Esityskalenteri

Espoo

Espoon Kaupunginteatteri

REVONTULIHALLISSA
Nuorvala - Siltanen - Söderblom:
Flash Flash
13.-16.2.

Tamminen - Söderblom - Brotherus:
Suomen historia
13.3.-26.4.

Weiss - Hurme:
Marat/Sade
22.3.-16.4.

VIERAILUJA LOUHISALISSA
Familie Flöz, Saksa:
Dr. Nest
12.-15.2.

Viro-viikot 25.2.-10.3.
Mart Kangro, Juhan Ulfsak, Eero Epner
Workshop
Piip & Tuut:
Cabaret Siberia
Tallinna Linnateater:
Kurbus ja rõõm kaelikirjakute elus

Heidi Köngäs:
Sandra
20.-23.3.

Kajaanin Kaupunginteatteri & Vaara-kollektiivi:
Miehen kosketus
28.-30.3.

Rosas, Belgia:
Rosas danst Rosas
10.-11.4.

Liput ja tied. (09) 439 3388
www.espoonteatteri.fi

Teatteri Hevosenkenkä

JUHANNUSMÄKI 2
Mankkaa, Espoo
Kaunotar ja Hirviö
Ohjaus Kirsi Siren
Pippuridino
Ohjaus Patrik Drake
Mimmi Lehmä ja Varis
Ohjaus Olka Horila
Kultakutri ja kolme karhua
Ohjaus Pekka Heiman
Ensimmäinen koti -vauvateatteri
Ohjaus Eero Ojala
Äkkivääriä flamingon sääriä -runoesitys
Ohjaus Jussi Lankoski ja Eero Ojala

Mauri Kunnas:
Herra Hakkarainen seikkailee
Ohjaus Patrik Drake
Ensi-ilta 7.2.2019

Lippuvaraukset ja tiedustelut
p. (09) 439 1220
hevosenkenka@hevosenkenka.fi
www.hevosenkenka.fi
www.lippu.fi

Helsinki

Hurjaruuth

TANSSITEATTERI HURJARUUTH
KAAPELITEHDAS

Naisklovnifestivaali
PUNAINEN HELMI
6.-9.2.

Liisa Ihmemaassa
Hurjaruuthin näyttämöllä
16.3.-13.4.
Koreografia Carl Knif

www.hurjaruuth.fi

KokoTeatteri

Nick Payne:
Constellations
Ohjaus Anna Veijalainen
27.2.-29.3.2019

Natalil Lintala:
Kulissit kaatuu
Ohjaus Tero Heinämäki
Musiikki Mari Kätkä
23.-26.4.2019

www.kokoteatteri.fi

Q-teatteri

Medusan huone
Teksti ja ohjaus Saara Turunen
Rooleissa Elina Knihtilä, Tommi Korpela,
Katja Küttner, Aksinja Lommi ja Ylermi Rajamaa
Lavastus Milja Aho
Valosuunnittelu Ada Halonen
Pukusuunnittelu Suvi Matinaro
Äänisuunnittelu Tuuli Kyttälä
Koreografia Janina Rajakangas
Kantaesitys 21.2.2019

Liput:
(09) 4542 1333 (ti-pe klo 11-15)
Tunturikatu 16, 00100 Helsinki
www.tiketti.fi
www.Q-teatteri.fi

Ryhmäteatteri

HELSINGINKADUN NÄYTTÄMÖ
Milja Sarkola:
Harriet
Ohjaus Milja Sarkola
Rooleissa Santtu Karvonen, Minna Suuronen,
Robin Svartström, Pyry Nikkilä ja Roosa Söderholm
Ensi-ilta 13.2.2019
Esitykset 27.4. asti.

Ryhmäteatterin lipunmyynti:
(09) 718 622
Avoinna ark. klo 11-18
www.ryhmateatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

Musta Saara
Kolme sisarta
Ilta Esko Salmisen kanssa
Yhdestoista hetk
i
Kirj. Esa Leskinen - Sami Keski-Vähälä
Ohj. Esa Leskinen
Kantaesitys 6.3.2019

Karamazovin veljekset
Koiramäen Suomen historia

Kirj. Mauri Kunnas
Ohj. Irene Aho
Kantaesitys 7.3.2019

Gabriel
Kissani Jugoslavia
Sammakkokuningas

Kirj. ja ohj. Pasi Lampela
Kantaesitys 13.2.2019

Homoäiti
Kohtauksia eräästä avioliitosta

Kirj. Ingmar Bergman
Ohj. Michael Baran
Ensi-ilta 6.2.2019

Peukaloisen retket

Axel - soolo miesäänelle

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)
www.kansallisteatteri.fi
www.lippu.fi

Taideyliopisto
Teatterikorkeakoulu

Tohtori Jekyllin ja herra Hyden onneton tapaus
Työryhmä: Myy Lohi - Anna-Sofia Tuominen - Anna Haaraoja
6.2.-14.2.2019
Valtimonteatterissa

Mudthing (työnimi)
Koreografia Jarkko Partanen yhteistyössä esiintyjien kanssa
7.-13.2.2019

e l i n v o i m a
Teksti Ilja Lehtinen
Ohjaus Tuomas Rinta-Panttila
16.-20.2.2019

Signatures
- 7th International Live Art and Performance Festival: LAPSody 2019
20.-23.2.2019

N.E.G.R.O.
Nhaga & Erista Growing’n
Reaching Out

Konsepti ja ohjaus Geoffrey Erista
1.-7.3.2019

Esitykset Taideyliopiston
Teatterikorkeakoulussa, ellei toisin mainita

www.uniarts.fi/tapahtumat

Teatteri Avoimet Ovet

Hella Wuolijoki
Niskavuori: Loviisa ja Heta
Ohjaus Heini Tola
Ensi-ilta 19.2.2019
Esitykset ajalla 18.2.-15.5.2019

Liput (09) 434 2510
(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste
Erottajankatu 5, 00130 Helsinki
www.avoimetovet.fi

Universum

Teater Mars
Meningen med livet
30.3.-30.4.
Regi Joakim Groth

Story Sharing Universum
FB: @storysharinguniversum

Perämiehenkatu 13
00150 Helsinki
www.universum.fi

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Teatteri

Agatha Christie
Kahvi mustana
Ohjaus Olka Horila
Palaa ohjelmistoon 18.1.

Heikki Syrjä - Riku Suokas
Tahtien sota
Palaa ohjelmistoon 8.2.

Sari Niinikoski
Hiljaiset sillat
Ohjaus Kirsi-Kaisa Sinisalo
Ensi-ilta 21.2.

Hannu Huuska, Kirsi-Kaisa Sinisalo ja Antti Paranko
Toiverunolaatikko
27.2.

