.suomenkesateatteri.fi

Vantaa

Tikkurilan Teatteri

Rölli
Ohjaus Carita Välitalo
Esitykset 10.6.-19.8.

Hulluuden vuorilla
Ohjaus Aarne Linden
Esitykset 7.9.-20.10.

Viljo S.
Ohjaus Carita Välitalo
Esitykset 2.11.-2.12.

www.tikkurilanteatteri.fi

Vihti

Vihdin Kesäteatteri

Musiikillinen komedia
Takinkääntäjä
Käsikirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen
Musiikin sovitus Jussi Hongisto
Ensi-ilta 16.6.2018
Esitykset 18.8.2018 asti
Esityspaikka: Vihti kk,
Kirkkoniementie 12

toimisto@vihdinteatteri.fi
www.vihdinteatteri.fi

ENSI-ILLAT

HELSINKI

SMS - Soft Message Service
Maija Nurmio, Jussi Suomalainen, Alina Pajula, Kalle Rasinkangas, Joel Neves
Kiasma Teatteri, URB 18-festivaali 13.6.

Children and Other Radicals
Ohjaus työryhmä
Oblivia 29.8.

Sisarelleni
Käsikirjoitus ja ohjaus Marko Järvikallas
Teatteri Quo Vadis, Kanneltalo 29.8.

Tainaron
Käsikirjoitus Leena Krohn, ohjaus Essi Rossi
Suomen Kansallisteatteri 29.8.

Kinky Boots
Käsikirjoitus Harvey Fierstein, sävellys Cindy Lauper,
ohjaus Samuel Harjanne, kapellimestari Eeva Kontu,
koreografia Gunilla Olsson-Karlsson
Helsingin Kaupunginteatteri 30.8.

Sekunti tunnissa
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Huttu-Hiltunen
Suomen Kansallisteatteri 5.9.

The Heroic Moment
Koreografia Anne Pajunen
Satubaletti
Koreografia Tomi Paasonen ja Satu Rekola
Zodiak 5.9.

HELSINGIN JUHLAVIIKOT

Zimmerman Trio
Tero Saarinen Company, Musiikkitalon Konserttisali 30.8.

HÄMEENLINNA

Tahtien sota
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Syrjä ja Riku Suokas
Hämeenlinnan Teatteri 1.9.

IMATRA

Hannu ja Kerttu
Dramatisointi Kathryn Schultz-Miller
Teatteri Imatra 4.9.

JYVÄSKYLÄ

Hetkiä 1918
Tekstien valinta Sirke Lääkkölä, ohjaus Hilkka Hyttinen
Jyväskylän kaupunginteatteri 30.8.

JYVÄSKYLÄN KESÄ

CUM BOYS vol. 4 - Kosmoksen lapset
Company Uusi Maailma 5.7.

Alakerrassa / pimeässä / sementtivalimo
Anna-Mari Laulumaa & Jyväskylän Flamencoyhdistys & Laukaan vankila 6.7.

Iloitku
Tupacircus Company 7.7.

KOKKOLA

Koukussa
Käsikirjoitus Ray Cooney, ohjaus Mika Nuojua
Kokkolan kaupunginteatteri 1.9.

KOTKA

Shelll’s Angles
Jyri Paretskoi - Pia Lunkka, ohjaus Pia Lunkka,
sävellys Juho Roslakka ja Jenne Ruska, koreografia Neil Owens
Kotkan Nuorisoteatteri, Kotkan kaupunginteatteri,
Kotkan Kantasatama 1.9.

KUOPIO TANSSI JA SOI

At Once, in Helsinki
Koreografia Carl Knif
Carl Knif Company

LAHTI

Tuhkimo
Sakari Topelius - Olka Horila, ohjaus Olka Horila,
Lahden kaupunginteatteri 30.8.

The Sound of Music
Richard Rodgers - Oscar Hammerstein, ohjaus Ilkka Laasonen
Lahden kaupunginteatteri 1.9.

OULU

Last Supper
Konsepti Milla Virtanen, koreografia Jaakko Toivonen ja Milla Virtanen
JoJo, Tornin Akvaario 7.6.

PORI

Rakkauslaulu
Käsikirjoitus Abi Morgan, ohjaus Tuomo Aitta
Porin Teatteri 1.9.

ROVANIEMI

Sammakon satumainen elämä
Perustu Max Velthuijsin teoksiin, ohjaus Perttu Leinonen
Rovaniemen Teatteri 1.9.

SEINÄJOKI

Sarjahurmaaja
Käsikirjoitus Graham Linehan, ohjaus Marika Vapaavuori
Seinäjoen kaupunginteatteri 5.9.

Nimeni on Susanna
Käsikirjoitus Rikke Wölk, ohjaus Satu Linnapuomi
Seinäjoen kaupunginteatteri 13.9.

TAMPERE

Sisäänpääsymaksu
Tukiainen - Vakkuri, ohjaus Juho Laitinen
Tukkateatteri 29.6.

Sylityksin
Käsikirjoitus ja ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen
Tampereen Teatteri 30.8.

Sunnuntai
Tekstit Linda Wallgren, ohjaus ja koreografia Ari Numminen,
musiikki Tuomas Luukkonen
Teatteri Vanha Juko ja Teatteri Telakka 31.8.

The Nether
Käsikirjoitus Jennifer Haley, ohjaus Tiina Puumalainen
Tampereen Työväen Teatteri 31.8.

Vakavuusongelma
Käsikirjoitus Mika Ripatti, ohjaus Aleksis Meaney
Tampereen Työväen Teatteri 4.9.

Hattaraa ja pelkotiloja
Käsikirjoitus ja ohjaus Miika Muranen
Ahaa Teatteri 5.9.

TURKU

Baila Afrika -kyläjuhla
Koreografia Tanssiteatteri ERI, tarina ja kertoja Vivi-Ann Sjögren
Tanssiteatteri ERI 1.9.

Ihmiset, paikat ja esineet
Käsikirjoitus Duncan Macmillan, ohjaus Johanna Freundlich
Turun kaupunginteatteri 1.9.

VAASA

Hyvää yötä, Herra Hakkarainen
Mauri Kunnas - Sami Rannila, ohjaus Erik Kiviniemi, musiikki Jenny Malmberg
Vaasan kaupunginteatteri 1.9.

KESÄTEATTERIT

TOUKOKUU

Mummonmökki
Käsikirjoitus Reijo Muhonen, ohjaus Eeva Eloranta
Varkauden Kesäteatteri, Varkaus 24.5.

Tomppeli - maailman paras mielikuvitusystävä
Käsikirjoitus ja ohjaus Ilja Mäkelä
HIT Helsinki, Helsinki 25.5.

