TOUKOKUU

Päivällisvieras

Kirjoitus ja ohjaus Sisko Niskanen

Kyröniemen Kesäteatteri, Vieremä 3.5.

Punahukka

Kirjoitus Kari Hotakainen, ohjaus Jaakko Loukkola

Kakskerran Nuorisoseuran Teatteri, Turku 8.5.

Keisarin uudet vaatteet

H.C. Andersen – Anu Raipia, ohjaus Anu Raipia

Laajavuoren Kesäteatteri, Jyväskylä 13.5.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää

Kirjoitus Tiina Nopila ja Sinikka Nopola

Tampereen Komediateatteri, Tampere 13.5.

Fröken Julie – naturalistinen murhenäytelmä

August Strindberg – Suvi Kanniainne, ohjaus Suvi Kanniainen, Turun Ylioppilasteatteri, Turku 25.5.

Kaikenlaisia vieraita

Agapetus – Virpi Aaltonen, ohjaus Virpi Aaltonen

Eliisa-teatteri, Tampere 25.5.

Snövit

Regi Martina Roos

Vanda Teaterförening, Vanda 28.5.

Olipa kerran…

Vaahterateatteri, Lohja 29.5.

Risto Räppääjä ja Villi Kone

Kirjoitus Tiina Nopola ja Sinikka Nopola, ohjaus Paul Salonen

Nakkilan Kesäteatteri, Nakkila 29.5.

Vetämättömät

Kirjoitus Mikko Koivusalo, ohjaus Kari-Pekka Toivonen

Emma Teatteri, Turku 30.5.

Rakas lurjus

Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Antti Kemppainen

Idea Teatteri, Jokioinen 31.5.

KESÄKUU

Kekkonen – syntymästä kuolemattomuuteen

Kirjoitus Tuomas Parkkinen, ohjaus Veikko Saarinen

Mikä Mikä Teatteri, Paijalan Teatterilato, Tuusula 2.6.

Lumikki ja seitsemän kääpiötä

Kirjoitus Kimmo Virtanen, ohjaus Seppo Laakso

Ruskon Kesäteatteri, Rusko 2.6.

Onni tulee Pietarista

Kirjoitus Eero Schroderus

Tohnin Touhuteatteri, Töysä 2.6.

Varas syömmein vei

Kirjoitus Manu Havisalmi ja Ville Virkkunen

Kivijärven Kesäteatteri, Kivijärvi 3.6.

Aika hyvä ihmiseksi

Aapeli – Jenna Kärpänen, ohjaus Oli Ruukki

Pyhämäen Kesäteatteri, Pyhämäki 4.6.

Sointula

Kirjoitus Tuomo Aitta, ohjaus Tuomo Aitta ja Hannele Tuominen

Masalan Nuorisoteatterin Kesäteatteri, Kirkkonummi 4.6.

Vain elämää

Kirjoitus Markus Hyvönen, ohjaus Elina Haavisto

Sipilänmäen Kesäteatteri, Kaarina 4.6.

Folk och Rövare i Kamomilla stad

Text Thorbjorn Egner, regi Mika Fagerudd

Finns Sommarteater, Esbo 5.6.

Puhelinluettelo

Kirjoitus Tuomas Parkkinen, ohjaus Antti Majanlahti

Tampereen Komediateatteri, Tampere 6.6.

Eila, Rampe ja huonot keenit

Kirjoitus Sinikka Nopola, ohjaus Sanna Saarelainen

Napialan Työväennäyttämö, Janakkala 7.6.

Kekkonen-ooppera suurmiehestä

Ohjaus Vilppu Kiljunen

Ilmajoen Musiikkijuhlat, Ilmajoki 7.6.

Linjat kuumina

Kirjoitus Ray Cooney, ohjaus Mikko Viherjuuri

Kirjurinluodon Kesäteatteri, Pori 7.6.

Nummisuutarit

Kirjoitus Aleksis Kivi, ohjaus Juha Hurme

Krapin Kesäteatteri, Tuusula 7.6.

Seitsemän sisarusta

Kirjoitus ja ohjaus Olla-Riitta Aarikka

Kyläsepän Kesäteatteri, Jokioinen 7.6.

Villit vuodet

Kirjoitus Vexi Salmi ja Heikki Paavilainen

Pöytyän Kesäteatteri, Pöytyä 7.6.