La Llorona
Lisää saikkua, kiitos!
Elmo
Parasta elämässä
Herra Hakkaraisen seitsemän ihmettä

Liput
0600-102030 (0,60/min+pvm)
hmlteatteri.fi
0600-900900
(2 e/min+pvm)
lippu.fi

Imatra

Teatteri Imatra

Alan Ayckbourn
Yllätysten ovet
Ohjaus ja suom. Timo Rissanen
Ensi-ilta 2.2.2019

Timo Rissanen - Pekka Räty
Ilta Pekan seurassa
Ensi-ilta 14.2.2019

KRUUNUNPUISTON
KESÄTEATTERISSA

Tankki täyteen
Komediaa tähdittävät Satu Silvo,
Reidar Palmgren ja Lasse Karkjärvi
Kirj. Neil Hardwick ja Jussi Tuominen
Ohj. Timo Rissanen
Ensi-ilta 27.6.2019

Katso lisää:
teatteri-imatra.fi

Joensuu

Sirkus Supiainen

NÄYTTÄMÖ
Taikuri
Rauli Katajavuori ja Miika Nuutinen
24.-25.1., 14.2.-16.2.2019 klo 19

Tom of Circus
Ohjaus Rauli Katajavuori
7.-9.2., 21.-23.2. klo 19

www.supiainen.com

Jyväskylä

Teatteri Eurooppa Neljä

Timo Parvela - Tanjalotta Räikkä
Pate, viidakon kuningas
Ohjaus Tanjalotta Räikkä
Ikäsuositus: yli 5-vuotiaille
Ensi-ilta 2.2.2019
Esitys tilattavissa vierailulle

Maria Jotuni
Miehen kylkiluu
Ohjaus Mikko Roiha
Klassikkokomedia yhteistuotantona
Ensi-ilta 30.1.2019
Jyväskylä kaupunginteatterissa

KESÄLLÄ
Mies, joka tiesi liikaa
eli epätoivoinen yritys tuoda
näyttämölle Teatteri Eurooppa Neljän varhaisvuodet
Käsikirjoitus ja ohjaus Matti Kuikkaniemi
Ensi-ilta 19.6.2019

www.teatterieurooppanelja.fi

Kajaani

Kajaanin Kaupunginteatteri

TEATTERITALO
William Shakespeare
Kesäyön uni
Ohjaus Heta Haanperä
Ensi-ilta 16.3.2019

Pässi

Vieraat
Tarkastaja tulee!
Yksin sinun
Oi ihana Panama
Miehen kosketus
Sandra

Vierailuesitys 26. ja 27.4.
Vappukonsertti

www.kajaaninteatteri.fi

Kemi

Kemin Kaupunginteatteri

Kiti Kokkonen
Myydään 3h+k
Ohjaus Petri Jäärni

Kimmo Hirvenmäki
Velka
Ohjaus Petri Jäärni

Katja Krohn
Sotta Pyttynen
Ohjaus Sarianne Paasonen

Anton Tšehov - Aldo Niicolaj
Kahvia ja tupakkaa
Ohjaus Kimmo Hirvenmäki

Lippukassa p. (016) 258 232
www.keminteatteri.com

Kokkola

Kokkolan kaupunginteatteri

OHJELMISTOSSA
Neljäntieristeys
Carola - Sydämeen jäi soimaan
Epäkuolleet

TULOSSA
Paula Noronen - Antti Mikkola:
Supermarsu
Ensi-ilta 13.4.2019

www.kokkolanteatteri.fi
Lipunmyynti:
040 806 8272
Torik. 48, 67100 Kokkola

Kotka

Kotkan Kaupunginteatteri

SUURI NÄYTTÄMÖ
Supermami
Käsikirjoitus ja ohjaus Minna Nurmelin
Kantaesitys 2.2.2019

Musikaali
Junnu - Sydämeni tänne jää

Ohjaus Miko Jaakkola

Sting - Logan - Yorkey - Mathes
Musikaali
Viimeinen Laiva

Ohjaus Hanna Kirjavainen

Lasten näytelmä
Mimmi Lehmä ja Varis

Ohjaus Anne Niilola ja Neil Owens

NAAPURI
MeNaiset
Käsikirjoitus ja ohjaus Ruusu Haarla
Kantaesitys 23.2.2019

Esitys radikalisoitumisesta - Mar1a918
Ohjaus Tuire Tuomisto

Maria Jotuni
Miehen kylkiluu
Ohjaus Mikko Roiha
Kahdeksan teatterin yhteistyöesitys

RAVINTOLA KAIRO
Meidän herramme Muurahaisia
Käsikirjoitus Aapeli
Ohjaus Miko Jaakkola
Ensi-ilta 24.1.2019

Ikitähti
Käsikirjoitus Mikko Koivusalo
Ohjaus Pia Lunkka
Kapellimestari Ari Ismälä
Kantaesitys 12.4.2019

Musa- ja stand up -show
Nelikymppinen
Ohjaus Mikkomarkus Ahtiainen

Liput
puh. 05 234 4199 tai
teatteriliput@kotka.fi
www.kotkanteatteri.fi
lippu.fi

Kouvola

Kouvolan Teatteri

Lerner - Loewe:
My Fair Lady
Maailmankuulu musikaali
Ohj. Jukka Keinonen

Jokela:
Patriarkka
Uutta kotimaista!
Ohj. Tiina Luhtaniemi

Mallatratt:
Mustapukuinen nainen
Hiipivää jännitystä brittityyliin
Ohj. Veli-Matti Karén

Barrie - Kukkonen - Leinonen:
Peter Pan
Valloittava seikkailu mielikuvitusmaailmaan
Ensi-ilta 6.4.
Ohj. Perttu Leinonen

…sekä useita vierailuesityksiä.

Liput (05) 7400 330
www.kouvolanteatteri.fi

Kuopio

Kuopion kaupunginteatteri

MINNA-NÄYTTÄMÖ
Kuorikoski - Nieminen - Rosström - Enckell
Äidinmaa-musikaali
Ohjaus Snoopi Siren

Michael Cooney
Puhtaana käteen
Ohjaus Mika Nuojua

Thorbjørn Egner
Kolme iloista rosvoa
Ohjaus Olli-Matti Oinonen
Ensi-ilta 9.2.2019

Federico Garcia Lorca
Bernarda Alban talo
Ohjaus Anne Rautiainen
Koreografia Kaari Martin
Ensi-ilta 10.4.2019

SYKSYLLÄ 2019
MINNA-NÄYTTÄMÖLLÄ

John Kander - Fred Ebb - Joe Masteroff
Cabaret-musikaali
Ohjaus Péter Forgács
Koreografia Gergely Csanád Kováts
14.9.2019

MARIA-NÄYTTÄMÖ
Ingmar Bergman
Syyssonaatti
Ohjaus Olli-Matti Oinonen

Peter Quilter
Suurenmoista!
Ohjaus Pekka Laasonen

Minna & Maria
Käsikirjoitus ja ohjaus Annukka Blomberg ja Seija Pitkänen
Kantaesitys 8.2.2019

Miguel De Cervantes - Red Nose Company
Don Quijote
Yhteistuotanto
Ensi-ilta 16.2.2019

Mike Yeaman
Onnennumerot
Ohjaus Jukka Keinonen
Ensi-ilta 2.4.2019

Palvelunumero
0600 413 143
(1,98 e/min + pvm/mvm) ma-la klo 9-19
www.kuopionkaupunginteatteri.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

The Sound of Music
Puhallus
Tuhkimo
Ikitie
Pasi Was Here

TULOSSA
Alkutuotanto

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)
Ryhmämyynti (03) 752 6000
www.lahdenkaupunginteatteri.fi
www.lippu.fi

