Esityskalenteri

Espoo

Espoon Kaupunginteatteri

REVONTULIHALLISSA
Stefano Massini
Lehman-trilogia
Ohjaus Davide Giovanzana
Näyttämöllä Jussi Lehtonen, Juha Sääski,
Timo Torikka, Maija Ruuskanen
Suomen kantaesitys
Tuotanto Teatteri Metamorfoosi,
tuotantoyhteistyössä EKT, TTT ja SKT
19.3.-22.4.

ESPOON
KULTTUURIKESKUKSESSA

Oblivia
Verdrängen Verdrängen Verdrängen
Kantaesitys Stuttgartissa 7.2.
Suomen ensi-ilta Espoossa
27.-28.3.

Liput ja tied. (09) 439 3388
www.espoonteatteri.fi

Teatteri Taimine

Lasten- ja nuortenteatteri
Taimine kiertää kouluissa
koko Suomessa.

Onnen manifesti
Käsikirjoitus Madicken Malm
Ohjaus ja musiikki Oskar Silén
Koreografia Riina Huhtanen
Näyttelijät Jonna Nyman ja Mikael Strömberg
Kohderyhmä: luokat 7-9 ja lukio

Koulun kingi
Käsikirjoitus Monica Vikström-Jokela
Ohjaus Mikael Strömberg
Näyttelijät CG Wentzel ja Oskar Silén
Kohderyhmä: luokat 1-6

Ruskigt på riktigt
Text Lena Frölander-Ulf
Regi CG Wentzel
Ljud och musik Oskar Silén
På scenen Mikael Strömberg
För åldrar 2-6 åringar

Lisätietoja ohjelmistosta:
www.taimine.fi
Tilaukset ja tiedustelut:
info@taimine.fi
tai 040 685 3939

Unga Teatern

LILLKLOBB
IMPRO!
- lev improviserande

En interaktiv improvisationsföreställning
under ledning av Åsa Nybo och Johanna af Schultén.
Åldersrekommendation 13+.
Spelas fram till 31.3.

Spöket på Lillklobb -
Lillklobbin kummitus

Den tvåspråkiga 60-års jubileumsföreställningen
tar publiken på ett spännande och roligt äventyr genom teaterns historia.
Kaksikielinen 60-vuotis juhlanäytelmä
vie yleisön jännittävälle ja hauskalle matkalle läpi teatterin historian.
Text/teksti: Harriet Abrahamsson, Paul Olin
Åldersrekommendation/ikäsuositus 6+.
Föreställningar/esityksiä 25.4.-28.5.

Biljetter/liput:
(09) 862 08200
www.ungateatern.fi
www.lippu.fi

Helsinki

KokoTeatteri

Ari Numminen:
Nostalgia - neljän sammakon vaellus
Esitykset 27.3. saakka

Koko ohjelmisto:
www.kokoteatteri.fi

Mad House Helsinki

ESITYSTAITEEN TALO
MAD HOUSEN UUSI
KANSAINVÄLINEN FESTIVAALI

FESTIVAALI SIIRTYY SYKSYYN 2020!!!!

OHJELMISTOSSA
Jessy Razafimandimby
Angela
17.-24.4.
Mad House, Helsinki, Teurastamo

Simo Kellokumpu ja yhteistyötaiteilijat
Vincent Roumagnac ja Nao Yazaw
ri:vr [astrotrilogia 2]
17.-19.4.
Kohta-galleria, Teurastamo

Quim Bassart
Molar
18.4. Tiivistämö, Suvilahti
19.4. Kontula Electronic

Florence Peak & Eve Stainton
Slug Horizones
17.3.
Tiivistämö, Suvilahti

Jakob Öhrman
Shapeshifter
Ensi-ilta 20.4., lisäksi 21.- ja 22.4.
Tiivistämö, Suvilahti

Aitana Cordero
Solo…?
24.4. Tiivistämö, Suvilahti

Oheisohjelma,
liput ja lisätiedot:
www.madhousehelsinki.fi/badhouse

Q-teatteri

Milja Sarkola:
Pääomani
Esitykset 20.5.2020 asti

Liput ja lisätiedot:
www.Q-teatteri.fi

Ryhmäteatteri

HELSINGINKADUN NÄYTTÄMÖ
Veera Tyhtilä:
Usko, toivo, huijaus
- eli kuinka köyhää käytetään

