Esityskalenteri

Espoo

Espoon Kaupunginteatteri

REVONTULIHALLISSA
Stefano Massini
Lehman-trilogia
Ohjaus Davide Giovanzana
Suomen kantaesitys
Tuotanto Teatteri Metamorfoosi,
tuotantoyhteistyössä EKT, TTT ja SKT
1.-14.8.

Rantamala - Hurme
Harhama
Ohjaus ja sovitus Juha Hurme
Suomen kantaesitys
16.9.-7.11.

ESPOON
KULTTUURIKESKUKSESSA

Race Horse Company
O’DD
RHC:n uutuusteos
10.-12.9.

Liput ja tied. (09) 439 3388
www.espoonteatteri.fi

Unga Teatern

LILLKLOBB

Kaislikossa suhisee
Moderni tulkinta K. Grahamen klassikosta,
jota esitetään mm. nukke- ja naamioteatterin keinoin.
Dramatisointi ja ohjaus Paul Olin
Ikäsuositus 6+
Ensi-ilta 26.9.
Esityskausi syys-marraskuu 2020,
kevät 2021.

Det susar i säven
En modern tolkning av K. Grahames
klassiker där åskådaren får njuta av
bl.a. mask- och dockteater.
Dramatisering och regi Paul Olin
Åldersrek. 6+
Premiär 24.10.
Förest. okt-nov 2020, våren 2021.

PÅ TURNÉ
Prinsessan som inte kunde tala
En flerspråkig föreställning på talad svenska,
finska, finlandssvenskt och lite finskt teckenspråk.
Text Christina Andersson
Dramatisering och regi Ylva Edlund
Åldersrek. 6+
Spelperiod sept-dec 2020

Biljetter/liput:
(09) 862 08200
www.ungateatern.fi
www.lippu.fi

Helsinki

TANSSITEATTERI
HURJARUUTH

Poika ja varis
Hurjaruuthin näyttämöllä Kaapelitehtaalla
12.9.-3.10.2020
Ohjaus Joona Halonen

Talvisirkus Vauhti
Suvilahden Kattilahallissa
5.11.2020-10.1.2021
Ohjaus Sanna Silvennoinen

www.hurjaruuth.fi

KokoTeatteri

ESITYSTOIMINTA JATKUU 2.8. ALKAEN
Tulossa mm.
Aktivistinäytelmä III
Käsikirjoitus ja ohjaus Helena Kallio
Kantaesitys 25.9.2020

Lue lisää:
www.kokoteatteri.fi

Mad House Helsinki

Esitystaiteen talo
Mad House Helsingin uusi
Kansainvälinen festivaali

BAD HOUSE

Järjestetään huhtikuussa 2021
www.madhousehelsinki.fi
FB,IG: @madhousehelsinki
Twitter: @madhousehel

Q-teatteri

Q-teatterin syksyn ohjelmisto

www.Q-teatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
Kauppamatkustajan kuolema
Koiramäen Suomen historia
Rikinkeltainen taivas

Sanna Kekäläinen - Kekäläinen & Company
If I Would Lose My Voice
Kantaesitys 16.8.2020

Kaikki äidistäni
Samuel Adamsonin näytelmä
Pedro Almodóvarin elokuvan pohjalta
Ohj. Anne Rautiainen
Ensi-ilta 16.9.2020

Hitler ja Blondi
Kirj. ja ohj. Michael Baran
Helsingin ensi-ilta 24.9.2020

Esko Salminen
Eskon runot ja pari matkakumppania
Esitykset 27.9. ja 4.10.2020

VALLILAN KANSALLISTEATTERI
Tuohtumus
Kirj. ja ohj. Marina Meinander & Kirsi Porkka
Kantaesitys 17.9.2020

OMAPOHJA
Elämänvoima
Kirj. ja ohj. Asta Honkamaa & Sini Pesonen
Kantaesitys 9.9.2020