Housut pois!

Kirjoitus Terence McNally, ohjaus Arto Mantela

Toijalan Näyttämö, Akaa 8.6.

Kaislikossa suhisee

Kirjoitus Kenneth Grahame, ohjaus Sami Sahlman

Riihimäen Nuorisoteatteri, Riihimäki 8.6.

Miniä

Kirjoitus Tuomas Kyrö

Linnateatteri, Aboa Vetus & Ars Nova, Turku 8.6.

Peikkonotkon salaisuus

Ohjaus Pentti Kinosmaa

Teatteri Soittorasia, Porvoo 8.6.

Pikku Pietarin piha

Aapeli – Jorma Kairimo, ohjaus Jorma Kairimo

Eliisa-teatteri, Tampere 8.6.

Puhelinluettelo

Kirjoitus Tuomas Parkkinen, ohjaus Antti Majanlahti

Tampereen Komediateatteri, Tampere 8.6.

Tankki täyteen

Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Olka Horila

Rauman Kesäteatteri, Rauma 8.6.

Pekka Töpöhäntä

Gösta Knutsson – Anneli Mäkelä, ohjaus Anu Myllyniemi

Tikkurilan Teatteri, Kotiseututalo Påkas, Tikkurila 9.6.

Poikamiehen pesäpuu

Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Jari Hiltunen

Teatteriyhdistys Wimma, Ylöjärvi 9.6.

Särkelä itte

Kirjoitus Ilmari Turja, ohjaus Tapio Juselius

Pukkilan Kesäteatteri, Pukkila 9.6.

Aleksis Kivi

Kirjoitus Veijo Meri, ohjaus Samuli Reunanen

Kivi-juhlat, Nurmijärvi 11.6.

Neuvokkaat neropatit

Kirjoitus Jukka-Pekka Rotko ja Aulis Aarnio, ohjaus Jukka-Pekka Rotko

Ramppi-teatteri, Kangasala 12.6.

Reteesti vaan

Kirjoitus Risto Hakola, ohjaus Jani Selin

Rauman Iltanäyttelijät, Rauma 12.6.

Robin Hoodin sydän

Kirjoitus David Farr, ohjaus Juha Kukkonen

Ryhmäteatteri, Suomenlinnan Kesäteatteri, Helsinki 12.6.

Diivat

Ohjaus Jaakko Saariluoma

Heinolan Kesäteatteri, Heinola 13.6.

On Kesäyö

Ohjaus Heikki Paavilainen, koreografi Aleksi Seppänen

Suomen Kesäteatteri, Valkeakoski 13.6.

Tartuffe

Molière – Esko Elstelä, ohjaus Jari Ålander

Teatteri Helsinki, Helsinki 13.6.

Aarresaari

Robert Louis Stevenson – Ari Wahlsten, ohjaus Ari Wahlsten

Teatteri Ulpu, Ulvila 14.6.

IKUNA – tanssien piirtyvä minä

Koreografia Riitta Pasanen-Willberg

Tanssiryhmä Ikuna, Kuopio Tanssi ja Soi 14.6.

Into piukassa

Ari Lehtinen – Laura Hurme – Emmi Lovén, ohjaus Laura Hurme ja Emmi Lovén

Tarvasjoen Kesäteatteri, Tarvasjoki 14.6.

Kuuma kesä ‘85

Kirjoitus Heikki Syrjä, Riku Suokas ja Heikki Vihinen, ohjaus Riku Suokas ja Heikki Vihinen

Pyynikin Kesäteatteri, Tampere 14.6.

Mustat autot Maarian yössä

Kirjoitus Kaisa Pakkala, ohjaus Pekka Saaristo

Maarian Kesäteatteri, Turku 14.6.

Risto Räppääjä ja nukkavieru Nelli

Ohjaus Marika Vapaavuori

Turun Kesäteatteri, Turku 14.6.

Tuntematon potilas

Kirjoitus Inkeri Kilpinen, ohjaus Kirsti Bogel

Maskun Teatteri, Masku 14.6.

Ulvova mylläri

Arto Paasilinna – Juha Vuorinen, ohjaus Kalle Tahkolahti

Koskenniskan Kesäteatteri, Pornainen 14.6.

Viulunsoittaja katolla

Kirjoitus Joseph Stein, ohjaus Hannele Martikainen

Ypäjän Musiikkiteatteri, Ypäjä 14.6.