Ohjaus Juha Kukkonen
Rooleissa Santtu Karvonen,
Minna Suuronen, Robin Svartström
ja Jutta Järvinen (TeaK).
Esitykset 25.4. asti

Ryhmäteatterin lipunmyynti:
(09) 718 622
Avoinna ark. klo 11-18
www.ryhmateatteri.fi

Suomen Kansallisteatteri

Sapiens
Kauppamatkustajan kuolema
Sinivalas

Esko Salminen
Eskon runot ja pari matkakumppania
Esitykset 2.4., 14.4., 21.4. ja 25.4.2020

Aurelia Thierrée & Victoria Thierrée Chaplin
Bells and Spells
Esitykset 15.5.-17.5.2020
Yhteistyössä Cirko - Uuden sirkuksen keskus

Sanna Kekäläinen - Kekäläinen & Company
If I Would Lose My Voice
Kantaesitys 23.5.2020

Koiramäen Suomen historia
Kohtauksia eräästä avioliitosta
Lokki
Rakkauden päätös
Rikinkeltainen taivas

Teatteri Nirvana
Isän maa
Kirj. Jussi Moila
Ohj. Sini Pesonen
Kantaesitys 1.4.2020

Gabriel
Kissani Jugoslavia
Kaikki hienot jutut
Ilmasilta

Delta Venus
The Betty Show
Ohj. Sara Melleri
Kantaesitys 2.4.2020

Ihmisen ääni
Undocumented Love

Kantti - Nuorten Kansallisteatteri
Anne F
Ohj. & sov. Satu Linnapuomi
Ensi-ilta 7.5.2020

Teatteri Totti
Suomi!
Kirj. Tarja Sandholm
Ohj. Marianne Aro
Esitykset 26.5.-29.5.2020

Salainen Puutarha

Liput ja tied. 010 7331 331,
ryhmät 010 7331 332
(0,083 e/min+pvm/mpm)
www.kansallisteatteri.fi
www.lippu.fi

Tanssiteatteri Hurjaruuth

KAAPELITEHDAS
Poika ja varis
14.3.-18.4.2020
Ohjaus Joona Halonen

RUUTIA!
Kansainvälinen tanssifestivaali
lapsille ja nuorille

21.-25.4.2020

www.hurjaruuth.fi

Teatteri Avoimet Ovet

Sontiainen - balladi koti-ikävästä
Käsikirjoitus ja ohjaus Hanna Kirjavainen
Rooleissa Aarni Kivinen, Johanna Koivu,
Pekka Lehti, Juha Pulli ja Anna-Riikka Rajanen
Ensi-ilta 5.2.2020 klo 19
Esitykset ajalla 4.2.-23.4.2020

Liput (09) 434 2510
(ti-pe klo 11-14) ja Lippupiste
Erottajankatu 5, 00130 Helsinki
www.avoimetovet.fi

Valtimonteatteri

Ilmauinti
Miksi pysyäkseen terveenä on oltava hieman hullu?
Teksti Charlotte Jones
Käännös ja ohjaus Carita Drew
Näyttämöllä Stella Laine ja Mona Kortelampi
Ensi-ilta 27.8.2020
Esitykset 27.8.–10.9.2020 asti

www.valtimonteatteri.com

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Teatteri

Seuraa tilannetta teatterin verkkosivuilla.

Liput
0600-102030 (0,60/min+pvm)
hmlteatteri.fi
0600-900900
(2 e/min+pvm)
lippu.fi

Jyväskylä

Jyväskylän Ylioppilasteatteri

SAINT/JANNE tai
Jeanne d’Arcin vaino, teloitus ja ylistys

Käsikirjoitus Will Hammond
Musiikin sovitus Tim Gilvin
Tekstin adaptaatio ja
suomennos Sini Onne
Ohjaus Ayla Brinkmann
ja Sini Onne
Pienoismusikaali Saint/Janne
on oikeusmurha. Absurdissa
oikeudenkäynnissä kuullaan
hurjia syytöksiä, kummallisia
todistuksia, venyviä totuuksia
ja kohtuuttomia tunnustuksia.
Mitä tapahtuu, kun alhaiset
pyrkimykset pukeutuvat univormuun,
tarttuvat vallankahvaan ja
piiloutuvat protokollan taakse?
Ensi-ilta 5.4.2020
Esitykset 3.5.2020 asti

www.jyt.fi

Järvenpää

Järvenpään Teatteri

Anna Krogerus
Kaarna
Ohjaus Tarja Sahlstedt
Ensi-ilta 18.3.2020
Esitykset 28.3.2020 asti

Itkisitkö onnesta
Leevi Soikoon!