EMMA - Espoon modernin taiteen museo
Thomas Bernhard / Martin Crimp
Vanhat mestarit ja Maalaustaide
Ohj. Minna Leino
Uusintaensi-ilta EMMAssa 26.8.2020

SUUREN NÄYTTÄMÖN LÄMPIÖ
Nukketeatteri Sytkyt
Salainen Puutarha

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)
www.kansallisteatteri.fi
www.lippu.fi

Tanssiteatteri Tsuumi

TULOSSA
Homo secundus
Ohj. Teemu Mäki
12.-18.8.2020
KokoTeatteri, Helsinki

Tanssikielto
Ohj./kor. Antti Lahti
Ke 30.9. (ensi-ilta) ja to 1.10.2020
Aleksanterin teatteri, Helsinki
Muut esitykset
23.-24.10.2020, KokoTeatteri, Helsinki
29.10.-19.11.2020, Kuopion kaupunginteatteri, Kuopio

Suo, guacamole ja Jussi
Ohj. Reetta-Kaisa Iles
9.-11.10.2020
Helsinki, Espoo
www.tsuumi.com

Teatteri Avoimet Ovet

Sontiainen - balladi koti-ikävästä
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanna Kirjavainen
Rooleissa Aarni Kivinen, Johanna Koivu,
Pekka Lehti, Juha Pulli ja Anna-Riikka Rajanen
Uusintaensi-ilta 8.9.2020 klo 19
Esitykset ajalla 8.9.-17.11.2020

Liput (09) 434 2510
(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste
Erottajankatu 5, 00130 Helsinki
www.avoimetovet.fi

Universum

Aurinkoteatteri
Tätiratsastajat
Käsikirjoitus ja ohjaus Sanna Hietala
19.9.-24.10.

Klockriketeatern & Sirius Teatern
William Shakespeare:
Julius Caesar
Ohjaus Carl Alm
13.11.-16.12.

Story Sharing Universum
www.storysharinguniversum.fi

Teatteritalo Universum
Perämiehenkatu 13
00150 Helsinki
www.universum.fi

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Teatteri

Horace McCoy
Maratontanssit
Ohjaus Ilkka Heiskanen
Ensi-ilta 3.9.2020

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Näytelmä, joka menee pieleen
Ohjaus Jukka Keinonen
Ensi-ilta 15.10.2020

Sven Nordqvist
Viirun joulu
Ohjaus Reija Isosuo
Ensi-ilta 26.11.2020

VIERAILUESITYKSIÄ
Niin minä sinua toivoin
Saikkua, kiitos! osa 3
Rakkauskirjeitä
Kepeä elämäni
Lava-ammuntaa VI
Pientä laittoa
Ihan Seelana

Liput
0600-102030 (0,60/min+pvm)
hmlteatteri.fi
0600-900900
(2 e/min+pvm)
lippu.fi

Kajaani

Kajaanin kaupunginteatteri

OHJELMISTOSSA SYKSYLLÄ 2020
Friedrich Dürrenmatt
Vanhan naisen vierailu
Ensi-ilta 19.9.
Suom. Ritva Arvelo
Ohjaus Heta Haanperä

Hella Wuolijoki
Niskavuoren Loviisa ja Heta
Ensi-ilta 3.10.
Sovitus Heini Tola
Ohjaus Sanna Heikkinen

Marie Kajava
Hylje
Ensi-ilta 7.11.
Ohjaus Riikka Oksanen

Nigan 8 vuodenaikaa
Vierailu 5.10.
Käsikirjoitus, ohjaus ja nuket Teija Sivula

Ulla Tapaninen
Lava-ammuntaa VI
Vierailu 21.11.