Aina oon veljeä toivonu

Kirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen

Vihdin Kesäteatteri, Vihti 15.6.

Ehdokas

Kirjoitus Erkki Aura, ohjaus Maisa Pitkänen

Teatteri Puutaivas, Salo 15.6.

Huovilan Taru

Antti Mattila – Väinö Weckström, ohjaus Väinö Weckström

Kärkölän Huovilan puisto 15.6.

Kunnon Virkamiestä viärähän

Kirjoitus Maija-Liisa Isosomppi, ohjaus Aino Granlund

Härmänkylän Nuorisoseura, Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 15.6.

Nuori mylläri

Maiju Lassila – Essi Rönnkvist, ohjaus Juhana Rönnkvist

Ruukinmyllyn Kesäteatteri, Loviisa 15.6.

Suomen Hevonen

Kirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Esko Vuorio

Vantaan Näyttämö, Vantaa 15.6.

Tahkon varjossa

Kirjoitus Teuvo Tuomainen

Lastukosken Kanavateatteri, Nilsiä 15.6.

Turvetta ja timantteja

Kirjoitus Heikki Luoma ja Jukka Mäkinen, ohjaus Jukka Mäkinen

Aurinkorinne, Joensuu 15.6.

Kuinka-Kum-Maa on kaikkialla

Marjatta Kureniemi – Marko Kokko, ohjaus Marko Kokko

Vekarateatteri, Kerava 16.6.

Rantakartanon rouva

Kirjoitus Kaari Utrio, ohjaus Merja Koivaara

Someron Tupanäyttämö, Somero 16.6.

Steppiä ja kehomusiikkia

Rhythm Fusion, KokoTeatteri 16.6.

Tuhannen riemun rysä

Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Mikko Timonen

Härmänkylän Nuorisoseura, Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 16.6.

Katriina Honkanen & Tulilintu & Tanssiteatteri Tsuumi

Koreografia Petri Kauppinen

Kuopio Tanssi ja Soi 18.6.

Mies joka ei osannut sanoa ei

Kirjoitus Jussi Kylätasku

Krekilän Myllyn Kesäteatteri, Loimaa 18.6.

Teuvo Leevi ant the Leavings Leavings

Kirjoitus Veera Tyhtilä, ohjaus Erkki Teittinen

Aploodi-teatteri, Muurame 18.6.

Baarikärpäset

Kirjoitus ja ohjaus Kalle Lamberg

Turun Nuori Teatteri, Turku 19.6.

Hölmöläiset

Kirjoitus Tuija Töyräs

Vaahterateatteri, Lohja 19.6.

Ministerille Sulhanen

Kirjoitus Anneli Kanto, ohjaus Mikko Rasila

Keuruun Kesäteatteri, Keuruu 19.6.

Onnen maa

Kirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Ismo Apell

Siilinjärven Teatteri, Mäntyranta 19.6.

Vaimoke

Hilja Valtonen – Kari Paukkunen ja Leena Tamminen, ohjaus Mika Nuojua

Mikkelin Kesäteatteri, Mikkeli19.6.

Five Guys Named Moe – Viisi Veikkoa

Ohjaus Heikki Sankari

Samppalinnan Kesäteatteri, Turku 20.6.

Kilpakosijat

Maiju Lassila – Tommi Auvinen, ohjaus Kirsti Sulonen

Teatteri Lumpero, Saarijärvi 20.6.

Särkyneiden siipien korjaamo

Veikkolan Kartanoteatterin käsikirjoitusryhmä, dramaturgia Marja-Kaarina Mykkänen, ohjaus Eija Ahvo

Veikkolan Kartanoteatteri, Kirkkonummi 20.6.

Arsenikkia ja vanhoja pitsejä

Joseph Kesselring – Akseli Pesä, ohjaus Akseli Pesä

Maaningan Vätysteatteri, Maaninka 21.6.

Matkalaukkukostaja

Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Jussi Myllymäki

Ränssin Kievarin Kesäteatteri, Kuikka 21.6.

Multarannan miljonäärit

Kirjoitus Kirsti Ellilä ja Salme Kotivuori, ohjaus Johanna Leksis

Vuokonjärven Kesäteatteri, Juuka 21.6.