Dramaturgia ja ohjaus Outi Pippuri
Sovitukset ja musiikin johto Jussi Hongisto
Koreografia Tuulia Hongisto
Ensi-ilta 29.4.2020
Esitykset 10.5.2020 asti

KESÄTEATTERISSA
Hella Wuolijoki
Niskavuoren naiset
Ohjaus Seppo Halttunen
Musiikki Jussi Hongisto
Ensi-ilta 13.6.2020
Esitykset 8.8.2020 asti

www.jarvenpaanteatteri.fi

Kajaani

Kajaanin Kaupunginteatteri

Syyllinen

Tea ja Tyhmentäjä

Jossain pohjoisessa

Laila

Don Quijote
Vierailu 28.3.

Vappukonsertti

www.kajaaninteatteri.fi

Kemi

Kemin Kaupunginteatteri

Päivi Kolmonen
Frida - Sirpaleita naistaiteilijan elämästä
Ohjaus Päivi Kolmonen

Arto Paasilinnan romaanin pohjalta
Jäniksen vuosi
Ohjaus Petri Jäärni

Anne Angeria
Mamman ministeri
Ohjaus Sarianne Paasonen

Mauri Kunnas
Apua, merirosvoja!
Ohjaus Tero Heinämäki

Kemin kaupunginteatterin nuorisolinja
Tulevaisuuden toivot - mekö?
Ohjaus Johanna Virsunen

Lippukassa p. (016) 258 232
www.keminteatteri.com

Kotka

Kotkan Kaupunginteatteri

KEVÄÄN ENSI-ILLAT
Valkoinen valas, 2.1.
Ohjaus Pasi Lampela

Pelkkänä korvana, 22.2.
Ohjaus Anna-Maria Klintrup

Armi - Kaiken sulle antaa tahtoisin, 4.4.
Katriina Honkanen

Lasse-Maijan etsivätoimisto, 23.4.
Ohjaus Miia Maaranen

JATKAVAT
Yksin sinun
Jarno Kuosa

Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
Juho Mantere

VIERAILUT
25.3.-4.4. (4 esitystä)
Ice Ice Baby
La 28.3. klo 13
Noin viikon stand up
Pe 17.4. klo 19
Man för väl ställa upp
Ke 6.5. klo 19
Samae Koskinen
Ke 13.5. klo 19
Martti Suosalo

www.kotkanteatteri.fi

Kouvola

Kouvolan Teatteri

60-VUOTISJUHLAVUODEN
SEURAAVAT ENSI-ILLAT

Anna Krogerus:
Adalmiinan helmi
Ohjaus Seppo Honkonen
Ensi-ilta 28.3.2020

Matti Laine:
KIRKA - Surun pyyhit silmistäni
Nimiroolissa Mikael Saari
Ohjaus Niko Taskinen
Koreografi Antti Lahti
Ensi-ilta 5.9.2020

OHJELMISTOSSA JATKAA
Vaimoni on toista maata
Anu Pentik
Herrasmieshuijarit

www.kouvolanteatteri.fi

Kuopio

Kuopion kaupunginteatteri

MINNA-NÄYTTÄMÖ
Kaksoiselämää-musikaali
Pääosassa Puntti Valtonen ja Juicen musiikki

Cabaret-musikaali
Viimeinen esitys 15.5.2020

Avioliittosimulaattori
Viimeinen esitys 25.4.2020

Kolme iloista rosvoa
26.2.-19.5.2020

MARIA-NÄYTTÄMÖ
Tahto
Olympiapalkitun Aino-Kaisa Saarisen
hengästyttävä matka maailman huipulle