Pikkujoulu 2020
Ensi-ilta 20.11.
Ohjaus Sinikka Isoniemi ja Juho Lukinmaa

Autuas elämän arpa
Merirosvo Morgan ja matruusi Hulkkonen
Tänään koulun jälkeen
www.kajaaninteatteri.fi

Kokkola

Kokkolan Talvitanssit -festivaali
16.-20.9.2020

Theo Clinkard:
The Days
17.9.2020

Tanssiteatteri Tsuumi / Reetta-Kaisa Iles:
Suo, guacamole ja Jussi
19.9.2020

Satu Tuittila ja työryhmä:
Pienet ja Tärkeät
20.9.2020

Ohjelmisto kokonaisuudessaan
www.kokkolantalvitanssit.net

Kotka

Kotkan kaupunginteatteri

ENSI-ILLAT 2020
Ti 1.9.2020
Lasse-Maijan etsivätoimisto
Ohjaus Miia Maaranen

To 3.9.2020
Armi - Kaiken sulle antaa tahtoisin
Ohjaus Katriina Honkanen

To 8.10.2020
Buster Keaton - elämä ja teot
Ohjaus Miko Jaakkola

La 7.11.2020
Masennuskomedia
Ohjaus Mari Rantasila

To 12.11.2020
Korkkarit Goes Euroviisu Song Contest
Ohjaus Pia Lunkka

Pe 4.12.2020
Karpolla on asiaa - tosikertomuksia havumetsien maasta
Ohjaus Kristian Smeds

JATKAVAT
Pelkkänä korvana eli Ulkomaalainen
Valkoinen valas
Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset

Koko ohjelmisto:
www.kotkanteatteri.fi

Kuopio

Kuopion kaupunginteatteri

MINNA-NÄYTTÄMÖ
Kaksoiselämää-musikaali
Pääosassa Puntti Valtonen ja Juicen musiikki

Tämä on ryöstö!
Ensi-ilta 10.9.2020

Tankkien kesä
Ensi-ilta 24.10.2020

MARIA-NÄYTTÄMÖ
Pukija
Ensi-ilta 3.9.2020

Kesäkirja
Yhteistyö Lahden kaupunginteatterin kanssa
Ensi-ilta 10.9.2020

Kultainen vasikka
Seitsemän teatterin yhteisyö
Ensi-ilta 17.9.2020

Tanssikielto
Yhteistyössä mukana Tanssiteatteri Minimi ja Tanssiteatteri Tsuumi
Esitykset Kuopiossa 29.10.-19.11.2020

VIERAILUT
Iikka Kivi
Spede on kuollut
4.9.2020

VIMMA 10 v. Juhlakabaree
Berliini, Pariisi, New York
20.9.2020

Jukka Lindström
Välihuuto Stand Up Show
30.9.2020

Helsingin kaupunginteatteri
Kiviä taskussa
5.10.2020

Teemu Vesterinen
Sinä, minä ja Irene
23.-24.10.2020

Musiikkiteatteri Kapsäkki
Maailman ympäri 80 päivässä
26.-27.10.2020

Sella - Paukkunen - Tamminen
Ihan Seelana
2.-3.11.2020

Ulla Tapaninen
Lava-ammuntaa VI
10.11.2020

Palvelunumero
0600 413 143
(1,98 e/min + pvm/mvm) ma-la klo 9-19
www.kuopionkaupunginteatteri.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

Jekyll & Hyde
Saituri
Kultarinta
Katto-Kassine
n

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)
Ryhmämyynti (03) 752 6000
www.lahdenkaupunginteatteri.fi
www.lippu.fi

Nurmijärvi

Palojoki

TAABORINVUORELLA
Aleksis Kivi:
Seitsemän veljestä
Seitsemän jukuripään riehakas
karkumatka suomalaisen sielun ytimeen.
Ohjaus Samuli Reunanen
Ensi-ilta 19.8.2020
Esitykset 30.8. asti

Liput
lippu.fi
www.kivijuhlat.fi

Oulu

JoJo - Oulun Tanssin Keskus

27. OuDance-festivaali

9.-13.9.2020

Beatrix Simkó & Jenna Jalonen:
Long time no see! (HU/FI)

Beatrix Simkó & Zoltán Grecsó:
#Orpheus#Eurydice (HU)