Perintö

Kirjoitus Heikki Patamaa

Koskuen Harrastajanäyttelijät, Jalasjärvi 21.6.

Pikku Pietarin piha

Aapeli – Antti Niskanen, ohjaus Antti Niskanen

Venekosken Kesäteatteri, Hankasalmi 21.6.

Pokka pitää

Kirjoitus Roy Clarke, ohjaus Sari Ohinmaa

Oulun Työväen Näyttämä, Hupisaarten Kesäteatteri, Oulu 21.6.

Jo vain, herra ministeri

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Maiju Pohjonen

Halkokummun Harrastajateatteri, Pieksämäki 22.6.

Kirkkoväärtin kolmas kortti

Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Hannu Pasi

Neuvo-teatteri, Lauvanniemen Kesäteatteri, Hamina 23.6.

Lännen lokari

Kirjoitus Reijo Paukku, ohjaus Tuomo Salmela

Leppävirran Kesäteatteri 23.6.

Noidan poika

Kirjoitus Paavo Kiuru, ohjaus Jouni Laine

Hyvinkään Seurakunta, Teatteri Berta, Palopuron Kesäteatteri, Hyvinkää 23.6.

Pirtua, pirtua!

Kirjoitus Tapio Parkkinen, Pekka Saaristo, ohjaus Minna-Stiina Saaristo-Vellinki

Himolan Teatteri, Yläne 23.6.

Sata hehtaaria taivasta

Kirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Seija Korhonen ja Kimmo Kauhanen

Rautavaaran Teatteri, Rautavaara 23.6.

Tankki täyteen

Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen

Rauhaniemen Kesäteatteri, Tammela 23.6.

Tulitikkuja lainaamassa

Kirjoitus Maiju Lassila, ohjaus Hannu Virolainen

Roukalahden Kesäteatteri, Liperi 23.6.

Aarrearkku

Ohjaus Ville Virkkunen

Kivijärven Kesäteatteri, Kivijärvi 24.6.

Akkaralli

Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Pauli Haataja

Pentinpuron Kesäteatteri, Kajaani 24.6.

Hulvaton hotelli

Kirjoitus Ray Cooney, ohjaus Arto Lindholm

Kirakan Kesäteatteri, Salo 25.6.

Maajussin perintö

Anne Kokkonen – Marja Nurminen, ohjaus Marja Nurminen

Kesäteatteri Seleentakuset, Ikaalinen 25.6.

Matkalaukkukostaja

Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Risto Autio

Turkhaudan Kesäteatteri, Miinan Monttu, Hausjärvi 25.6.

Nelinpeli

Kirjoitus Johnnie Mortimer ja Brian Cooke, ohjaus Jouko Keskinen

Mustion Linnan Kesäteatteri, Raasepori 25.6.

Patruunan paukku

Kirjoitus Kaarina Koivuniemi, ohjaus Lasse Kanerva

Urjalan Kesäteatteri, Urjala 25.6.

Sjunde budet: Stjäl lite mindre!

Text Dario Fo, regi Dick Idman

Skärgårdsteatern, Pernå 25.6.

Hem, jävla hem

Text Maria Blom, regi Lidia Bäck

TeaterBoulage, Pargas 26.6.

Jo vain herra ministeri

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Kirsti Vesterbacka

Vesarannan Kesäteatteri, Sastamala 26.6.

Kinkku kylmänä

Kirjoitus Seppojuhani Ruotsalainen, ohjaus Leena Koivula

Karvian Kesäteatteri, Karvia 26.6.

Me tulemme taas

Reino Helismaa – Matti Kuikkaniemi, ohjaus Eero Hasu

Iitin kirkonkylän kesäteatteri, Iitti 26.6.

Mies, joka ei osannut sanoa ei

Jussi Kylätasku – Milko Lehto, ohjaus Anne Helminen

Lempäälän Nuorisoseura, Lepäälä 26.6.

Niskavuoren Heta

Hella Wuolijoki – Matti Kuikkaniemi, ohjaus Heikki Kuikkaniemi ja Pekka Räsänen

Nilsiän Harrastajateatteri, Nilsiä 26.6.

Raitilla – Rauli Badding

Kirjoitus Satu Säävälä ja Väinö Weckström, ohjaus Satu Säävälä

Pesäkallion Kesäteatteri, Lahti 26.6.