Minna & Maria
26.2.-16.5.2020

Tanssikielto
Yhteistyössä mukana Tanssiteatteri Minimi
ja Tanssiteatteri Tsuumi
Kantaesitys 1.4.2020

VIERAILUT
Red Nose Company
Babylon
20.-21.3.2020

Suomen Kansallisteatteri
Korjaamo
25.-27.4.2020

KOM-teatteri
Valehtelijan peruukki
30.-31.3.2020

Riksteatern
Man får väl ställa up
20.4.2020

Ulla Tapaninen
Lava-ammuntaa VI
23.4.2020

Palvelunumero
0600 413 143
(1,98 e/min + pvm/mvm) ma-la klo 9-19
www.kuopionkaupunginteatteri.fi

Lahti

Lahden kaupunginteatteri

Nunnia ja konnia
Juoruja
Karnevaali 2020
Kesäkirja
Täydellinen rikos?
Isä
Aarresaari

Kirkkokatu 14, 15140 Lahti
Liput 0600 30 5757 (1,53 e/min+pvm)
Ryhmämyynti (03) 752 6000
www.lahdenkaupunginteatteri.fi
www.lippu.fi

Mikkeli

Mikkelin Teatteri

Sellaista elämä on
Ensi-ilta 27.6.
Ohjaus Mikko Kivinen

Koko ohjelmisto:
www.mikkelinteatteri.fi

Salo

Salon Teatteri

Laura Ruohonen
Tippukivitapaus
- Koko perheen musikaali

Ohjaus Johanna Parkkinen
Musiikki Anna-Mari Kähärä
Ensi-ilta 17.4.2020

VUOHENSAAREN
KESÄTEATTERI

Emil Lotianu - Maksim Gorki - Martti Pulakka
Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen
- Klassikkomusikaali

Ohjaus Peter Nyberg
Musiikki Yevgeny Doga ja Jyrki Heikkilä
Ensi-ilta 4.7.2020

www.salonteatteri.com

Tampere

Tukkateatteri

Seikkailu koko perheelle:
Virtudes
Pohjoisen Mahti ja Etelän Virtudes:
Ikivanha arvoitus ja sen Selvittäjä

Ensi-ilta 7.3.2020
Esitykset 15.4.2020 asti

Vappukabaree
Karnevalistinen sketsihupaelma työn juhlasta
Esitykset 24.4.-1.5.2020

www.tukkateatteri.fi

Turku

Aurinkobaletti

Ohjaus: Sanna Silvennoinen
Time of My Life
25.4.-3.5.2020

Kolme väriä:
Keltainen, Oranssi ja Punainen

Keltainen 8.-9.5.2020
Oranssi 15.-16.5.2020
Punainen 22.-23.5.2020

www.aurinkobaletti.fi/ohjelmisto

Jo-Jo Teatteri

Florian Zeller:
Isä
Koskettava ja lämmin
draama elämän katoavaisuudesta

Ohjaus Janne Jämsä
Suomentaja Reita Lounatvuori
Näyttämöllä Heikki Kustila,
Teresia Harri, Petteri Takkinen,
Siiri Pulkkinen, Hanna Hongisto
ja Tapani Liljavirta
Ensi-ilta 13.3.2020
Esitykset 25.4.2020 asti

TULEVAA OHJELMISTOA
VEPSÄN SAARESSA

Astrid Lindgren - Marja-Leena Kuronen -
Veera Alaverronen
Peppi Pitkätossu
Ensi-ilta 8.7.2020

Duncan Sheik - Steven Sater - Laura Hurme
Broadway musikaali
Spring Awakening
Ensi-ilta 2.10.2020

www.jo-joteatteri.com

Tehdas Teatteri

Hamilton-manaatin vaikea elämä
- Road trip kartalta kaaokseen!
Tommi Parkon tuoreeseen runokirjaan
perustuva nykynukketeatteriesitys voi olla
hauska mutta piristävällä tavalla.
Se juhlistaa outoja olentoja, jopa hirviöitä,
hallitsemattomuutta, tuntemattomia alueita ja uusia suuntia.
Ohjaus Maiju Tainio
3.4.-8.5.2020