Teatteri Vanha Juko

Aino Pennanen:
Seksimusikaali
Ohjaus Riikka Oksanen
Sävellykset Jussi-Pekka Parviainen ja Minja Koski
Rooleissa Minja Koski ja Miiko Toiviainen
Ensi-ilta 21.2.2019

www.teatterivanhajuko.fi

Lohja

Lohjan Teatteri

Vaimoni on toista maata
Käsikirjoitus Gilles Dyrek
Suomennos Reita Lounatvuori
Ohjaus Aivar Andrejev
Esityskausi 26.1.-1.3.2019

Frances Hodgson Burnett - Sari Niinikoski
Pikku Prinsessa
Ohjaus Sari Niinikoski
Esityskausi 30.3.-11.5.2019

Suurlohjankatu 12, 08100 Lohja
www.lohja.fi/teatteri

Oulu

JoJo - Olun Tanssin Keskus

KEVÄT 2019
Tero Saarinen Company:
Breath
Tero Saarinen & Kimmo Pohjonen
7.2. Oulun Teatteri, suuri näyttämö
Yhteistyössä: Oulun Teatteri

Reetta-Kaisa Iles & Eero Turkka:
Bolka - Oodi endorfiineille
14.-24.3. Oulun Teatteri, Vinttikamari

Compania Kaari & Roni Martin:
KILL Carmen
23.3. Areena, Terminaali
Yhteistyössä: Oulun Musiikkijuhlat

Jaakko Toivonen & Kinga Laszlo:
Todellinen Prinssi
Ensi-ilta Turussa 2.3.
Ensi-ilta Oulussa 28.3.
Esitysjakso Oulussa 28.3.-3.4. Valvesali
Tuotanto yhteistyössä: Aurinkobaletti

www.jojo.fi

Oulun Työväen Näyttämö

Zacharias Topelius - Anna Krogerus
Adalmiinan helmi
Ohjaus Sari Jaatinen
Ensi-ilta 2.2.2019
Esitykset 14.4.2019 asti

www.otn.fi

Riihimäki

Riihimäen Teatteri

KEVÄT 2019
Morris Panych
Täti ja minä
Ohjaus Taru Kivinen
Ensi-ilta 15.9.2018
Esitykset 25.1.-4.5.2019

POE! - Edgar Allan and The Psychobilly Ravens
Näyttämö 3T, Riihimäen Teatteri ja Tanssiteatteri Minimi
Ensi-ilta Riihimäellä 2.3.2019
Ensi-ilta Kuopiossa 8.3.2019
Esitykset 1.3.-11.5.2019

Koko ohjelmiston löydät:
www.riihimaenteatteri.fi
info@riihimaenteatteri.fi

Rovaniemi

Rovaniemen Teatteri

70. JUHLAVUODESSA MUKANA MM.
Aateliskalenteri
Käsikirjoitus Tuomas Parkkinen
Ohjaus Eljas Liinamaa
Ensi-ilta 9.2.2019

Mauri Kunnas - Johanna Sorjone
Seitsemän koiraveljestä
Ohjaus Johanna Sorjonen
Ensi-ilta 10.4.2019

www.rovaniementeatteri.fi

Tampere

Tampereen Teatteri

PÄÄNÄYTTÄMÖ
Johannes Linnankoski - Mikko Roiha
Pakolaiset
Ohjaus Mikko Roiha
Musiikki Pekko Käppi
Koreografia Riikka Puumalainen
Ensi-ilta 17.1.2019

Rakkauskirjeitä
Käsikirjoitus A. R. Gurney
Ensi-ilta 29.1.2019

Notre Damen kellonsoittaja
Musiikki Alan Menken
Käsikirjoitus Peter Parnell
Ohjaus Georg Malvius
Koreografia Adrienne Åbjörn
Ensi-ilta 13.9.2019

Dan Gordon
Sademies
Ohjaus Georg Malvius

Leo Tolstoi - Helen Edmundson
Anna Karenina
Ohjaus Marika Vapaavuori

Duncan Macmillan - Jonny Donahoe
Parasta elämässä
Ohjaus Pentti Kotkaniemi

FRENCKELL
Rikos ruutupaperilla
Käsikirjoitus ja ohjaus Esa Latva-Äijö
Kantaesitys 25.1.2019

Spiraali
Käsikirjoitus ja ohjaus Marika Vapaavuori
Kantaesitys 21.2.2019

Miika Nousiainen - Mikko Kanninen
Juurihoito
Ohjaus Mikko Kanninen

Miehen kosketus
Käsikirjoitus ja ohjaus Eino Saari

Saikkua, kiitos!
Ohjaus Otto Kanerva

Sylityksin
Käsikirjoitus ja ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen

KIVI
Häpeä! - Nolo komedia
Käsikirjoitus Kaisa Hela ja Mari Turunen
Kantaesitys 10.1.2019

www.tampereeenteatteri.fi

Tanssiteatteri MD

Suuri harppaus
Käsikirjoitus Piia Peltola, Marika Heiskanen,
Tuukka Huttunen ja Samuli Roininen
Ohjaus Piia Peltola
Koreografia Samuli Roininen
Yhteistyö Teatteri Siperian kanssa
Ensi-ilta 23.3.2019

Hamlet private
Konsepti ja ohjaus Martina Marti
Esiintyjä Samuli Roininen
Ensi-ilta 8.1.2019

22. Tanssivirtaa Tampereella
-nykytanssifestivaali 21.-26.5.2019

Hällä-näyttämö
Hämeenkatu 25, Tampere
p. 050 55 660 25
www.tanssiteatterimd.fi

Tukkateatteri

Tukkateatterin Juhlakattaus
11 lyhytnäytelmää kahdessa kattauksessa
Ensi-ilta 26.1.2019

Harold Pinter:
Syntymäpäiväjuhla
Ohjaus Katri Häti
Ensi-ilta 13.4.2019

www.tukkateatteri.fi

Turku

Aurinkobaletti

Koreografia & konsepti: Jaakko Toivonen ja Kinga Lásló
Todellinen prinssi
Yhteistuotanto JoJo - Oulun Tanssin Keskuksen kanssa
2.-23.3.2019 Manilla, TURKU
28..3.-3.4.2019 Valvesali, OULU
(Kantaesitys Turussa 2.3.2019/Oulun ensi-ilta 28.3.2019)

www.aurinkobaletti.fi

Tanssiteatteri ERI

Polttopiste
Kirjailija Tommi Kinnunen ja koreografit
Lassi Sairela ja Eeva Soini jatkavat
yleisön rakastamaa Sata lasissa -teoksesta
alkanutta yhteistyötä.
Tällä kertaa lavalla kohtaavat arkienkeli ja
siirtymävaiheen konsultti.
Illan saatossa päiväperhojen lyhyt lento
ja pilvien johtoryhmä kuljettavat katsojat
uusiin korkeuksiin. Tuonelan virralla
järjestetään myös soutukilpailu ja maaliin
osutaan saappaat edellä.
Valosuunnittelija Esa Kyllönen juhlii teoksen yhteydessä 40-vuotistaiteilijajuhlaansa.
Teos avaa Tanssiteatteri ERIn 30 vuotisjuhlavuoden.
Teksti Tommi Kinnunen
Koreografia & ohjaus Lassi Sairela & Eeva Soini
Valot Esa Kyllönen
Ensi-ilta 30.1.2019 klo 19 ERIssä
Seuraavat näytökset 2.2.-5.4.2019

www.lippu.fi
www.eri.fi

TEHDAS Teatteri

Kolme sisarta ja tuntematon sotilas
“Ei tässä syyllisiä kaivata vaan Moskovaan. Moskovaan”
Tsehovilaiselle kuistille ilmestyy yksinäinen mies, tuntematon sotilas.
Ohjaaja, dramaturgi Tommi Silvennoinen
1.2.-3.3.2019