Suomen hevonen
Käsikirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Ninnu Karttunen
Kontiolahden Kanavateatteri, Kontiolahti 26.5.

Korkeuskammoa Kuusniemellä
Käsikirjoitus Heikki Luoma ja Sari Ojala
Teatteri Tuntematon, Jokioinen 30.5.

Love Me Tinder
Käsikirjoitus Minna Koskela, Petjä Lähde, Satu Rasila, ohjaus Mika Eirtovaara
Emma Teatteri, Naantali 31.5.

KESÄKUU

Robin Hood
Vekarateatteri, Kerava 1.6.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren - Staffan Götestam, ohjaus Tapio Väntsi
Ruskon Kesäteatteri, Rusko 3.6.

Ei kyllä meijän äiti
Jamppa Sorvari - Sirpa Mäkelä
Kyläsepän Kesäteatteri, Jokioinen 5.6.

Tunteen palo
Käsikirjoitus Ismo Sajakorpi, ohjaus Anne Ketola
Nokun Näyttämö, Pori 5.6.

Pelastakaa Röllimetsä
Käsikirjoitus Allu Tuppurainen, ohjaus Paul Salonen
Nakkilan Kesäteatteri, Nakkila 5.6.

Tammen tarinat
Ohjaus Juha Laukkanen
Nukketeatteri Sytkyt, Helsinki 5.6.

Romeo & Julia
Käsikirjoitus William Skakespeare, ohjaus Dan Söderholm
Vanda Teaterförening, Vantaa 5.6.

Tääl tänäp tähthousu
Käsikirjoitus Heli Laaksonen, ohjaus Jani Selin
Teatteri Kuperkeikka, Rauma 5.6.

Kauppa-auto
Käsikirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Elina Haavisto
Sipilänmäen Kesäteatteri, Kaarina 6.6.

Oi muistatko vielä sen virren
Sisko Thors - Jaana Jokinen, ohjaus Jaana Jokinen
Jyrkän Kesäteatteri, Seinäjoki 6.6.

Tikapuut Myllykalliolle
Ohjaus Sirpa Niemi
Kuusankosken Teatteri, Kuusankoski 6.6.

Linnanneidot
Dramatisointi Kalle Lamberg, ohjaus Heidi Lindén
Linnateatteri, Turku 6.6.

Rusinaralli!
Käsikirjoitus Sini Tuomisto, ohjaus Marko Saario
Teatteri Reposaari, Pori 6.6.

Tankki täyteen
Neil Hardwick - Jussi Tuominen - Ari Wirta, ohjaus Kai-Erik Känsälä
Salonkylän Nuorisoseuran Kesäteatteri, Kaustinen 7.6.

Puhtaat valkeat lakanat
Raija Oranen - Outi Keskevaar, ohjaus Panu Raipia
Tampereen Komediateatteri, Tampere 7.6.

Åvikin sirpaleita
Myötätuulen Teatteri, Somero 7.6.

Stora stygga vargen
Text Katja Krohn, regi Oskar Silén, musik Jonas Koivumäki
och Jonas Blomqvist, koreografi Anne Pihlström
Finns Sommarteater, Espoo 7.6.

Laula minulle rakkaudesta
Käsikirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Annu Valtonen
Kirjurinluodon Kesäteatteri, Pori 7.6

Pekka Töpöhäntä
Käsikirjoitus Gösta Knutsson
Kylämetsän Kesäteatteri, Helsinki 7.6.

Rollaatorikapina
Käsikirjoitus Tanja Puustinen-Kiljunen, ohjaus Venla Kuitunen
Merimaskun Teatteri, Naantali 7.6.

Kesäloma soi!
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Vihinen
Riihivuori Teatteri, Muurame 7.6.

Torron terapeutti
Torro Seuran Näytelmäpiiri, Tammela 7.6.

Pikatie
Arto Nieminen - Laura Hurme, ohjaus Laura Hurme
Pöytyän Kesäteatteri, Pöytyä 8.6.

Kirkkoväärtin kolmas kortti
Käsikirjoitus Matti Wanne, ohjaus Mia Pätsi
Pukkilan Kesäteatteri, Pukkila 8.6.

Yksi lensi yli käenpesän
Dale Wasserman - Ken Kesey, ohjaus Juha Kukkonen
Ryhmäteatteri, Suomenlinnan Kesäteatteri, Helsinki 8.6.

Pokka pitää
Roy Clarke - Kimmo Virtanen, ohjaus Kimmo Virtanen
KUT Keski-Uudenmaan Teatteri, Kerava 8.6.

Tähkäpää
Käsikirjoitus Grimmin veljekset, ohjaus Tuija Elina Lindström
Latoteatteri Kulissi, Jyväskylä 8.6.

Vanhan merirosvon aarre
Käsikirjoitus Jarmo Siltaoja, ohjaus Salla Sillanpirtti
Ristiinan Kesäteatteri, Mikkeli 9.6.

Kolme pientä porsasta
Ohjaus Nina Rinkinen
Teatteri Tuike, Helsinki 9.6.

Opri
Käsikirjoitus Kyllikki Mäntylä, ohjaus Seppo Heinola
Pihlavan Tapuliteatteri, Pihlava 9.6.

Kiinalainen kissa
Mika Waltari - Terhi Syrjänen, ohjaus Terhi Syrjänen,
nuket Jenni Rutanen, musiikki Jukka Viitasaari
Haikaran Nukketeatteri, Tampere 9.6.

Täydellinen taloyhtiö
Käsikirjoitus ja ohjaus Rami Saarijärvi
Toijalan Näyttämö, Toijala 9.6.

Ollaan ihmisiksi - Rock-kupletti Juice Leskisestä
Käsikirjoitus Saku Santeri Heinonen, ohjaus Kimmo Tähtivirta
Vantaan Näyttämö, Vantaa 9.6.

Sataa suolaista vettä
Eeva Joenpelto - Jaakko Kivistö, ohjaus Anna Rimpinen
Vaahterateatteri, Lohja 9.6.

Pastori Liimataisen maalliset murheet
Käsikirjoitus Paula Vilamaa, ohjaus Veikko Saarinen
Mikä Mikä Teatteri, Tuusula 10.6.

Rölli
Käsikirjoitus ja sävellys Allu Tuppurainen, ohjaus Carita Välitalo, koreografia Soile Vedenpää
Tikkurilan Teatteri, Kotiseututalo Påkaksen pihapiiri 10.6.

Maailman Ympäri 80 Päivässä
Janakkalan Teatteriseurue, Turengin Pyhämäen Kesäteatteri, Turenki 10.6.