Kuvitteellisten olentojen kokoelma
Helsinkiläisen Toisissa tiloissa esitystaiteen kollektiivin
uusin teos, joka avaa Turun pääkirjaston
ovet mielikuvituksessa elävien olentojen maailmaan.
26.4.-9.5.2020

www.tehdasteatteri.fi

Turun Kaupunginteatteri

Toinen tuntematon

Kotirintaman naisten tarinoita kertova
esitys nähdään 23.4. suorana
verkkolähetyksenä ja syksyllä
Turun Kaupunginteatterissa 30.9. alkaen

Somenäyttämö

Pahinta teatteri-ikävää lievittävät livelähetykset
Turun Kaupunginteatterin Facebook-sivuilla joka perjantai klo 18.
Luvassa improa, musiikkia ja keskusteluja!

Koko ohjelmisto:
turunkaupunginteatteri.fi

Liput:
lippu.fi/02 262 0030
kaupunginteatteri.myynti@turku.fi

Turun Kaupunginteatteri
Itäinen Rantakatu 14
20100 Turku

Vantaa

Tikkurilan Teatteri

Tikkurilan Teatteri- ja Sirkuskoulu:
Lumikuningatar
Ohjaus Sanna Liski
Käsikirjoitus Seppo Parkkinen
H.C. Andersenin alkuteoksen pohjalta
Ensi-ilta siirtyy

Tikkurilan Teatteri:
Rikospaikkana Vantaa (työnimi)
Ohjaus Jenni Kokander
Käsikirjoitus työryhmä
Ensi-ilta siirtyy syksyyn 2020

www.tikkurilanteatteri.fi

VanDance 2020

KANSAINVÄLISEN
TANSSIN PÄIVÄN
TAPAHTUMA

25.4. klo 12-20 Myyrmäki, Vantaa

Vera Lapitskaya:
Oracle A kantaesitys

Mamia Company:
PI**U soolo
&
Elli Malinen:
Rumista Ankanpoikasista

Tanssiteatteri MD:
Hamlet Private

Tuuli-Maaria Louhensalo-Lindström:
Pyhä Birgitta

Routa Company:
Metsäbaletti

Tanssiteatteri Minimi, Verigreippi-ryhmä & Juha Hurme:
Troilus & Cressida

Reetta Honkakoski Company:
Pulpetti

+ piennumeroita

www.vantaa.fi/tanssinviikot

Varkaus

Varkauden Teatteri

Antti Hopia
Leningin jäljillä

Blomqvist - Helminen - Puurtinen
Myrskyluodon Maija -musikaali

Sirkku Peltola
Tyttö ja varis

Topelius - Krogerus
Adalmiinan helmi
Ensi-ilta 18.4.20

Koko ohjelmisto:
www.varkaudenteatteri.fi

ENSI-ILTOJA

Useiden teattereiden ensi-illat ovat siirtyneet myöhempään ajankohtaan.

Tarkista ohjelmistojen muuttuneet tiedot teattereiden omilta verkkosivuilta.

ERÄJÄRVI

Popula
Pirjo Hassinen - Sarianne Paasonen, ohjaus Jarmo Skön
Eräjärven Tupateatteri 21.3.

ESPOO

Lehman-trilogia
Käsikirjoitus Stefano Massini, ohjaus Davide Giovanzana
Teatteri Metamorfoosi, Tampereen Työväen Teatteri,
Suomen kansallisteatteri ja Espoon kaupunginteatteri 19.3.

Verdrängen Verdrängen Verdrängen
Konsepti ja dramaturgia Alice Feri, Timo Fredriksson,
Anna-Maija Terävä ja Annika Tudeer, sävellys Yiran Zhao
Oblivia, Espoon kaupunginteatteri 27.3.

Pekka Töpöhäntä
Käsikirjoitus Gösta Knutsson
Teatteri Musta Aukko 28.3.

Toivo
Käsikirjoitus ja ohjaus Heikki Häkkä
Espoon Opistoteatteri, Karatalo 28.3.

HELSINKI

RadioLove
Dramaturgia Katja von der Ropp, ohjaus Anna Lipponen
Jalostamo, Berliini 13.3.

Sinä päivänä kun luoja teki isän
Ohjaus Päivi Lehtinen
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu, Puoli Q 13.3.