Tankki täyteen – maallamuuttajat

Neil Hardwick ja Jussi Tuominen – Ari Virta, ohjaus Aleksi Lankinen

Niemelän Kylänäyttelijät, Ylivieska 26.6.

Tulitikkuja lainaamassa

Maiju Lassila – Matti Pajula, ohjaus Matti Pajula

Korpiteatteri, Varpaisjärvi 26.6.

Älä pukeudu päivälliselle

Kirjoitus Marc Camoletti, ohjaus Jani Johansson

Törnävän Kesäteatteri, Seinäjoki 26.6.

Helskutin hyvä mies!

Kirjoitus Kari Kitunen, ohjaus Petri Liski

Tuuloksen VPK:n Ruuttanäyttämö, Hämeenlinna 27.6.

Hunttalan Matti

Kirjoitus Simo Hämäläinen, ohjaus Anja Härkönen

Jalkapuuteatteri, Puumala 27.6.

Ihmiselon ihanuus ja kurjuus

F.E. Sillanpää – Panu Rajala, ohjaus Marko Saario, musiikki Roope Mäenpää

Myllykolun Kesäteatteri, Hämeenkyrö 27.6.

Isältä pojalle -duunarimusikaali

Kirjoitus Taava Hakala

Teatteri Eurooppa Neljä, Jyväskylä 28.6.

Kaunis Veera

Kirjoitus Tatu Pekkarinen, ohjaus Lasse Aho

Tammenrannan Kesäteatteri, Kuopio 27.6.

Kenraali Kukkohovi ja viimeinen laaki

Kirjoitus ja ohjaus Jori Halttunen

Heinäsuon Näytelmäpiiri, Herrala 27.6.

Kurvikkaat konsultit

Kirjoitus Seppojuhani Ruotsalainen, ohjaus Riitta Keinänen-Korpela

Padasjoen Harrastajateatteri, Nyystölä 27.6.

Levottomat jalat

Kirjoitus Panu Raipia, ohjaus Elina Jakowleva

Laajavuoren Kesäteatteri, Jyväskylä 27.6.

Mio, min Mio

Astrid Lindgren – Bobo Lundén, regi Bobo Lundén

Raaseborgs Sommarteater, Raseborg 27.6.

Suomen Hevonen

Kirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Misa Palander

Lappeenrannan kaupunginteatteri, Linnoituksen Kesäteatteri, Lappeenranta 27.6.

Tankki täyteen

Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Juha Kuosmanen

Kuoreveden Kesäteatteri 27.6.

Vesku ja pala taivasta

Kirjoitus ja ohjaus Tero Porali

Kampusteatteri, Lahti 27.6.

Votkaturistit

Aimo Vuorinen – Jukka Keinonen, ohjaus Kimmo Lavaste

Teatterimylly, Kasinosaaren Kesäteatteri, Savonlinna 27.6.

Ystävän laulu

Kirjoitus Eero Vartio, ohjaus Anneli Heino

Ouraooppera-yhdistys ry, Krookan Merenrantanäyttämö, Merikarvia 27.6.

Luontaishoitola Pehmokumpu

Kirjoitus Markku Hattunen ja Esko Puttonen, ohjaus Helinä Ojala

Reisjärven Harrastajateatteri Reté, Reisjärvi 28.6.

Aatamin puvussa ja vähän Eevankin

Agapetus – Jorma Kairimo, ohjaus Mika Kujala

Salon Teatteri, Vuohensaaren Kesäteatteri, Salo 28.6.

Albatrossi ja Heiskanen

Kirjoitus Jukka Virtanen, ohjaus Arimo Haltsonen ja Hannele Kainulainen

Kyminlinnan Kesäteatteri, Kotka 28.6.

Asema kahdelle

Ohjaus Juhani Vilander

Kiikalan KiPiNät, Salo 28.6.

Grease

Kirjoitus Jim Jacobs ja Warren Casey, ohjaus Antti Kemppainen

Somerniemen Musiikkiteatteri, Somero 28.6.

Heinähattu, Vilttitossu ja Pamela-täti

Kirjoitus Tiina Nopila, Sinikka Nopola, ja Katja Krohn, ohjaus Mari Kahri

Korvenkylän Kesäteatteri, Kouvola 28.6.

Isältä pojalle

Kirjoitus Taava Hakala

Teatteri Eurooppa Neljä, Jyväskylä 28.6.