Ameriikan meininki
Käsikirjoitus Pekka Pudas, ohjaus Miia Kaunisto
Lohtajan Harrastajanäyttelijät, Kokkola 10.6.

Veljeni Leijonamieli
Astrid Lindgren - Aleksander Mör-Eidem, ohjaus Mika Eerola ja Sari Anttila
Kangasalan Pikkuteatteri, Kangasala 13.6.

Rakkaudella merkitty
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Paavilainen,
kapellimestari Ali Ahmaniemi, koreografia Jani Rasimus
Suomen Kesäteatteri, Apianniemen Kesäteatteri, Valkeakoski 14.6.

Tenorit liemessä
Käsikirjoitus Ken Ludwig, ohjaus Joonas Suominen
Mustion Linnan Kesäteatteri, Raasepori 14.6.

Mummon mökki
Käsikirjoitus Reijo Honkonen, ohjaus Janne Hirvonen
Parikkalan Kesäteatteri, Parikkala 14.6.

Kunnon komedia
Käsikirjoitus Dave Freeman, ohjaus Pertti Sveholm
Heinolan kesäteatteri 14.6.

Täällä Pohjantähden alla
Väinö Linna - Antti Heikkinen - Ismo Apell, ohjaus Antti Heikkinen
Koljonvirta Teatteri, Iisalmi 14.6.

Taikuri Oz
Käsikirjoitus L. Frank Baum, ohjaus Tom Petäjä, sävellys Valtteri Lipasti
Turun Kesäteatteri, Vartiovuori, Turku 14.6.

Kolme muskettisoturia
Ohjaus Veikko Pukkila
Teatteri Ulpu, Ulvila 14.6.

Aatamin puvussa ja vähän Eevankin
Agapetus - Hanno Eskola, ohjaus Hanno Eskola
Viikinsaaren Kesäteatteri, Tampere 14.6.

Ehtoolehdon sankarit
Minna Lindgren - Tommi Auvinen - Seija Holma, ohjaus Tommi Auvinen
Pyynikin Kesäteatteri, Tampere 15.6.

Sellaista elämä on
Käsikirjoitus Mikko Kivinen ja Otto Kanerva, ohjaus Mikko Kivinen
Rauman kaupunginteatteri, Rauma 15.6.

Hilman päivät
Käsikirjoitus Agapetus, ohjaus Antti Lattu
Naissaaren Näyttämö, Jyväskylä 15.6.

Vares ja huhtikuun tytöt
Reijo Mäki - Satu Rasila, ohjaus Pauliina Salonius
Salon Teatteri, Vuohensaaren Kesäteatteri, Salo 15.6.

Kätkäläisen jättipotti
Käsikirjoitus Simo Hämäläinen
Juornaankylän Kesäteatteri, Askola 16.6.

Maaninkavaara
Miika Nousiainen - Samuli Reunanen, ohjaus Samuli Reunanen
Järvenpään Kesäteatteri, Järvenpää 16.6.

Miehen kylkiluu
Käsikirjoitus Maria Jotuni
Liedon Kesäteatteri, Lieto 16.6.

Miehen kylkiluu
Käsikirjoitus Maria Jotuni, ohjaus Juho Mantere
Ruukinmyllyn Kesäteatteri, Loviisa 16.6.

Ideaparkki
Käsikirjoitus Markku Hattula, ohjaus Jari Hiltunen
Viljakkalan Kesäteatteri, Ylöjärvi 16.6.

Takinkääntäjä
Käsikirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen, musiikin sovitus Jussi Hongisto
Vihdin Kesäteatteri 16.6.

Leiri pilven reunalla
Käsikirjoitus ja ohjaus Seppo Honkonen
Veikkolan Kartanoteatteri, Kirkkonummi 16.6.

Kylän viimeinen nainen
Käsikirjoitus Unto Heikura, ohjaus Eetu Korpisalo
Tarvasjoen Kesäteatteri, Tarvasjoki 16.6.

Tuntematon potilas
Käsikirjoitus Inkeri Kilpinen, ohjaus Jarmo Hämeranta
Someron Tupanäyttämö, Somero 19.6.

Pekka Puupää kesälaitumilla
Reino Helismaa - Tiina Uotila, ohjaus Anneli Heino
Krekilän Myllyn Kesäteatteri, Loimaa 19.6.

Putkinotko
Käsikirjoitus Joel Lehtonen, ohjaus Arto Lindholm
Kirakan Kesäteatteri, Salo 19.6.

Ja jumala loi naisen
Käsikirjoitus Kirsi Sulonen, ohjaus Tuija Kosonen
Koskenniskan Kesäteatteri, Pornainen 19.6.

Minä kunnanjohtaja, Pertti Koivula
Jari Järvelä - Miko Lehto, ohjaus Miko Lehto
Kuninkaankartanon Kesäteatteri, Juva 19.6.

Prinsessa 65
Käsikirjoitus Kalle Pylvänäinen ja Teemu Vesterinen, ohjaus Teijo Eloranta
Teatteri Eurooppa Neljä, Jyväskylä 20.6.

Siunattu hulluus
Aapeli - Tuula Väisänen, ohjaus Tuula Väisänen
Sinetän Kyläteatteri, Rovaniemi 20.6.

Ilmasta rahaa
Käsikirjoitus Michael Cooney, ohjaus Laura Hurme
Nutturlan Makasiiniteatteri, Nousiainen 20.6.

Vähän vielä, Vitikainen
Käsikirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Lasse Aho
Luikonlahden Kesäteatteri Luikonlahti 20.6.

Kahavia! Kahavia!
Käsikirjoitus Pauli Ylitalo, ohjaus Sari Jaatinen
Raahen Teatteri, Raahe 20.6.

Naimakaupat Vegasissa
Käsikirjoitus Andrew Bergman, ohjaus Heikki Sankari,
koreografia Sami Vartiainen, kapellimestari Markus Länne
Samppalinnan Kesäteatteri, Turku 20.6.

15 kesää - Kari Tapion -musiikkinäytelmä
Ränssin Kievarin Kesäteatteri, Jyväskylä 22.6.

Se suuri kalansaalis
Käsikirjoitus Alma Moisala
Pyhäjoen Harrastajanäyttelijät, Pyhäjoki 22.6.

Laulun matkassa 40 v
Väinölän Kesäteatteri, Mänttä-Vilppula 22.6.

Reviisori
Nikolai Gogol - Akseli Pesä, ohjaus Akseli Pesä
Maaningan Vätysteatteri, Maaninka 22.6.