The Librarian
Ohjaus Marie-Hélène D’Amours, esiintyjä ja käsikirjoitus Hippolyte
Le Gros Orteil, Cirko - Uuden sirkuksen keskus 13.3.

Poika ja varis
Ohjaus Joona Halonen
Tanssiteatteri Hurjaruuth 14.3.

An Nyong
Konsepti ja esiintyminen Kalle Lehto ja Yun Pubit
Kalle Lehti, Kapula Kollektive & Image Hunter Village,
Bravo! -festivaali, Stoa 15.3.

Jevgeni Onegin
Sävellys Pjotr Tsaikovski, ohjaus Marco Arturo Marelli
Suomen Kansallisooppera 18.3.

Piste, piste, piste
Luis Sartori do Vale ja Mira Ravaldi, musiikki Petteri Rajanti
Bravo! -festivaali, Caisa Sali 18.3.

Actions x Figures
Koreografia Mikko Makkonen ja työryhmä
Zodiak 19.3.

Ilmauinti
Käsikirjoitus Charlotte Jones, ohjaus Carita Drews
Valtimonteatteri 19.3.

Kaksivärinen fuuga
Koreografia Carl Knif
Carl Knif Company ja Helsinki Dance Company,
Helsingin kaupunginteatteri, Studio Pasila 19.3.

Rosa Unterm Roten Stern - Pinkkiä Punatähden Varjossa
Käsikirjoitus Mikko Autio
Helsingin Gayteatteri 19.3.

Tahvo ja Bella
Käsikirjoitus Tapani Bagge, ohjaus Sami Rannila
Helsingin kaupunginteatteri 20.3.

Turandot
Sävellys Puccini, ohjaus Ville Saukkonen, kapellimestari Jonas Rannila
Aleksanterin Teatteri 21.3.

Det perfekta livet
Av Amity Dry, regi Jukka Nylund
Lilla Teatern 23.3.

Universo
Käsikirjoitus ja ohjaus Katja Lundén, Janne Marja-aho ja Anna-Mari Kähärä,
koreografia Katja Lundén ja Janne Marja-aho, musiikki Anna-Mari Kähärä
Katja Lundén Company, Aleksanterin teatteri 23.3.

Ensimmäinen käsky
Teatteri Takomo 25.3.

Pilvien paino
Käsikirjoitus ja ohjaus Mila Nirhamo
Teatteri Qo, Caisa Sali 25.3.

Elämä kädessä
Käsikirjoitus Birgit Tapaninen Baltzar yhdessä työryhmän kanssa,
ohjaus Birgit Tapaninen Baltzar, koreografia Wilkie Chiu,
musiikki Balihan Ermutlu ja Anton Särkkä
Teatteri Avoimet Ovet 26.3.

Peluri
Fjodor Dostojevski - Jari Juutinen, ohjaus Jari Juutinen,
koreografia Kira Riikonen, musiikki Novrogod Academic Drama Theater
Kanneltalo 26.3.

Diktatorn
Regi Mitja Sirén
Svenska Teatern 31.3.

Isän maa
Käsikirjoitus Jussi Moila, ohjaus Sini Pesonen
Teatteri Nirvana, Suomen Kansallisteatteri 1.4.

News
Koreografia Deborah Hay, sovitus Vera Nevanlinna
Zodiak 1.4.

Larudio
Mika Haaranen, Heikki Paasonen, Joonas Pehrsson,
Ylermi Rajamaa, Essi Rossi, Raimo Saarinen ja Tinja Salmi
Kiasma-teatteri 2.4.

The Betty Show
Käsikirjoitus Delya Venus, ohjaus Sara Melleri
Delta Venus, Suomen Kansallisteatteri 2.4.

Emma
Teksti Eeva Halonen, ohjaus Kiia Laine
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 3.4.

Mummin kulta ja ruusu
Teksti Anni Ihlberg, ohjaus David Sandqvist
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 3.4.

no bois in wonderland
Teksti Joel Mäkipää, ohjaus Asko Halonen
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu 3.4.

COW
Koreografia Alexander Ekman, musiikki Mikael Karlsson
Suomen Kansallisooppera ja -baletti 3.4.