Junula ja Tanula

Kirjoitus Gustaf af Geijerstam, ohjaus Mikko Kauranen

Ruuhipirtin Kesäteatteri, Toivakka 28.6.

Jo vain herra ministeri

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Sari Lepistö

Aisamäen Kesäteatteri, Seinäjoki 28.6.

Kosketus

Kirjoitus ja ohjaus Arto Myllärinen

Tuiskulan Kesäteatteri, Köyliö 28.6.

Kun lesket lempivät

Maiju Lassila – Juhani Joensuu, ohjaus Juhani Joensuu

Maarianvaaran Kesäteatteri, Kaavi 28.6.

Kunnon komroMISSIT

Kirjoitus ja ohjaus Hannu Patamaa

Vastingin Kesäteatteri, Karstula 28.6.

Legenden om ringen och lien

Text Hugo Rantatalo

Tornedalsteatern, Pajala 28.6.

Liisa Ihmemaassa

Kirjoitus Lewis Carroll, ohjaus Jarmo Skön, musiikki Suvi Lindell-Mäkelä

Rönnin Kesäteatteri, Eräjärvi 28.6.

Luontaishoitola Pehmokumpu

Kirjoitus Markku Hattunen ja Esko Puttonen, ohjaus Helinä Ojala

Reisjärven Harrastajateatteri Reté, Reisjärvi 28.6.

Matias Joentuoma

Kirjoitus Ilpo Tuomarila, ohjaus Salonius, musiikki Edu Kettunen

Paimion Kesäteatteri, Paimio 28.6.

My Fair Lady

Text Georg Bernard Shaw, regi Christian Lindroos

Lurens Sommarteater, Loviisa 28.6.

Niskavuoren naiset

Kirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Kalle Pursiainen

Nokian Työväen Teatteri, Nokia 28.6.

Paimentytön sunnuntai

Kirjoitus Sirkka Lukka, ohjaus Mantti Mäntylä

Kuivalahden Kesäteatteri, Eurajoki 28.6.

Poikamaiehen pesäpuu

Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Kari Kaijanaho

Riihikahvio, Liimattala 28.6.

Pumppuasema

Kirjoitus ja ohjaus Marita Kärkkäinen

Teatteri Ilona, Kangasniemi 28.6.

Ronja Rövardotter

Text Astrid Lindgren, regi Johan Fagerudd

Pedersöre Teater, Purmo 28.6.

Sormet liisterissä

Kirjoitus Derek Benfield, ohjaus Timo Rissanen

Imatran Kesäteatteri, Kruununpuisto Kesäteatteri, Imatra 28.6.

Talkootanssit

Kirjoitus Erkki Kivijärvi, ohjaus Hanna Littow

Pohjanrannan Kesäteatteri, Keminmaa 28.6.

Tangoa, rautalankaa ja muita riitasointuja

Kirjoitus Martti ”Maxi” Kaukonen, ohjaus Mauri ”Mami” Saikkonen

Kesäteatteri Hermanni, Kuopio 28.6.

Tankki täyteen – Maallamuuttajat

Neil Hardwick – Antti Viitamäki, ohjaus Sari Äikää-Torkkeli

Kertunmäen Kesäteatteri, Loimaa 28.6.

Unelma onnesta

Kirjoitus Marianne Tikkanen, ohjaus Anneli Heino

Hauhon Kesäteatteri, Hauho 28.6.

Vaahteramäen Eemeli

Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Panu Huotari

Paltamon Kesäteatteri, Paltamo 28.6.

Vain Elämää

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Tiia Valavuo

Kaivolan Kesäteatteri, Laitila 28.6.

Amerikan morsian

Markku Hattula – Jarmo Salonen, ohjaus Liisa Kaukiainen

Teatterikuume, Porvoo 29.6.

Housut pois

Kirjoitus Terrence McNally, ohjaus Tuukka Myllymäki

Raahen Teatteri, Raahe 29.6.

Isän varjo

Kirjoitus ja ohjaus Lauri Jänis

Karvion Kesäteatteri, Heinävesi 29.6.

Kanikeikka

Teatteri Willi Lakeus, Kalajoen Kesäteatteri, Kalajoki 29.6.

Kuuden naisen loukussa

Kirjoitus Sakari Pipatti

Oulujokilaakson Näyttämöyhdistys, Vaala 29.6.