Rollaattorikapina
Käsikirjoitus Tanja Puustinen-Kiljunen, ohjaus Johanna Leksis
Vuokonjärven Kesäteatteri, Juuka 22.6.

Akkaralli
Käsikirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Aleksander Anria
Venekosken Kesäteatteri, Hankasalmi 22.6.

Käpyhovin pelastuspalvelu
Heikki Lund - Maarit Peltomaa, ohjaus Maarit Peltomaa
Bomban Kesäteatteri, Nurmes 23.6.

Ilosia aikoja mielensäpahoittaja
Tuomas Kyrö - Snoopi Siren
Enon Kesäteatteri, Joensuu 23.6.

Onnen maa
Käsikirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Tuomo Salmela
Halkokummun Kesäteatteri, Pieksämäki 23.6.

Kylässä
Laboratorioteatteri Fennica, Rantasalmi 23.6.

Valtion vakituinen mies
Käsikirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Seija Korhonen
Rautavaaran Teatteri, Rautavaara 24.6.

Vihervaaran Anna
Käsikirjoitus L. M. Montgomery
Rauhaniemen Kesäteatteri, Tammela 24.6.

Jo vain herra ministeri
Käsikirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Miikka Koljonen
Neuvo-teatteri, Hamina 24.6.

Oma maa mansikka
Markku Hyvönen - Emmi Lovén, ohjaus Emmi Lovén
Himolan Teatteri, Yläne 24.6.

Avioliittosimulaattori
Käsikirjoitus Veera Nieminen, Tommi Auvinen ja Seija Holma, ohjaus Kai Paavilainen
Roukalahden Kesäteatteri, Liperi 24.6.

Rakkausresepti
Käsikirjoitus Tanja Puustinen-Kiljunen, ohjaus Veijo Tikka
Värtsilän Kesäteatteri, Tohmajärvi 24.6.

Näillä mennään
Käsikirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Marianne Jokipii
Elämäjärven Kyläteatteri, Pihtipudas 25.6.

Lentojätkä, pitkän pätkä
Käsikirjoitus vanhoista tarinoista Ville Virkkunen
Kivijärvi Kesäteatteri, Kivijärvi 25.6.

Kupla
Käsikirjoitus Eero ja Ulla Schroderus, ohjaus Pekka Aarnio
Teatteri Kuhaus, Leivonmäki 25.6.

Stenplockerskorna
Text Daniela Frazell, regi Riddo Ridberg
Teater Boulage, Pargas 26.6.

Viimeinen laulu
Käsikirjoitus Tapio Parkkinen ja Rami Saarijärvi, ohjaus Johanna Reilin
Maaseudun Taiteellinen Teatteri, Heiskan Kesäteatteri, Hämeenkyrö 26.6.

Vähän vielä, Vitikainen
Käsikirjoitus Ilkka Malm ja Rami Saarijärvi, ohjaus Jorma Böök
Keurusselän Kesäteatteri, Keuruu 26.6.

Haluatko mökkiläiseksi
Käsikirjoitus Roope Lipasti, ohjaus Timo Rissanen, koreografia Osku Heiskanen
Kruununpuiston Kesäteatteri, Imatra 26.6.

Ulvova mylläri
Arto Paasilinna - Milko Lehto, ohjaus Maaria Koivula-Talkkari
Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 26.6.

Vihtorin harha-askel
Käsikirjoitus Tatu Pekkarinen, ohjaus Lauri Jänis
Paukkajan Teatteri, Ahvenisen Punainen Talo, Joensuu 26.6.

Työmiehen vaimo
Minna Canth - Tapani Kalliomäki, ohjaus Tapani Kalliomäki
Ramppi Teatteri, Kangasalan Kesäteatteri 27.6.

Viiru muuttaa
Ohjaus Samu Loijas
Puotilan Kesäteatteri, Helsinki 27.6.

Maailman ympäri 80 päivässä
Jules Verne - Laura Eason, ohjaus Tomi Kervinen
Teatteri-Traktori, Joensuu 27.6.

Vauvan valinta
Käsikirjoitus ja ohjaus Lauri Välimäki
Halkeenkiven Kesäteatteri, Kokemäki 27.6.

Kaiken takana on nainen
Tiina Brännare - Eppu Nuotio, ohjaus Maiju Nousiainen
Kesäteatteri Eerola, Kiuruveden Maalaiskaupunginteatteri, Kiuruvesi 27.6.

Ideaparkki
Käsikirjoitus Hannu Hattula, ohjaus Kari Summanen
Korpiteatteri, Varpaisjärvi 27.6.

Rakkautta ja trasselia
Käsikirjoitus ja ohjaus Tarja Jänis
Kyläparin Myllyteatteri, Kitee 27.6.

Noitatohtori
Käsikirjoitus Kari Kitunen, ohjaus Sanna Saloviin
Teatteri Henkireikä, Mikkeli 27.6.

Rakkausjuhla: Kihlaus ja Yö ja päivä
Käsikirjoitus Aleksis Kivi, ohjaus Atro Kahiluoto, sävellys Jarmo Romppanen
Kivi-juhlat, Taaborinvuori, Nurmijärvi 27.6.

Käpyhovi 3 - Käpyhovin pelastuspalvelu
Käsikirjoitus Heikki Lund, ohjaus Leena Koivula
Karvian Kesäteatteri, Karvia 27.6.

Parisuhdekurssi
Suuliteatteri, Sastamala 28.6.

Aladdin ja taikalamppu
Käsikirjoitus ja ohjaus Reetta Annala
Rämsöön Kesäteatteri, Vesilahti 28.6.

West Side Story
Raseborgs Sommarteater, Raasepori 28.6.

Etelän hetelmä - Tosiroudari
Kihniön Kesäteatteri 28.6.

Valelääkäri
Käsikirjoitus Olli Tola, ohjaus Eeva Eloranta
Varkauden Kesäteatteri, Varkaus 28.6.

Tähdet, Tähdet
Käsikirjoitus Marianne Tikkanen, ohjaus Pekka Verho, koreografia Marika Laine
Hauhon Kesäteatteri, Hauho 28.6.

Mantteli
Käsikirjoitus Tuija Pitkänen
Hurissalon Harrastajateatteri, Puumala 28.6.

Käpyhovi 3 - Käpyhovin pelastuspalvelu
Heikki Lund - Leena Koivula, ohjaus Leena Koivula
Karvian Kesäteatteri, Karvia 28.6.

Paavalin perinnöt ja mummon miljoonat
Liisa Heiskanen - Sari Siltavuori, ohjaus Sari Siltavuori,
sävellys Janne Nyyssönen, koreografia Johanna Hopia
Kesäteatteri Hermanni, Kuopio 28.6.