Carl Knif Company:
At Once, in Helsinki (FI)

Milla Virtanen:
Home Sweet Home, ensi-ilta (FI)

Silvia Gribaudi:
Graces (IT)

Koko ohjelmisto
www.jojo.fi

Pori

Porin Teatteri

PÄÄNÄYTTÄMÖ
Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Näytelmä joka menee pieleen
Ohjaus Jaakko Saariluoma
Ensi-ilta 5.9.2020

Enni Mustonen
Sidotut - Järjen ja tunteen tyttäret II
Ohjaus ja dramatisointi Tommi Kainulainen
Ensi-ilta 7.11.2020

Mika Waltari
Kaasua, komisario Palmu!
Ohjaus Panu Raipia

Sofia Finnilä ja Christian Lindroos
Vie meren tuoksuun
Ohjaus Christian Lindroos
Ensi-ilta 6.1.2021

Mauri Kunnas
Koiramäen Suomen historia
Ohjaus Maia Häkli
Ensi-ilta 24.3.2021

PIENI NÄYTTÄMÖ

Minna Rytisalo
Rouva C
Ohjaus ja dramatisointi Heini Tola
Ensi-ilta 29.8.2020

Sven Nordqvist
Viiru muuttaa
Ohjaus Christian Lindroos
Ensi-ilta 21.10.2020

porin.teatteri@pori.fi
www.porinteatteri.fi
Lippukassa puh. (02) 634 4840
teatterin.lipunmyynti@pori.fi

Rovaniemi

Tanssiteatteri Rimpparemmi

Tiloja/Avaruuksia
Koreografia Carl Knif
Äänisuunittelu Antti Lindholm
Valo- lavastussuunnittelu Jukka Huitila
Pukusuunnittelu Mirka Nyrhinen
Esiintyjät Marjo Selin, Atte Herd,
Helmi Järvensivu ja Joni Kuokkanen
Ensi-ilta 2.10.2020
Kulttuuritalo Wiljami
Esitykset 5.12.2020 asti

lippu.fi
www.rimpparemmi.fi

Tampere

Tampereen Teatteri

PÄÄNÄYTTÄMÖ
Henry Lewis - Jonathan Sayer - Henry Shields
Peter Pan menee pieleen
Ohjaus Mika Eirtovaara
Ensi-ilta 9.9.2020

Agatha Christie
Eikä yksikään pelastunut
Ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen
Ensi-ilta 15.10.2020

FRENCKELL
Pauliina Rauhala - Maia Häkli
Synninkantajat
Ohjaus Maia Häkli
Ensi-ilta 2.9.2020

Edward Albee
Kuka pelkää Virginia Woolfia?
Ohjaus Marika Vapaavuori
Ensi-ilta 21.10.2020

KIVI
Liisa Urpelainen - Lauri Sipari
Joutsenlauluni
Ohjaus Jotaarkka Pennanen
Ensi-ilta 28.10.2020

www.tampereeenteatteri.fi

Turku

Aurinkobaletti

Ohjaus: Sanna Silvennoinen
Time of My Life
12.-27.11.2020

Kolme väriä:
Keltainen, Oranssi ja Punainen

Keltainen 10.12.
Oranssi 11.12.
Punainen 12.12.2020

Syksyn ohjelmisto täydentyy kesän aikana.

www.aurinkobaletti.fi/ohjelmisto

TEHDAS Teatteri

Erittäin hyvä ystäväni paroni von Münchhausen
Hän on pian taas täällä!
Työryhmä: Timo Väntsi, Kari Mäkiranta, Jarkko Forsman
16.8.2020

Kuvitteellisten olentojen kokoelma
Helsinkiläisen Toisissa tiloissa esitystaiteen kollektiivin uusin teos, joka avaa
Turun pääkirjaston ovet mielikuvituksessa elävien olentojen maailmaan.
6.9.-4.10.2020