Olennaiset
Kaksi tragikoomista sooloa naisen elämästä tuplailtamana
Pohjatar
- Erika Malkin fyysinen ja visuaalinen tulkinta Kalevalan Louhen tarinasta.
Dating Mr. C
- Maija Westerholmin monologi nukketeatterilla ja fyysisellä komedialla höystettynä.
22.2.-24.2.2019

Iso haha susi
Nukketeatteriesitys susista, hillosta ja pelon kohtaamisesta. Kuuman ankapoikasen vierailu osallistuu keskusteluun luonnosta ja omasta eläimellisyydestämme.
Ohjaus ja käsikirjoitus Antti-Juhani Manninen
7.3.-10.3.2019

www.tehdasteatteri.fi

Turun Kaupunginteatteri

OHJELMISTOSSA JATKAVAT
Paleface & Satu Rasila
Varissuo-musikaali
Urbaani uutuusmusikaali

Kurnuttava Sammakko
Molli ja Kumma
Lastenesitys yli 3-vuotiaille

Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Näytelmä joka menee pieleen
Komedia epäonnisesta ensi-illasta

Juha Siltanen
Ihana neiti N. eli Vartiovuoren arvoitus
Tositarina 1920-luvun Turusta

Satu Rasila
Katoava maa
Kuvaus avioliitosta, johon Alzheimer tunkeutuu

W&T Comedy & Turun Kaupunginteatteri esittävät:
Stand up, Teatteri! (K-18)
Kuukausittainen komiikkaklubi

ENSI-ILLAT
Maria Jotuni
Miehen kylkiluu
Mikko Roihan hersyvä ohjaus kansankomediasta
Ensi-ilta 5.2.

Ishmael Falke
Tuntematon leijona
Grus Grus Teatterin nukketeatteriesitys
Esitykset 14., 15. ja 16.2.

William Shakespeare
Hamlet
Ohjaus Paavo Westerberg
Nimiroolissa Jussi Nikkilä
Ensi-ilta 15.2.

Lion
Marc Gassot’n hurja sirkusshow
Turun ensi-ilta 19.3.

Anu Heikkilä ja Karlo Haapiainen
Saunan takana
Vinttiteatterin vierailu Sopukassa
Ensi-ilta 29.3.

Mika Waltari
Komisario Palmun erehdys
Ohjaus Panu Raipia
Komisariona Taneli Mäkelä
Ensi-ilta 11.4.

Ohjelmisto:
turunkaupunginteatteri.fi

Liput:
lippu.fi/02 262 0030
kaupunginteatteri.myynti@turku.fi
Turun Kaupunginteatteri
Itäinen Rantakatu 14
20100 Turku

Turun Nuori Teatteri

Sinikka Nopola - Tiina Nopola - Katja Krohn
Heinähattu, Vilttitossu ja Pamela-täti
Ohjaus Janne Jämsä
Ensi-ilta 17.2.
Esitykset 18.4. asti

TULOSSA SYKSYLLÄ
Kaunotar ja hirviö
Käsikirjoitus Mike Pohjola
Ohjaus Jere Hultin
Ensi-ilta 15.9.

Liput
(02) 2322 812 ja Lippu.fi
www.nuoriteatteri.com

Vaasa

Vaasan kaupunginteatteri

Isä
Ensi-ilta 16.2.2019

Katto Kassinen
Ensi-ilta 16.3.2019

Myrskyluodon Maija

Älä pukeudu päivälliselle

www.vaasankaupunginteatteri.fi.

Valkeakoski

Valkeakosken kaupunginteatteri

Aapeli:
Pikku Pietarin piha -musikaali
Ohjaus ja sovitus Minna Kangas
Laulujen sävellys ja sanoitus Harri Salminen
Koreografia Mönzia Kurbanali
Ensi-illat 13.2. ja 16.2.2019
Esitykset 14.4.2019 asti

www.valkeakoskenteatteri.fi

Vantaa

Tanssiteatteri Raatikko

Unikon Satuja
Käsikirjoitus Marjatta Kurenniemen kirjan pohjalta Pirjo Toikka
Koreografia ja ohjaus Marja Korhola

Lentävä matto
Käsikirjoitus ja koreografia Marja Korhola
Uusintaensi-ilta 27.2.2019

www.raatikko.fi

Tikkurilan Teatteri

Viljo S.
Ohjaus Carita Välitalo
Käsikirjoitus Aino Järvi-Eskola
Lisäesityskausi 6.2.-17.2.

Hulluuden vuorilla
Ohjaus Aarne Linden
Käsikirjoitus Aarne Linden H. P. Lovecraftin alkuteoksen pohjalta
Lisäesityskausi 20.2.-1.3.

KESÄTEATTERISSA
Me Rosvolat
Ohjaus Carita Välitalo
Käsikirjoitus Seija Ahava Siri Kolun alkuteoksen pohjalta
Ensi-ilta 9.6.2019

www.tikkurilanteatteri.fi

Varkaus

Varkauden Teatteri

Mark Herman - Paul Allen
Suu messingillä
Ensi-ilta 8.2.2019

Koko ohjelmisto:
www.varkaudenteatteri.fi

ENSI-ILLAT

ENSI-ILLAT 1.1. - 12.3.2019

AKAA

Havannan kuu
Käsikirjoitus Tapani Bagge, ohjaus Ari Myllyselkä
Toijalan Näyttämö 19.1.

ESPOO

Lammassaaressa - komedia käyttäytymissäännöistä
Käsikirjoitus ja ohjaus Tuomas Timonen
Totem Teatteri 23.1.

Suomen hevonen
Käsikirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Janne Lahtia
Teatteri Musta Aukko 2.2.

Herra Hakkarainen seikkailee
Käsikirjoitus Mauri Kunnas, ohjaus Patrik Drake
Teatteri Hevosenkenkä 7.2.

Flash Flash
Sävellys Juhani Nuorvala, libretto Juha Siltanen,
ohjaus Erik Söderblom
Espoon kaupunginteatteri 9.2.

Alice i Underlandet
Lewis Carroll - Anna Simberg, regi Paul Olin
Unga Teatern 28.2.

FORSSA

Me Rosvolat
Siiri Kolu - Selja Ahava, ohjaus Markku Ihamäki
Forssan Teatteri 26.1.

Jäähyväiset Pamela Andersonille
Alkuperäisteos Pilvi Hämäläinen, ohjaus Markus Töhönen
Forssan Teatteri 16.2.

HAMINA

Vanhan Hamsterin Hotelli
Käsikirjoitus Marita Kärkkäinen, ohjaus Toni Ristava
Haminan Teatteri 1.3.