Ollaan ihmisiksi
Käsikirjoitus Saku Heinonen, ohjaus Auli Eskola
Koirakiven Kesäteatteri, Mäntyharju 28.6.

Mokkulan Maria
Käsikirjoitus ja ohjaus Timo Taulo
Ainopuiston Kesäteatteri, Lahti 28.6.

Kaunis Veera
Tatu Pekkarinen - Timo Kärkkäinen, ohjaus Sari Siikander
Lappeenrannan Kesäteatteri, Lappeenranta 28.6.

Kutupuuhia Kalajärvellä
Käsikirjoitus Matti Wanne, ohjaus Petri Liski
Ruuttanäyttämö, Tuulos 28.6.

Lenin jäillä
Käsikirjoitus Antti Hopio
Virtasalmen Teatteri, Pieksämäki 28.6.

Rakkaudesta rokkiin
Käsikirjoitus ja ohjaus Juulia Soidinaho,
musiikin sovitus ja kapellimestari Henri Peltola,
koreografia Ville Orttenvuori ja Virpi Aho
Seinäjoen kaupunginteatteri, Seinäjoki 28.6.

Lumikki ja seitsemän kääpiötä
Käsikirjoitus Risto Hakola, ohjaus Hannele Molanen
Sauvon Kesäteatteri, Sauvo 29.6.

Niskavuoren Heta
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjjaus Kati Juurikka
Romulan Taiteellinen Teatteri, Sastamala 29.6.

Puhtaat valkeat lakanat
Raija Oranen - Outi Keskevaari, ohjaus Katja Väänänen
Keiteleen Kesäteatteri, Keitele 29.6.

Tuhat ja yksi paljastusta
Ohjaus Janne Jämsä
Turun Nuori Teatteri, Vanhan Kivipainon piha, Turku 29.6.

Taivaan tulet
Käsikirjoitus Kari Väänänen, ohjaus Aa-Pee Söderdahl
Krookan Merenrantanäyttämö, Merikarvia 29.6.

Pokka pitää
Käsikirjoitus Roy Clarke, ohjaus Matti Juntunen
Niemelän Kylänäyttelijät, Ylivieska 29.6.

Oranssia ja mustaa
Käsikirjoitus Jonna Kajander ja Sirpa Sandström, ohjaus Henri Saarainen
Haminan Kesäteatteri, Hamina 29.6.

Pekka Töpöhäntä
Käsikirjoitus Gösta Knutsson, ohjaus Mari Kahri
Iitin Harrastajateatteri, Iitti 29.6.

Virta vie
Käsikirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Tiia Valavuo
Kaivolan Kesäteatteri, Laitila 29.6.

Hannu ja Kerttu
Grimmin veljekset - Jussi Helminen, ohjaus Mika Eerola
Kangasalan Pikkuteatteri, Kangasala 29.6.

Kuin tuhka tuuleen
Käsikirjoitus Panu Raipia ja Rauli Jokelin, ohjaus Sari Äikää-Torkkeli
Kertunmäen Kesäteatteri, Loimaa 29.6.

Tää on kylän tapa
Käsikirjoitus Markku Hyvönen
Kinahmon Kesäteatteri, Polvijärvi 29.6.

Hölmöläisten kyläsirkus
Käsikirjoitus Esko Janhunen, ohjaus Oiva Nuojua
Konttisen Kesäteatteri, Rovaniemi 29.6.

Irwinille
Käsikirjoitus Miska Vainonen
Korvenkylän Kesäteatteri, Kouvola 29.6.

Tuntihommia urakalla
Käsikirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Tomi Aalto
Kuivalahden Kesäteatteri, Eurajoki 29.6.

Ronja Rövardotter
Astrid Lindgren - Tobias Zilliacus, regi Tobias Zilliacus
Lurens Sommarteater, Loviisa 29.6.

Maailman hauskimmat 96 minuuttia
Lentävän Porin Teatteri, Kesäteatteri, Rovanimi 29.6.

Sinä, Gabriela
Käsikirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Laura Kivimäki
Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 29.6.

Täällä Pohjantähden alla
Väinö Linna - Matti Kuikkaniemi, ohjaus Matti Kuikkaniemi, musiikki Sami Varvio
Nokian Kesäteatteri, Nokia 29.6.

Kesäpainit
Käsikirjoitus Antti Tuuri, ohjaus Eriikka Magnusson
Rönnin Kesäteatteri, Eräjärvi 29.6.

Sikaihanaa
Käsikirjoitus Leena Tamminen, ohjaus Kari Paukkunen
Utran Uusi Teatteri, Joensuu 29.6.

Kätkäläinen
Simo Hämäläinen - Juhani Joensuu, ohjaus Juhani Joensuu
Maarianvaaran Kesäteatteri, Kaavi 29.6.

Maan veri - rintamalta raiviolle
Heikki Turunen - Antti Heikkinen, ohjaus Kai Paavilainen
Vuonis-rantateatteri, Lieksa 29.6.

Kirkkoväärtin kolmas kortti
Käsikirjoitus Matti Wanne, ohjaus Eija-Liisa Pokki
Vuolijoen Kesäteatteri, Kajaani 29.6.

Revonperäläiset
Käsikirjoitus ja ohjaus Eija Järvinen
Urjankylän Kesäteatteri, Urjala 29.6.

Yälläsii yrittäjjii
Käsikirjoitus ja ohjaus Pekka Saaristo
Tuiskulan Kesäteatteri, Köyliö 29.6.

Siunattu hulluus
Käsikirjoitus Aapeli, ohjaus Matti Tolvanen
Teatterimylly, Savonlinna 29.6.

Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
Käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola, ohjaus Erika Malkki
Teatteri Puutaivas, Salo 29.6.

Suruttomat
Alkuperäisteos Minna Canth, käsikirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Mika Kujala, musiikki Matti Puurtinen
Paimion Kesäteatteri, Paimio 29.6.

Kaunis Veera
Käsikirjoitus Tatu Pekkarinen, ohjaus Mika Nikander
Karkkilan Työväen Näyttämö, Fagerkullan Kesäteatteri, Karkkila 29.6.

Kautta rantain
Käsikirjoitus ja ohjaus Perrine Ferrafiat
Purjeveneteatteri Joutava Ruuhi, Saimaa 30.6.

Mummonmökki
Reijo Honkonen - Timo Seppälä, ohjaus Timo Seppälä
Pyynikkilän Kesäteatteri, Ruovesi 30.6.

Pohjanmaa
Antti Tuuri - Sari Viitasaari, ohjaus Sari Viitasaari
Aisamäen Kesäteatteri, Seinäjoki 30.6.