Sukupuuttoparatiisi - Nykynukketeatteria lapsettomuuden hedelmällisyydestä
Käsikirjoitus Reetta Niemelä, ohjaus Alma Rajala
KokoTeatteri 15.4.

camouflage
Koreografia Sonya Lindfors
Zodiak , Stoa 17.4.

Fatale
Blaue Frau 17.4.

Syöpäsi minussa
Koreografia ja ohjaus Ismo-Pekka Heikinheimo,
musiikki Jouko Kyhälä
Ismo Dance Company, Kulttuurikeskus Caisa 18.4.

We Will Rock You
Messukeskus Amfi-teatteri 17.4.

JYVÄSKYLÄ

Saint/Janne tai Jeanne d’Arcin vaino, teloitus ja ylistys
Käsikirjoitus Will Hammond, ohjaus Ayla Brinkmann ja Sini Onne
Jyväskylän Ylioppilasteatteri 5.4.

JÄRVENPÄÄ

Kaarna
Käsikirjoitus Anna Krogerus, ohjaus Tarja Sahlstedt
Järvenpään Teatteri 18.3.

KEMI

Tulevaisuuden toivot - mekö?
Ohjaus Johanna Virsunen
Kemin kaupunginteatterin nuorisolinja, Kemin kaupunginteatteri 28.3.

Mamman ministeri
Käsikirjoitus Anne Angeria, ohjaus Sarianne Paasonen
Kemin kaupunginteatteri 17.4.

KOKKOLA

Maailman ympäri 80 päivässä
Jules Verne - Janne Kuustie, ohjaus Janne Kuustie
Kokkolan kaupunginteatteri 14.3.

KOTKA

Armi - Kaiken sulle antaa tahtoisin
Käsikirjoitus ja ohjaus Katriina Honkanen
Kotkan kaupunginteatteri 4.4.

KOUVOLA

Adalmiinan helmi
Sakari Topelius - Anna Krogerus, ohjaus Seppo Honkonen
Kouvolan Teatteri 28.3.

KUOPIO

Slave for You
Koreografia ja esiintyminen Ilmari Tiitinen,
Eevi Tolvanen ja Anna-Maria Väisänen
Sotku-teatteri 26.3.

Tanssikielto
Käsikirjoitus ja koreografia Antti Lahti ja työryhmä,
ohjaus Antti Lahti
Tanssiteatteri Minimi, Tanssiteatteri Tsuumi ja
Kuopion kaupunginteatteri 1.4.

KUUSANKOSKI

Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja
Tuomas Kyrö - Mika Myllyaho, ohjaus Milja Marttila
Kuusankosken Teatteri 13.3.

LAPPEENRANTA

Idän pikajunan arvoitus
Agatha Christie - Ken Ludwig, ohjaus Iiris Rannio
Lappeenrannan kaupunginteatteri 4.4.

LOHJA

Saapasjalkakissan Seikkailut
Käsikirjoitus ja ohjaus Sari Niinikoski
Lohjan Teatteri 4.4.

MIKKELI

Papin perhe
Minna Canth - Sakari Hokkanen, ohjaus Aleksander Anria
Mikkelin Teatteri 28.3.

OULU

Isäni on rintakuva
Käsikirjoitus ja ohjaus Matti Sippola, musiikki Aleksi Lappalainen
Oulun Ylioppilasteatteri 13.3.

Enää hengitin, muuhun en pystynyt
Nykyteatteri Vera Audentia, Valvesali 17.4.

PORI

3 kuvaa huomisesta
Käsikirjoitus Marko Järvikallas, Okko Leo ja Harri Virtanen,
ohjaus Maarit Pyökäri, Erik Söderblom ja Tuire Tuomisto
Espoon kaupunginteatteri, Teatteri Quo Vadis
ja Rakastajat-teatteri 12.3.

Pomppivat salapoliisit
Käsikirjoitus Kunto Ojansivu, ohjaus Anne-Mari Liukkonen-Söderdahl
Contakti-teatteri 13.3.

Kolme Sisarta
Käsikirjoitus Anton Tshov, ohjaus Petrri Pitkonen
Contakti-teatteri 18.4.

Tuhkimo
Sovitus ja ohjaus Marika Vapaavuori,
koreografia Miika Riekkinen
Porin Teatteri 25.3.