HELSINKI

Tohtori Frankenstein voittaa kuoleman
Ohjaus Juho Mantere
Teatteri Takomo 9.1.

Lion - The Weird And Magical Abracadabra Circus Show
Ohjaus Sanna Silvennoinen
Suomen Kansallisteatteri 10.1.

Die Loreley
Sävellys Fredrik Pacius, ohjaus Ville Saukkonen,
kapellimestari Mikk Murdvee, koreografia Laura Humppila
Helsingin oopperayhdistys - Helsinki Opera,
Aleksanterin Teatteri 11.1.

Niskavuoren Heta
Käsikirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Henri Tuulasjärvi
Teatteri Jurkka 11.1.

Carmen suviyössä
Sävellys Georg Bizet, ohjaus Juha Pikkarainen
OperArte, Kanneltalo 18.1.

Sketsijengi
Käsikirjoitus Anna Dahlman, Niina Lahtinen,
Jukka Lindström ja Jarkko Tamminen
Peacock-teatteri 18.1.

Their Limbs Their Lungs Their Legs
Koreografia Lea Moro
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 18.1.

Station to Station
Koreografia Mira Kautto
Talvi
Koreografia Laura Jantunen
Zodiak 22.1.

Don Quijote
Teksti Miguel de Cervantes ja työryhmä,
ohjaus Otso Kautto
Red Nose Company, Kuopion kaupunginteatteri,
Lahden kaupunginteatteri, Tampereen Työväen Teatteri,
Turun kaupunginteatteri ja Teatteri Avoimet Ovet 24.1.

Tahto
Käsikirjoitus Aina Bergroth, ohjaus Sini Pesonen
Helsingin kaupunginteatteri 24.1.

Jää
Libretto Juhani Koivisto, sävellys Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisooppera ja -baletti 25.1.

Avoin liitto
Käsikirjoitus Dario Fo ja Franca Rame,
ohjaus Liisa Mustonen
Teatteri Jurkka 26.1.

Peukaloisen retket villihanhien seurassa -nukketeatteriesitys
Selma Lagerlöf - Juha Laukkanen
Suomen Kansallisteatteri 26.1.

Bitchkraft
Käsikirjoitus Anna Krogerus ja Eero-Tapio Vuori,
ohjaus Eero-Tapio Vuori
Konepajan Bruno 29.1.

Comeback - Räpätessä roiskuu
Käsikirjoitus ja ohjaus Sakari Hokkanen
Helsingin kaupunginteatteri, Arena-näyttämö 30.1.

Äidin kirje
Käsikirjoitus ja ohjaus Jevgeni Zimin
HIT Helsinki 31.1.

Demokratan Autopsia: Teknospiritistinen istunto
Höyhentämö 1.2.

Parasta elämässä
Duncan Macmillan - Jonny Donahoe,
ohjaus Pentti Kotkaniemi
Helsingin kaupunginteatteri 1.2.

Ens lite lung i huset
Text Florian Zeller, regi Jaakko Saariluoma
Helsingin kaupunginteatteri, Lilla Teatern 2.2.

Kreivi Hohoo
Aarne Linden, Riina Nieminen ja Noora Kääriäinen
Teatteri Tuike 2.2.

Palapeli
Käsikirjoitus ja ohjaus Jorma Hellström
Teatteri Kultsa 2.2.

Pappan
Text Florian Zeller, regi Marcus Groth
Svenska Teatern 2.2.

Kohtauksia eräästä avioliitosta
Käsikirjoitus Ingmar Bergman, ohjaus Michael Baran
Suomen Kansallisteatteri 6.2.

Tohtori Jekyllin ja herra Hyden onneton tapaus
Myy Lohi - Anna-Sofia Tuominen - Anna Haaraoja
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu, Valtimonteatteri 6.2.

Ettei vaan sattuis mitään
Ohjaus Kiia Laine
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 7.2.

Fingerpori
Käsikirjoitus Pertti Jarla ja Petja Lähde,
ohjaus Pertti Sveholm
Helsingin kaupunginteatteri, Studio Pasila 7.2.

Kettu kellohameessa - kuvakirjakonsertti
Sanoitukset ja sävellykset Maija Baric
Nukketeatteri Sampo 7.2.

Mudthing (työnimi)
Koreografia Jarkko Partanen yhteistyössä esiintyjien kanssa
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 7.2.

Tavallaan niinku ehkä - pulp fiction. Periaatteessa,
Ohjaus Asko Halonen
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 7.2.

Villiä hurjempi Pohjola
Käsikirjoitus Ville Nummenpää, ohjaus Sami Hokkanen
Suomen Komediateatteri, Aleksanterin Teatteri 7.2.

Vyöhyke
Teksti ja ohjaus David Sandqvist
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 7.2.

(486958) 2014 MU69 (Työnimi)
Ohjaus Eeva-Maaria Halonen
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 7.2.

Flash Flash - the two deaths of andy warhol -
Sävellys Juhani Nuorvala, libretto Juha Siltanen,
kapellimestari Nils Schweckendiek, ohjaus Erik Söderblom
Espoon Kaupunginteatteri, Musica nova Helsinki,
Taideyliopisto, Aalto-yliopisto, MiklagårdArts, Musiikkitalo 9.2.

Häät All By Myself
Koreografia Leena Harjunpää
Korjaamo 12.2.

Harriet
Käsikirjoitus ja ohjaus Milja Sarkola
Ryhmäteatteri 13.2.

Poikkinainti
Musiikkiteatteri Kapsäkki 13.2.

Sammakkokuningas
Käsikirjoitus ja ohjaus Pasi Lampela
Suomen Kansallisteatteri 13.2.

Making of Lea
Käsikirjoitus ja ohjaus Juha Hurme
KOM-teatteri 15.2.

e l i n v o i m a
Teksti Ilja Lehtinen, ohjaus Tuomas Rinta-Pantila
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 16.2.

Niskavuori: Loviisa ja Heta
Hella Wuolijoki - Heini Tola, ohjaus Heini Tola
Teatteri Avoimet Ovet 19.2.

Medusan huone -kuvia vallasta
Käsikirjoitus ja ohjaus Saara Turunen,
koreografia Janina Rajakangas
Q-teatteri 21.2.

Giuditta
Sävellys Franz Lehár, ohjaus Ville Saukkonen,
kapellimestari Jonas Rannila
Aleksanterin Teatteri 22.2.

Moegafuusio
Käsikirjoitus Hanna Ryti, ohjaus Anu Hälvä
Karjalainen Näyttämö 22.2.

Minä maalaan teidät kaikki
Käsikirjoitus Iida Hämeen-Anttila, ohjaus Kati Outinen
Teatteri Jurkka 23.2.

Tarkastaja tulee
Käsikirjoitus J. B. Priestley, ohjaus Jarmo Hämeranta
Elannon Näyttämö 23.2.

Vieras - Främling - Stranger
Käsikirjoitus ja koreografia Sanna Kekäläinen
Kekäläinen & Company, Cirko 24.2.

Bonfire: The Wandering Bands Of Storytelling Sapiens
Koreografia ja ohjaus Ima Iduozee
Helsingin Kaupunginteatteri, Helsinki Dance Company, Studio Pasila 27.2.