Kaksi puuta
Käsikirjoitus Osku Valve ja Otto Kanerva, ohjaus Otto Kanerva
Hämeenlinnan Uusi Kesäteatteri, Hämeenlinna 30.6.

Pitkäjärveläiset
Jalmari Rinne - Jukka Saarman, ohjaus Jukka Saarman
Hervannan Teatteri Lysti, Kesäteatteri Lysti, Tampere 30..6.

Matkalaukkukostaja
Käsikirjoitus Heikki Luoma
Kinnulan Muttiteatteri, Kinnula 30.6.

Paloon nallikat
Kivi-juhlat, Taaborinvuori, Nurmijärvi 30.6.

Kuolematon neiti Lilly
Urajärven Kartanoteatteri, Urajärvi 30.6.

Zorro
Dramaturgia Ari Wahlsten, ohjaus Suvi Vanhalakka
Orimattilan Teatteri, Orimattila 30.6.

Harmaat pantterit
Käsikirjoitus Heikki Lund, ohjaus Timo Tirri
Lopen Teatteri, Loppi 30.6.

Tulitikkuja lainaamassa
Maiju Lassila
Tohmajärven Kesäteatteri, Tohmajärvi 30.6.

Kanssasi kerran
Anu Heikkilä - Laura Hurme
Vinttiteatteri, Turku 30.6.

Vaahteramäen Eemeli
Astrid Lindgren - Anders Baggesen - Soren Dahl, ohjaus Oiva Nuojua
Vaasan Ylioppilastatteri Ramppi, Vaasa 30.6.

Risto Räppääjä ja Pakastaja Elvi
Käsikirjoitus Tiina Nopola ja Sinikka Nopola, ohjaus Kari Kinnaslampi, ohjaus Heidi Suur-Hamari
Taivallahden Kesäteatteri, Helsinki 30.6.

Reinikainen
Neil Hardwick - Jussi Tuominen - Panu Raipia, ohjaus Timo Kankainen
Teatteri Kajo, Kauhajoki 30.6.

Kesäpainit
Käsikirjoitus Antti Tuuri, ohjaus Eriikka Magnusson
Rönnin Kesäteatteri, Eräjärvi 30.6.

HEINÄKUU

Karavaanarit
Käsikirjoitus Antti Heikkinen ja Ismo Apell, ohjaus Anneli Heino
Katismaan Kesäteatteri, Säkylä 1.7.

Nuori mylläri
Maiju Lassila - Kunto Ojansivu, ohjaus Kunto Ojansivu
Murmuu-teatteri, Muurame 1.7.

Munaako herra ministeri?
Käsikirjoitus Ray Cooney, ohjaus Lauri Ketonen ja Mona Lehtola
Pyhämaan Suviteatteri, Uusikaupunki 1.7.

Ylivertainen turistirysä
Alhaisten Kesäteatteri, Pori 1.7.

Maailman ympäri 80 päivässä
Jules Verne - Satu Säävälä, ohjaus Satu Säävälä
Pesäkallion Kesäteatteri, Lahti 1.7.

Jaetun maan lapset
Käsikirjoitus Minna Kettunen, ohjaus Tarmo Valkonen
Alapitkän Nuorisoseuran Kesäteatteri, Lapinlahti 1.7.

Ja kolmas kerta
Käsikirjoitus Anita Pihlainen, ohjaus Sari Pohjanen
Arpelan kesäteatteri, Tornio 1.7.

Noitatohtori
Käsikirjoitus Kari Kitunen, ohjaus Ilari Kotilainen
Heitjärven Kyläyhdistys, Kivijärvi 1.7.

Olavi - Elämän Virta
Käsikirjoitus Risto Hakola, ohjaus Anna-Maija Ojansivu
Jämsän Kesäteatteri, Jämsä 1.7.

Kuin tuhka tuuleen
Käsikirjoitus Rauli Jokelin ja Panu Raipia, ohjaus Riitta Keinänen-Korpela
Padasjoen Harrastajateatteri, Nyystölä 1.7.

Heinähattu, Vilttitossu ja Littoisten riiviö
Käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola, ohjaus Aino-Maija Hyttilä
Leineperin Kesäteatteri, Ulvila 1.7.

Viekää tuhkatkin pesästä
Leena Härmä - Leila Karttunen, ohjaus Leila Karttunen
Teatteri Valentino, Lempäälä 1.7.

Äkkilähtö Tallinnaan
Käsikirjoitus Markku Hyvönen
Mäntyharjun Kesäteatteri, Mäntyharju 1.7.

Katastrofi Kelalla
Käsikirjoitus Eila Minkkinen, ohjaus Ville Kökkö
Kelarannan Kesäteatteri, Sastamala 1.7.

Remontti
Käsikirjoitus Hannu Patamaa, ohjaus Heidi Mutanen
Ristin Kesäteatteri, Liperi 1.7.

Diivat
Käsikirjoitus Ken Ludwig
Säyneisen Kesäteatteri, Juankoski 1.7.

Tukkijoella
Ohjaus Anna-Maija Ojansivu
Wanhat Wehkeet -kesäteatteri, Karstula 1.7.

Kyseessä on murha
Käsikirjoitus Richard Harris, ohjaus Jari Salokangas
Ohnavan Kulttuuritalo, Joensuu 2.7.

Saapasjalkakissa
Ohjaus Sonja Piirainen
Teatterimylly, Savonlinna 2.7.

On kesäyö -musikaali
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Paavilainen, koreografia Daniel Paul
Sappeen Kesäteatteri, Pälkäne 3.7.

Loppukiri
Käsikirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Markus Kaarto ja työryhmä
Eskolan Kesäteatteri, Kannus 3.7.

Katsastus
Käsikirjoitus Joni Skiftesvik, ohjaus Milja Nordström
Jo-Jo Teatteri, Kuuskajaskarin Kesäteatteri, Rauma 3.7.

Hevoshuijari
Sam Sihvo - Paavo Vanhanen, ohjaus Paavo Vanhanen
Mikkis-teatteri, Parikkala 3.7.

Pikkujättiläinen
Sirkku Peltola - Raija ja Pentti Nokkala, ohjaus Raija ja Pentti Nokkala
Kesäteatteri Lentävä Lokki, Uusikaupunki 4.7.

Koita
Käsikirjoitus Lauri Jänis ja työryhmä, ohjaus Lauri Jänis
Möhkön Kesäteatteri, Ilomantsi 4.7.

506 ikkunaa
Käsikirjoitus Heikki Salo, ohjaus Pekka Laasonen
Mikkelin Teatteri, Naisvuori, Mikkeli 4.7.