Delay
Tanssija-koreografi Jouni Järvenpään ja
nukketeatteritaiteilija-säveltäjä Antti-Juhani Mannisen
uusi näyttämöteos! Delay on koominen,
mutta absurdi hetki kehojen, esineiden, äänen ja materiaalien kanssa.
11.9.-4.10.2020

Unikuskit
Railakas ja anarkistinen nukke- ja draamateatteria
yhdistävä seikkalu 4-9 -vuotiaille ja aikuisille.
Ohjaus Valto Kuuluvainen
25.-27.9.2020

The Cabinet
Pohjoismainen esityskollektiivi Mellanmjölk Productions
23.10.-20.11.2020

Kabaree Kookos burleskiklubi
21.11.2020

Hamilton-manaatin vaikea elämä
Ohjaus Maiju Tainio
4.12.2020-17.1.2021

Rakkaudella, Agatha
Ohjaus Merja Pöyhönen
9.-19.12.2020

www.tehdasteatteri.fi

Turun Kaupunginteatteri

OHJELMISTOSSA JATKAVAT
Molière - Lampela
Don Juan
Rakkaus on tehty jaettavaksi
Lisää esityksiä syksyllä!

Backman - Hedenius - Rheborg - Bucht
Mies joka rakasti järjestystä
Ruotsalaiskomedian Olavina Taneli Mäkelä.
Lisää esityksiä syksyllä!

SYKSYN ENSI-ILLAT
Masteroff - van Druten - Kander - Ebb
Cabaret
Rakastettu musikaali uusin silmin.
Ohjaus Jakob Höglund
Ensi-ilta 4.9.

Juho Mantere
Rakkaani, Conan Barbaari
Teräksen kylmä komedia.
Ensi-ilta 9.9.

Jotuni - Roiha
Kultainen vasikka
Tanssiva komedia rahasta ja rakkaudesta.
Turun ensi-ilta 24.9.

Nykykirjailijoita - Rasila
Toinen tuntematon
Naisten tarinoita kotirintamalta.
Ensi-ilta 30.9.

Heino - Laine - Salonen - Sjöqvist - Tamminen
Mareld
Jokaisella valolla on tarinansa.
Ensi-ilta 10.9.

Kaaja - Pöyhönen
Leda
Myyttistä nykynukketeatteria!
Ensi-ilta 22.10.

Lannfrangue - Kurki - Molin
Nainen katoaa
Grus Grus Teatterin trilleri.
Ensi-ilta 4.12.

Koko ohjelmisto:
turunkaupunginteatteri.fi

Liput:
lippu.fi/02 262 0030
kaupunginteatteri.myynti@turku.fi

Turun Kaupunginteatteri
Itäinen Rantakatu 14
20100 Turku

Vaasa

Vaasan kaupunginteatteri

Kissani Jugoslavia
Ensi-ilta 5.9.2020

The Sound of Music -musikaali
Ensi-illat 18. ja 19.9.2020

Suomen hevonen
Ensi-ilta 7.11.2020 klo 19

www.vaasankaupunginteatteri.fi

Valkeakoski

Valkeakosken kaupunginteatteri

Aki Sirkesalon lauluihin perustuva musiikkinäytelmä
Lemmen jättiläinen
Käsikirjoitus ja kapellimestari Harri Salminen
Ohjaus Minna Kangas
Koreografia Juuli Välimaa
Ensi-ilta 3.10.2020
Esitykset 5.12.2020 asti

www.valkeakoskenteatteri.fi

Vantaa

Tikkurilan Teatteri

Tikkurilan Teatteri- ja Sirkuskoulu:
Lumikuningatar
Ohjaus Sanna Liski
Käsikirjoitus Seppo Parkkinen
H.C. Andersenin alkuteoksen pohjalta
Ensi-ilta 20.8.2020

Tikkurilan Teatteri:
Eikä yksikään pelastunut
Kirjoittanut Agatha Christie
Suomennos Aino Piirola
Ohjaus Aarne Linden
Ensi-ilta 16.10.2020

www.tikkurilanteatteri.fi