For God
Koreografia Soili Huhtakallio, sävellys Mikko Sarvanne
Zodiak 27.2.

Miesluola
Käsikirjoitus ja ohjaus Mikko Paananen
Musiikkiteatteri Kapsäkki 27.2.

Yhteinen iho
Käsikirjoitus Veera Tyhtilä, ohjaus Ninni Perko
Sivuun Enseble, Kanneltalo 27.2.

Kirsikkatarha
Käsikirjoitus Anton Tšehov, ohjaus Lauri Maijala
Helsingin kaupunginteatteri 28.2.

Så sant!
Käsikirjoitus ja ohjaus Elisa Makarevitch
Teater Viirus, maaliskuu 2019

N.E.G.R.O
Nhaga & Erista Growing’n Reaching Out
Konsepti ja ohjaus Geoffrey Erista
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 1.3.

Sylvia
Koreografia John Neumeier, musiikki Léo Delipes,
musiikinjohto Garrett Keast
Suomen Kansallisooppera ja -baletti 1.3.

Toinen luonto
Text Pipsa Lonka, regi Anni Klein
Teater Viirus 2.3.

Yhdestoista hetki
Esa Leskinen - Sami Keski-Vähälä,
ohjaus Esa Leskinen
Suomen Kansallisteatteri 6.3.

Koiramäen Suomen historia
Käsikirjoitus Mauri Kunnas, ohjaus Irene Aho
Suomen Kansallisteatteri 7.3.

HÄMEENLINNA

Hiljaiset sillat
Käsikirjoitus Sari Niinikoski, ohjaus Kirsi-Kaisa Sinisalo
Hämeenlinnan Teatteri 21.2.

IMATRA

Yllätysten ovet
Käsikirjoitus Alan Ayckbourn,
ohjaus Timo Rissanen
Teatteri Imatra 2.2.

Ilta Pekan seurassa
Timo Rissanen - Pekka Räty
Teatteri Imatra 14.2.

ISOKYRÖ

Huojuva talo
Maria Jotuni - Antti Mikkola, ohjaus Eija-Irmeli Lahti
Teatteri Kyröö 16.2.

JOENSUU

Puupää
Sirkus Supiainen, Teatteri Näyttämö 18.1.

Taikuri
Sirkus Supiainen, Teatteri Näyttämö 24.1.

Paavo 1,5
Käsikirjoitus Michael Druker, ohjaus Riku Innamaa
Joensuun kaupunginteatteri 23.2.

Niin kuin taivaassa
Kay Pollak - Sofia Aminoff, ohjaus Johanna Freundlich
Joensuun kaupunginteatteri 2.3.

JYVÄSKYLÄ

Supernaiivi
Erlend Loe - Tiina Lymi,
ohjaus Johanna Sorjonen
Jyväskylän kaupunginteatteri 24.1.

Sydänmaa
Käsikirjoitus Ari-Pekka Lahti,
ohjaus Jarno Kuosa
Jyväskylän kaupunginteatteri 26.1.

Miehen kylkiluu
Maria Jotuni - Mikko Roiha, ohjaus Mikko Roiha
Kotkan kaupunginteatteri, Kouvolan Teatteri,
Riihimäen Teatteri, Tanssiteatteri Minimi,
Teatteri Eurooppa Neljä, Turun kaupunginteatteri ja
Jyväskylän kaupunginteatteri 30.1.

Pate, viidakon kuningas
Timo Parvela - Tanjalotta Räikkä, ohjaus Tanjalotta Räikkä
Teatteri Eurooppa Neljä 2.2.

Mies joka kieltäytyi käyttämästä hissiä
Käsikirjoitus Bengt Ahlfors, ohjaus Anssi Valtonen
Jyväskylän kaupunginteatteri 15.2.

Skavabölen pojat
Käsikirjoitus Antti Raivio, ohjaus Matti Tolvanen
Jyväskylän Huoneteatteri 2.3.

JÄMSÄNKOSKI

Laulava hoitaja
Käsikirjoitus ja ohjaus Risto Hakola
J+J Teatteri 20.1.

JÄRVENPÄÄ

Eikä yksikään pelastunut
Agatha Christie - Toini Havu, ohjaus Kalle Tahkolahti,
musiikki Saku Tamminen
Järvenpään Teatteri 2.2.

KAARINA

Toivon puu, pysy lujana
Aino Piirola - Mikko Rantanen,
ohjaus Mikko Rantanen
Kaarina-Teatteri 26.1.

KAJAANI

Vieraat
Käsikirjoitus Eino Saari ja työryhmä,
ohjaus Eino Saari
Kajaanin kaupunginteatteri 19.1.

Pässi
Käsikirjoitus Sirkku Peltola,
ohjaus Helka-Maria Kinnunen
Kajaanin kaupunginteatteri 26.1.

Lame Tamer
Koreografia Sari Palmgren
Routa Company 20.2.

KANGASALA

Hullu prinssi
Käsikirjoitus Hanna Suutela,
sävellys Maija Koskenalusta, ohjaus Disa Kamula,
koreografia Moona Lehtola ja Kaisu Koittola
Kangasalan lukio, Kangasala-talo 17.1.

KEMI

Velka
Käsikirjoitus Kimmo Hirvenmäki, ohjaus Petri Jäärni
Kemin kaupunginteatteri 19.1.

Sotta Pyttynen
Käsikirjoitus Katja Krohn, ohjaus Sarianne Paasonen
Kemin kaupunginteatteri 23.2.

KERAVA

Viimeiset viisi vuotta
Musiikki ja teksti Jason Robert, suomennos ja musiikin
sovitus Jyri Numminen, ohjaus Kalle Tahkolahti,
kapellimestari Anu Silvasti
Keski-Uudenmaan Teatteri KUT 13.2.

Pientä laittoa
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Lund
Keski-Uudenmaan Teatteri KUT 8.3.

KEURUU

Aina joku eksyy
Käsikirjoitus Reko Lundán, ohjaus Janne Salminen
Keuruun Talkooteatteri 1.3.

KIRKKONUMMI

Aika
Käsikirjoitus ja ohjaus Maija Lauri
Masalan Nuorisoteatteri 26.1.

KOKKOLA

Epäkuolleet
Käsikirjoitus Ville Koskivaara,
ohjaus Ossi Koskelainen
Seinäjoen kaupunginteatteri ja Kokkolan kaupunginteatteri 24.1.

Neljäntienristeys
Tommi Kinnunen - Paula Salminen,
ohjaus Ari-Pekka Lahti
Kokkolan kaupunginteatteri 2.2.

Kvartetto
Kati Raatikainen ja työryhmä
Kokkolan Talvitanssit 7.2.

KOTKA

Meidän herramme Muurahaisia
Käsikirjoitus Aapeli, ohjaus Miko Jaakkola
Kotkan kaupunginteatteri 24.1.

Supermami
Käsikirjoitus ja ohjaus Minna Nurmelin
Kotkan kaupunginteatteri 2.2.

MeNaiset
Käsikirjoitus ja ohjaus Ruusu Haarla
Kotkan kaupunginteatteri 23.2.

KOUVOLA

Mustapukuinen nainen
Susan Hill - Stephen Mallatratt,
ohjaus Veli-Matti Karén
Kouvolan Teatteri 31.1.