Tankki täyteen
Neil Hardwick - Jussi Tuominen - Sarianne Paasonen, ohjaus Ninni Parviainen
Paltamon Kesäteatteri, Paltamo 4.7.

Katsastus
Käsikirjoitus Joni Skiftesvik, ohjaus työryhmä
Jalkapuuteatteri, Puumala 4.7.

Tankki täyteen
Neil Hardwick - Jussi Tuominen - Ari Wirta, ohjaus Tuomo Salmela
Tuusmäen Kesäteatteri, Rantasalmi 4.7.

Simpauttaja
Käsikirjoitus Heikki Turunen
Taivalkosken Näyttämö, Taivalkoski 4.7.

Finnvitsit - Kirkaskoski - Kaiken alku
Käsikirjoitus Juha Laitala, Ohjaus Otto Kanerva
Tahkon Kesäteatterishow, Nilsiä, Kuopio 4.7.

Mimmi Lehmä ja Varis - Suuri pannukakkuseikkailu
Jujja ja Tomas Wieslander - Elina Varjomäki, ohjaus ja koreografiat Elina Varjomäki ja Jari Hämäläinen, musiikki Jussi Hongisto
Keski-Uudenmaan Teatteri, KUT, Krapin Kesäteatteri, Kerava 4.7.

Taipaleella (eli käänny takaisin jos mahdollista)
Käsikirjoitus ja ohjaus Katri Urho, Emmi Lovén ja Laura Hurme
Teatteri Terve Tyttö, Turku 5.7.

Lemmy badade aldrig i Närpes
Text Matias Norrgrann och Guy Rosenholm, regi Anders Slotte
Närpes Teater, Närpiö 5.7.

Amors pilar
Hembygdsgården Artsu, Petalax 5.7.

Reinikainen
Neil Hardwick - Jussi Tuominen - Olka Horila, ohjaus Olka Horila
Meri Oulun Kesäteatteri, Oulu 5.7.

Pertti
Käsikirjoitus Antti Heikkinen, ohjaus Ismo Apell
Rauhalahti Teatteri, Kuopio 5.7.

Herra Hakkarainen seikkailee
Mauri Kunnas - Patrik Drake, ohjaus Minna-Stiina Saaristo
Pyynikin Kesäteatteri, Tampere 5.7.

Villit vuodet
Käsikirjoitus Heikki Paavilainen ja Vexi Salmi, ohjaus Jani Selin
Teatteri Kuperkeikka, Rauma 5.7.

Robin Hood
Ohjaus Antti Sevanto
Pyhäjärvi-Teatteri, Eura 5.7.

Niskavuoren nuori emäntä
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki
Suomusjärven Kesäteatteri, Salo 6.7.

Sommerå
Käsikirjoitus Emmi Ali-Yrkkö ja Salla Ojala
Somerniemen Musiikkiteatteri, Somero 6.7.

Vuokravaimo
Käsikirjoitus Olli Tola, ohjaus Kai Lehtinen
Kuusamon Näyttämö, Kuusamo 6.7.

Saman kylän väkeä
Käsikirjoitus ja ohjaus Janne Romppainen
Askanmäen Kesäteatteri, Puolanka 6.7.

Kekkonen tulee!
Pia Pesonen - Elias Koskimies, ohjaus Paul Salonen
Nakkilan Kesäteatteri, Nakkila 6.7.

Mikään ei oo niinku ennen
Käsikirjoitus Suvi Valkama
Fällyteatteri, Jalasjärvi 6.7.

Muina miehinä
Käsikirjoitus Tanja Thomsson
Härkätien Teatteri, Tammela 6.7.

Taivaan tulet
Kari Väänänen - Kirsi Sulonen, ohjaus Kirsi Sulonen
Kanavateatteri, Kuusan Nuorisoseura, Laukaa 6.7.

Heikkahentuset
Käsikirjoitus Anja Tiainen, ohjaus Kimmo Lavaste
Kerimäen Pitäjänteatteri, Kerimäki 6.7.

Vaihtomies
Markku Hyvönen - Leena Koivula, ohjaus Leena Koivula
Kesäteatteri Seleentakuset, Ikaalinen 6.7.

Ernomasta peliä
Käsikirjoitus ja ohjaus Tiina Laaninen
Vesarannan Kesäteatteri, Sastamala 6.7.

Vaahteramäen Eemeli
Käsikirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Kauko Takarautio
Teatteri Akseli, Turku 6.7.

Simpauttaja
Käsikirjoitus Heikki Turunen, ohjaus Janne Puustinen
Mäntyrannan Kesäteatteri, Siilinjärvi 7.7.

Kultakuume
Käsikirjoitus Markku Hattula ja Arto Seppälä, ohjaus Hannele Repo
Oulujoki-Teatteri, Muhos 7.7.

Onnellinen mies
Arto Paasilinna - Tuomo Salmela, ohjaus Tuomo Salmela
Karvion Kesäteatteri, Heinävesi 7.7.

Kivenpyörittäjän kylä
Käsikirjoitus Heikki Turunen, ohjaus Mikko Timonen
Luhurikan Kesäteatteri, Lapua 7.7.

Muikun Korjaamo
Käsikirjoitus Johanna Törmälä, ohjaus Sirpa Masalin
Telttateatteri, Viitasaari 7.7.

Lentävät morsiamet
Käsikirjoitus Marc Camoletti, ohjaus Kari Kinnaslampi
Taivallahden Kesäteatteri, Helsinki 7.7.

Kupla
Käsikirjoitus Eero ja Ulla Schoderus, ohjaus Marja Hannula
Nivalan Kesäteatteri, Nivala 8.7.

Lumpänglars väg
Text och regi Annika Åman
Oravais Teater, Vörå 10.7.

Vetokoukku
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Vihinen
Ellivuoren Kesäteatteri, Sastamala 10.7.

Avioliittosimulaattori
Käsikirjoitus Veera Nieminen, Tommi Auvinen ja Seija Holma, ohjaus Marko Saario
Korsukylän Kesäteatteri, Jämijärvi 10.7.

Kauppa-auto
Käsikirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Jukka Moskuvaara
Loukun Kesäteatteri, Lieksa 10.7.

Nomadia
Käsikirjoitus ja ohjaus Anni Mikkelsson
Ylioppilasteatteri, Mustikkamaa, Helsinki 11.7.

Mies ja tango
Käsikirjoitus Heimo Susi, ohjaus Tuomo ja Iiris Salmela
Kangaslammin Teatteri, Varkaus 13.7.

Hotelli Karhu
Käsikirjoitus Jukka Lehtiniemi, ohjaus Sari Nuora-Sihvonen
Kotalan Kyläteatteri, Virrat 13.7.