RANTASALMI

The Addams Family
Marshall Brickman - Rick Elice - Tiina Puumalainen,
ohjaus Marjo Isotaulus
Rantasalmen Nuorisoteatteri 17.4.

ROVANIEMI

Me Rosvolat
Siri Kolu - Selja Anhava, ohjaus Kimmo Virtanen
Rovaniemen Teatteri 18.4.

SALO

Tippukivitapaus
Käsikirjoitus Laura Ruohonen, ohjaus Johanna Parkkinen,
musiikki Anna-Mari Kähärä
Salon Teatteri 17.4.

SEINÄJOKI

Peppi Pitkätossu
Käsikirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Anu Hälvä,
koreografia Jyri Numminen
Seinäjoen kaupunginteatteri 14.3.

TAMPERE

Pop Fiction
Käsikirjoitus Heikki Syrjä ja Johanna Tohni,
ohjaus Otto Kanerva
Tampereen Työväen Teatteri 13.3.

Syd Barrett
Käsikirjoitus ja ohjaus Juha Hurme
Teatteri Telakka 18.3.

Flora ja Fauna
Käsikirjoitus Anna Ackerman, Karoliina Blackburn,
Marika Heiskanen, Tuukka Huttunen ja Tammerkosken lukion luova kirjoitus
Teatteri Siperia 27.3.

ALMA!
Libretto Hanna Weselius, sävellys Minna Leinonen,
koreografi-ohjaaja Petri Kekoni, kapellimestari Jutta Seppinen
Tanssiteatteri MD, Petri Kekoni Company, Change Ensemble
ja Tampere Biennale 4.4.

Kusiyön unelma
Ohjaus Aksu Piippo
Tampereen Ylioppilasteatteri 11.4.

Suksitango
Käsikirjoitus Mart Aas ja Jukka Toivonen, ohjaus Mart Aas
Teatteri Telakka 16.4.

TURKU

Isä
Käsikirjoitus Florian Zeller, ohjaus Janne Jämsä
Jo-Jo Teatteri 13.3.

Mielipuoliveturi
Käsikirjoitus Stanislaw Witkiewicz,
ohjaus Ilmari Pursiainen ja Juho Liira
Turun Ylioppilastatteri 20.3.

Yksinäisten vallankumous
Käsikirjoitus Kerttu Pyy ja näyttelijät, ohjaus Kerttu Pyy,
koreografia Ari Numminen
Taittuu ry ja Turun Kaupunginteatteri 26.3.

Hamilton-manaatin vaikea elämä - Road trip kartalta kaaokseen!
Käsikirjoitus Tommi Parkko, ohjaus Maiju Tainio
TEHDAS Teatteri 3.4.

Suuri Avaruusseikkailu
Käsikirjoitus Esme Kaislakari, ohjaus Kerttuli Nera,
musiikki Emma Johansson
Turun Nuori Teatteri 4.4.

UUSIKAUPUNKI

Ämmät palaa taas
Käsikirjoitus ja ohjaus työryhmä
Uudenkaupungin Teatteri 14.3.

Asessorin naishuolet
Ohjaus Jukka Tyrväinen
Uudenkaupungin Teatteri 3.4.

VAASA

Pikku vampyyri
Käsikirjoitus Angela Sommer-Bodenburg ja Wolf-Dietrich Spreng,
ohjaus Perttu Leinonen
Vaasan kaupunginteatteri 12.3.

Månskensprinsen
Text Maria Turtschaninoff, regi Fiikka Forsman
Wasa Teater 13.3.

Man får väl ställa upp
Text och regi Adde Malmberg
Wasa Teater 22.4.

VALKEAKOSKI

Koordinaatit
Käsikirjoitus Pyry Mikkola ja työryhmä,
ohjaus Pyry Mikkola
Valkeakosken kaupunginteatteri 15.4.

VANTAA

Rikospaikkana Vantaa (työnimi)
Käsikirjoitus työryhmä, ohjaus Jenni Kokander
Tikkurilan Teatteri 27.3.

VARKAUS

Adalmiinan helmi
Zacharias Topelius - Anna Krogerus,
ohjaus Ville-Veikko Valtanen
Varkauden Teatteri 18.4.