KUOPIO

Aika Matka
Inka-Leea Haatainen - Anne Salmi
Sotku-teatteri 24.1.

Minna & Maria
Käsikirjoitus ja ohjaus Annukka Blomberg ja Seija Pitkänen
Kuopion kaupunginteatteri 30.1.

Kolme iloista rosvoa
Käsikirjoitus Thorbjørn Egner, ohjaus Olli-Matti Oinonen,
koreografia Harriet Jeffery
Kuopion kaupunginteatteri 9.2.

Aretha - Kunnianosoitus soul-legendalle
Koreografia Sirpa Möksy
Itä-Suomen Tanssin Aluekeskus, Sotku-teatteri 13.2.

Don Quijote
Teksti Miguel de Cervantes ja työryhmä, ohjaus Otso Kautto
Red Nose Company, Teatteri Quo Vadis,
Lahden kaupunginteatteri, Tampereen Työväen Teatteri,
Turun kaupunginteatteri ja Kuopion kaupunginteatteri 16.2.

POE! - Edgar Allan and The Psychobilly Ravenes
Käsikirjoitus Näyttämö 3T, perustuu Edgar Allan Poen teoksiin
Näyttämö 3T, Riihimäen Teatteri, Tanssiteatteri Minimi
ja Kuopion kaupunginteatteri 8.3.

KUUSANKOSKI

Syntipukki
Käsikirjoitus Agapetus, ohjaus Karoliina Eklund-Vasama
Kuusankosken Teatteri 8.2.

LAHTI

Pasi Was Here
Käsikirjoitus Veikko Nuutinen,
ohjaus Satu Linnapuomi
Lahden kaupunginteatteri 16.1.

Ikitie
Antti Tuuri - Hanna Kirjavainen,
ohjaus Hanna Kirjvainen
Lahden kaupunginteatteri 23.1.

Adalmiinan helmi
Ohjaus Ninni Parviainen, musiikki Erja Könönen
Kannaksen lukio, Lahden kaupunginteatteri 31.1.

Alkutuotanto
Käsikirjoitus Jonni Pantzar, ohjaus Saana Lavaste ja Iiristiina Varilo
Lahden kaupunginteatteri 15.2.

Seksimusikaali
Käsikirjoitus Aino Pennanen, ohjaus Riikka Oksanen,
sävellykset Jussi-Pekkka Parviainen ja Minja Koski
Teatteri Vanha Juko 21.2.

LAPPEENRANTA

Footloose
Käsikirjoitus Dean Pitchford,
ohjaus Marika Kesseli ja Netta Salonsaari,
koreografia Netta Salonsaari
Lappeenrannan lukioteatteri,
Lappeenrannan kaupunginteatteri 19.1.

Hirvimetsä
Käsikirjoitus Elli Salo, ohjaus Riko Saatsi
Lappeenrannan kaupunginteatteri 22.2.

Runar & Kyllikki - laulu kielletyistä iloista
Ohjaus ja sävellys Sirpa Riuttala, koreografia Sanna Salama
Lappeenrannan kaupunginteatteri 23.2.

LAUKAA

Pekka Töpöhäntä
Gösta Knutsson - Anneli Mäkelä, ohjaus Paula Honkimäki
Laukaan Teatteri 9.2.

LAVIA

Yksi kana ja kolme ateriaa
Käsikirjoitus Maritta Kärkkäinen, ohjaus Eija Tuomi
Lavian Nuorisoseura 8.3.

LOHJA

Vaimoni on toista maata
Gilles Dyrek - Reita Lounatvuori,
ohjaus Aivar Andrejev
Lohjan Teatteri 26.1.

LOIMAA

Tapaus Taikametsässä
Ohjaus Merikerttu Mutala ja Ella-Sofia Knaapi
Loimaan Teatteri 26.1.

MIKKELI

Veljeni Leijonamieli
Astrid Lindgren - Aleksander Mork-Eidem, ohjaus Hanna Ryti
Mikkelin Teatteri 16.2.

Rölli ja metsänhenki
Käsikirjoitus Allu Tuppurainen, ohjaus Katariina Salonen
Naantalin Teatteri 9.3.

NAANTALI

Pääkallokiitäjät
Käsikirjoitus Janne Mäkitalo, ohjaus Valtteri Roiha
Naantalin Teatteri 2.2.

Rölli ja metsänhenki
Käsikirjoitus Allu Tuppurainen, ohjaus Katariina Salonen
Naantalin Teatteri 9.3.

OULU

Adalmiinan helmi
Zacharias Topelius - Anna Krogerus, ohjaus Sari Jaatinen
Oulun Työväen Näyttämö 2.2.

Rakastunut Shakespeare
Marc Norman - Tom Stoppard - Lee Hall - Paddy Cunneen,
ohjaus Tuomas Parkkinen, koreografia Annamari Kess
Oulun Teatteri 2.2.

Piiritys
Käsikirjoitus Jaakko Markus Seppälä,
ohjaus Tero Pyykkönen ja Arttu Nousiainen
Oulun Ylioppilasteatteri 15.2.

PORI

Järjen ja tunteen tyttäret
Enni Mustonen - Tommi Kainulainen,
ohjaus Tommi Kainulainen
Porin Teatteri 26.1.

Palmgrevyy - musiikillinen revyyttele
Käsikirjoitus Ulla-Mari Piipponen, ohjaus Miia Lindström
Porin Teatteri 13.2.

Vaginamonologeja
Käsikirjoitus Eva Ensler, ohjaus Kai Tanner
Rakastajat-teatteri 8.3.

RAUMA

Tarkastaja tulee
Käsikirjoitus J. B. Priestley,
ohjaus Ola Tuominen
Rauman kaupunginteatteri 26.1.

RIIHIMÄKI

Kesäyön unelma
Käsikirjoitus William Shakespeare, ohjaus Jukka Heiskanen
Riihimäen Nuorisoteatteri 11.1.

Keltainen pallo
Käsikirjoitus Tuomas Timonen, ohjaus Jukka Heiskanen
Riihimäen Nuorisoteatteri 18.1.

Reviisori
Käsikirjoitus Nikolai Gogol, ohjaus Jukka Heiskanen
Riihimäen Nuorisoteatteri 1.2.

POE! - Edgar Allan and The Psychobilly Ravenes
Käsikirjoitus Näyttämö 3T, perustuu Edgar Allan Poen teoksiin
Kuopion kaupunginteatteri, Näyttämö 3T, Tanssiteatteri Minimi ja Riihimäen Teatteri 2.3.

Vihan veli
Käsikirjoitus Heidi Räsänen, ohjaus Jukka Heiskanen
Riihimäen Nuorisoteatteri 8.3.

ROVANIEMI

Aateliskalenteri
Käsikirjoitus Tuomas Parkkinen, ohjaus Eljas Liinamaa
Rovaniemen Teatteri 12.2.

SALO

Dreamteam
Käsikirjoitus Minna Nurmelin,
ohjaus Pauliina Salonius
Salon Teatteri 26.1.

Suurenmoista
Peter Quilter - Pentti Järvinen, ohjaus Joonas Suominen
Teatteri Provinssi 28.2.

SAVONLINNA

Iso paha susi
Käsikirjoitus Katja Krohn, ohjaus Niko Taskinen
Savonlinnan Teatteri 19.1.