Tankki täyteen
Neil Hardwick - Juhani Tuominen - Ari Wirta, ohjaus Mikko Rantanen
Laajoen Kesäteatteri, Mynämäki 13.7.

Reinikainen
Käsikirjoitus Neil Hardwick, Jussi Tuominen ja Panu Raipia, ohjaus Joona Suominen
Mathildedalin Kesäteatteri, Salo 13.7.

Liian paksu perhoseksi
Käsikirjoitus Sisko Istanmäki
Öljymäen Kesäteatteri, Ohkola 13.7.

Nuoruusmuistoja
Käsikirjoitus ja ohjaus Virve Mattila
Valkealan Kesäteatteri, Kouvola 13.7.

Kauppa-auto
Ahmalan Kesäteatteri, Vaala 14.7.

Karannut morsian
Käsikirjoitus Antero Kyläseppä, ohjaus Jyrki Kanerva
Kyläsepän Kesäteatteri, Jokioinen 14.7.

Viidenkympin villitys
Käsikirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Veli-Pekka Halmila
Heikki Luoman Areena, Kyyjärvi 14.7.

Niskavuoren leipä
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Sanna Finnilä
Kalajoen Kesäteatteri, Kalajoki 14.7.

Heinähattu, Vilttitossu ja Littoisten Riiviö
Käsikirjoitus Sinikka Nopola ja Tiina Nopola, ohjaus Olga Rantalaiho
Jo-Jo Teatteri, Vepsän saari, Turku 14.7.

Niskavuoren leipä
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Sanna Finnilä
Teatteri Willi Lakeus, Kalajoki 14.7.

Navettamaisteri
Eero Schroderus - Ulla Schroderus, ohjaus Ulla Schroderus
Teatteri Retikka, Suomussalmi 15.7.

Nyt menee tunteisiin
Käsikirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Kössi Kanto
Ristiinan Kesäteatteri, Mikkeli 15.7.

Taru on satua ihmeellisempi
Käsikirjoitus Pekka Holma
Huuhkajavuoren Kesäteatteri, Lavia 15.7.

Peräkylän profeetta
Käsikirjoitus Tatu Pekkarinen, ohjaus Eija Vilpas
JOKA-teatteri, Tuusula 15.7.

Veriveljet
Ingvar Ambjorsen - Axel Hellstenius
Kuurina Teatteri, Sysmä 15.7.

Lokki
Anton Tsehov - Ari-Pekka Lahti, ohjaus Heini Salopelto
Kyminlinnan Kesäteatteri, Kotka 15.7.

Rakkauden autokorjaamo
Lappajärven Kesäteatteri, Lappajärvi 18.7.

Karhunpalvelus
Käsikirjoitus Heikki Itänen
Vironkankaan Kesäteatteri, Punkalaidun 20.7.

Niskavuoren Heta
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki
Teatteri Päivölä, Kievarin Piha, Hyvinkää 20.7.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren - Staffan Götestam, ohjaus Taavi Vartia
Taaborin Kesäteatteri, Nurmijärvi 20.7.

Sillanpää
Ohjaus Marco Bjurström, sävellys Seppo Pohjola
Myllykolun Kesäteatteri, Hämeenkyrö 21.7.

Viipurin reippaat
Käsikirjoitus ja ohjaus Timo Taulo
Ainopuiston Kesäteatteri., Lahti 21.7.

Eino Leino ja Vapauden kirja
Käsikirjoitus ja ohjaus Mikko Rantanen
Luostarinmäen käsityöläismuseo, Turku 21.7.

Koivunoksaan korkealle
Käsikirjoitus Tuija Järvenpää, ohjaus Timo Nissi
Kiikoisten Kesäteatteri, Sastamala 22.7.

Todellista kierrätystä
Käsikirjoitus Pulmu Elonen ja Anja Hämäläinen
Lapin Patolampiteatteri, Rauma 22.7.

Valelääkäri
Käsikirjoitus Olli Tola
Nastolan pisarateatteri, Nastola 24.7.

Onnellinen mies
Arto Paasilinna - Milko Lehto, ohjaus Marko Lyyra
VR:n Näytelmäkerho, Pieksämäki 24.7.

Liisa Ihmemaassa
Lewis Carroll - Kati Oksanen, ohjaus Mona Lehtola
Vihreä Teatteri, Pori 25.7.

Romeo VAI Julia
Käsikirjoitus Työryhmä Koi-Pio & Snakesbear, ohjaus Simone Koivisto
Kiikan KiPiNät, Salo 27.7.

Iso Paha Susi
Käsikirjoitus Katja Krohn, ohjaus Maria Telén
Kuoreveden Kesäteatteri, Kuorevesi 27.7.

Naurava kylä
Käsikirjoitus Simo Hämäläinen, ohjaus Niina Susan Vahtola
Teatteri Neliapila, Oulu 28.7.

ELOKUU

Mummonmökki
Käsikirjoitus Reijo Honkonen, ohjaus Aa-Pee Söderdahl
Luvian Kesäteatteri, Luvia 1.8.

Neljä naista ja Nenonen
Käsikirjoitus Rauli Jokelin, ohjaus Harri Lötjönen
Mikä Mikä Teatteri, Tuusula 3.8.

Siiri ja heppa huoleton
Käsikirjoitus Tiina Nopola, ohjaus Toni Kettukangas
Raahen Teatteri, Raahe 3.8.

Vierivät kivet
Latoteatteri, Mäntsälä 5.8.

Finnvitsit
Käsikirjoitus Juha Laitila, ohjaus Otto Kanerva
Porvoon Kesäteatteri 6.8.

Saksalan maisterin omenatarha
Käsikirjoitus ja ohjaus Timo Taulo
Ainonpuiston Kesäteatteri, Lahti 8.8.

Sormet hunajapurkissa
Käsikirjoitus Kari Heiskanen
Mikä?-teatteri, Kouvola 10.8.

Hei sir saako soittaa?
Ränssin Kievarin Kesäteatteri, Jyväskylä 12.8.

Peter Pan
J.M. Barrie - Rauli Jokelin
Ylihärmän Nuorisoseura, Ylihärmä 12.8.

Taivaanraapijat
Antti Tuurin romaanin mukaan, ohjaus Jalle Niemelä,
sanoitukset ja sävellykset Kari Pyrhönen ja Esa Kaartamo
Hamina Bastioni, Hamina 17.8.

Sisarelleni - aikuistumisriittejä
Käsikirjoitus ja ohjaus Marko Järvikallas
Quo Vadis, Kemiönsaari 29.8.