SEINÄJOKI

Rocknäytelmä Mental Smack
Mikko Timonen - Ville Orttenvuori,
ohjaus Mikko Timonen, koreografia Virpi Aho
Teatteritehdas, Seinäjoen Rytmikorjaamo 5.1.

Epäkuolleet
Ville Koskivaara - Ossi Koskelainen,
ohjaus Ossi Koskelainen
Seinäjoen kaupunginteatteri 31.1.

Aladdin ja taikalamppu
Ohjaus Christian Lindroos
Seinäjoen kaupunginteatteri 14.2.

TAMPERE

Hamlet private
Konsepti ja ohjaus Martina Marti
Tanssiteatteri MD 8.1.

Häpeä! - Nolo komedia
Käsikirjoitus Kaisa Hela ja Mari Turunen
Linnateatteri ja Tampereen Teatteri 10.1.

Avustettu itserakkaus
Käsikirjoitus Antti Mikkola ja Hanna Seppä,
ohjaus Antti Mikkola
Tampereen Työväen Teatteri 15.1.

Pakolaiset
Johannes Linnankoski - Mikko Roiha,
ohjaus Mikko Roiha, musiikki Pekko Käppi,
koreografia Riikka Puumalainen
Tampereen Teatteri 17.1.

Secunda Prattica
Koreografia Mari Rosendahl, sävellys Jussi-Pekka Nuto,
visualisointi Stefan Lindfors
Tanssiteatteri MD 19.1.

Myrsky
William Shakespeare - Tiina Puumalainen,
ohjaus Tiina Puumalainen
Tampereen Työväen Teatteri 24.1.

Rikos ruutupaperilla
Käsikirjoitus ja ohjaus Esa Latva-Äijö
Tampereen Teatteri 25.1.

Tukkateatterin Juhlakattaus
Tukkateatteri 26.1.

Rakkauskirjeitä
Käsikirjoitus A. R. Gurney
Tampereen Teatteri 29.1.

Kiljuset - herrasväki teatterissa
Jalmari Finne - Aino Kivi,
ohjaus Seppo Välinen
Ahaa Teatteri 31.1.

Feeri
Käsikirjoitus Otso Kautto, Minerva Kautto, Maija Rissanen ja Kolina van den Berg, ohjaus Otso Kautto
Tampereen Työväen Teatteri 8.2.

Kamelianainen
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanno Eskola, nuket Erja Mikkola
Ravintola Telakan tilausravintola 8.2.

La Bohéme
Sävellys Giacomo Ouccini, musiikinjohto Alberto Hold-Garrido, ohjaus Kari Heiskanen
Tampere-talo 9.2.

Alkutuotanto
Käsikirjoitus Jonni Pantzar, ohjaus Saana Lavaste ja Iiristiina Varilo
Teatteri 2.0 15.2.

Tää on tätä - Monologeja ihmisyydestä
Käsikirjoitus ja ohjaus Pyry Qvick ja Sampo Seppälä
Tampereen Ylioppilasteatteri 15.2.

Spiraali
Käsikirjoitus ja ohjaus Marika Vapaavuori
Tampereen Teatteri 21.2.

TOIJALA

Havannan kuu
Käsikirjoitus Tapani Bagge,
ohjaus Ari Myllyselkä
Toijalan Näyttämö 19.1.

TURKU

Full frontal 2019
Koreografia Jouni Järvenpää
RAW - a kind of fairytale
Koreografia Marjan Raar
Barker-teatteri 11.1.

Främlingen
Text Larry Shue, regi Arn-Henrik Blomqvist
Åbo Svenska Teater 17.1.

Polttopiste
Teksti Tommi Kinnunen,
koregrafia ja ohjaus Lassi Sairela ja Eeva Soini
Tanssiteatteri ERI 30.1.

Katoava maa
Käsikirjoitus ja ohjaus Satu Rasila
Turun kaupunginteatteri 31.1.

Kolme sisarta ja tuntematon sotilas
Ohjaus ja dramaturgia Tommi Silvennoinen
Tehdas Teatteri 1.2.

Miehen kylkiluu
Maria Jotuni - Mikko Roiha, ohjaus Mikko Roiha
Kouvolan Teatteri, Kotkan kaupunginteatteri,
Riihimäen Teatteri, Tanssiteatteri Minimi,
Jyväskylän kaupunginteatteri, Teatteri Eurooppa Neljä,
Vapaa Teatteri ja Turun kaupunginteatteri 5.2.

Moottoritie on kuuma
Essi Hellén - Kalle Lamberg, ohjaus Essi Hellén
Linnateatteri 7.2.

Suljetut ovet
Käsikirjoitus Jean-Paul Sartre, ohjaus Tito Tuononen
Jo-Jo Teatteri 8.2.

Hamlet
Käsikirjoitus William Shakespeare, ohjaus Paavo Westerberg
Turun kaupunginteatteri 15.2.

Heinähattu, Vilttitossu ja Pamela-täti
Sinikka Nopola - Tiina Nopola - Katja Krohn, ohjaus Janne Jämsä
Turun Nuori Teatteri 17.2.

Shakespearesta Kalevalaan
Kari Urho
Teatteri Mundo 28.2.

Todellinen prinssi
Koreografia ja konsepti Jaakko Toivonen ja Kinga László
JoJo - Oulun Tanssin Keskus, Aurinkobaletti 2.3.

Tom of Circus
Ohjaus Rauli Katajavuori
Sirkus Supiainen, Barker-teatteri 7.3.

UUSIKAUPUNKI

Myöhästynyt hääyö
Käsikirjoitus Mika Waltari, ohjaus Jari Luolamaa
Uudenkaupungin Teatteri 2.3.

VAASA

Carmen
Sävellys Georges Bizet,
libretto Henri Meilhac ja Ludovic Halévy,
kapellimestari Jonas Rannila, ohjaus Juulia Tapola
Vaasan kaupunginteatteri 10.1.

Isä
Vaasan kaupunginteatteri 16.2.

LasseMajas Detektivbyrå
Martin Widmark - Håkan Bäck, regi Agneta Lindroos
Wasa Teater 1.3.

VALKEAKOSKI

Pikku Pietarin piha
Aapeli - Minna Kangas, ohjaus Minna Kangas,
sävellys Harri Salminen, koreografia Mönzia Kurbanali
Valkeakosken kaupunginteatteri 13. ja 16.2.

VANTAA

Aina
Käsikirjoitus Kati Kaartinen, ohjaus Sini Keinänen
Vantaan Näyttämö 5.1.

Adalmiinan helmi
Sakari Topelius - Anna Krogers, ohjaus Rosa -Maria Perä
Tikkurilan Teatteri 22.1.

Rakastunut sammakko
Käsikirjoitus Max Velthuijs,
ohjaus, teksti ja laulut Kanerva Pasanen
Teatteri Vantaa 5.2.

Lentävä matto
Käsikirjoitus ja koreografia Marja Korhola
Tanssiteatteri Raatikko 27.2.

VARKAUS

Suu messingillä
Mark Herman - Paul Allen, ohjaus Kari Suhonen,
kapellimestari Janne Juutilainen
Varkauden Teatteri 8.2.