Myrskyluodon Maija

Anni Blomqvist – Jussi Helminen, ohjaus Jarmo Hämeranta, musiikki Matti Puurtinen

Ruoveden Teatteri, Ruovesi 29.6.

Pesärikko

Kirjoitus Orvokki Autio, ohjaus Kari Kinnaslampi

Teatteri Tuli, Helsinki 29.6.

Pohjalaisia

Artturi Järviluoma – Timo Kankaienn, ohjaus Timo Kankainen

Teatteri Kajo, Kauhajoki 29.6.

Populäärimusiikkia Vittulajänkältä

Teatteriryhmä Nimettömät, Varkaus 29.6.

Prinsessa Ruusunen

Ohjaus Rami Saarijärvi

Teatteri Kurki, Vammalan Teatteri ja Rämsöön Kesäteatteri, Ramsöö 29.6.

Päivänsäde, minä ja menninkäinen

Kirjoitus Yrjö Juhani Renvall, ohjaus Aleksander Anria

Halkosaaren Kesäteatteri, Lappajärvi 29.6.

Rakas Karjala

Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Veli-Pekka Halmila

Kesäteatteri Wanhat Wehkeet, Karstula 29.6.

Rovaniemen markkinoilla

Kirjoitus Reino Helismaa, ohjaus Joonas Suominen

Rikalanmäen Kesäteatteri, Halikko 29.6.

Suloinen myrkynkeittäjä

Kirjoitus Arto Paasilinna, ohjaus Viivi Saarelainen

Lopen Teatteri, Loppi 29.6.

Särkelä itte

Kirjoitus Ilmari Turja, ohjaus Eija-Irmeli Lahti

Luhurikan Kesäteatteri, Lapua 29.6.

Vain muutaman huijarin tähden

Heikki Luoma – Jukka Mäkinen, ohjaus Riittamaija Kuusela-Rantanen

Vähikkälän Näyttämö, Janakkala 29.6.

Hunttalan Matti

Kirjoitus Simo Hämäläinen, ohjaus Annikki Saha

Tuusmäen Kesäteatteri, Rantasalmi 30.6.

Häppeen ja kunnian välillä

Kirjoitus ja ohjaus Pirkko Korhonen

Säyneisten Kesäteatteri, Juankoski 30.6.

Inishmaanin rampa

Kirjoitus Martin McDonagh, ohjaus Eija Jalkanen

Kontiolahden Kanavateatteri, Kontiolahti 30.6.

Jo vain herra ministeri

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Anu Hälvä

Ristiinan Nuorisoseuran Tuuva Teatteri, Ristiina 30.6.

Jäniksen vuosi

Kirjoitus Arto Paasilinna, ohjaus Karoliina Kuvaja

Kajaanin Harrastajateatteri, Kajaani 30.6.

Kirkkoväärtin kolmas kortti

Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Paavo Vanhanen

Parikan Päreet, Parikkalan Kesäteatteri, Parikkala 30.6.

Kulkurin Valssi

Tapio Parkkinen – Panu Raipia – Jukka Keinonen, ohjaus Heidi Mutanen

Ristin Kesäteatteri, Liperi 30.6.

Kylähenki

Kirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Tanja Kupiainen

Eskolan Kesäteatteri, Kannus 30.6.

Laulu tulipunaisesta kukasta

Johannes Linnankoski – Seppo Heinola, ohjaus Seppo Heinola

Teatteri Lysti, Tampere 30.6.

Loma maatilalla – alla inclusive

Kirjoitus Markku Hyvönen

Teatteri Kesäheinä, Pyhäjärvi 30.6.

Mooseksen pennin pyöritys

Kirjoitus Raimo Suuronen, ohjaus Petteri Wirkkala

Mäntyharjun Kesäteatteri, Mäntyharju 30.6.

Mäeltä näkyy toinen mäki

Laila Hirvisaari – Lauri Väärä, ohjaus Piia Kleimola

Jaalan Nuorisoseuran Kesäteatteri, Kouvola 30.6.

Risto Räppääjä ja Hilpuri Tilli

Kirjoitus Tiina Nopola ja Sinikka Nopola, ohjaus Marja Myllyniemi

Hämeenlinnan Miniteatteri, Hämeenlinna 30.6.

Superankka ja viimeinen mätämuna

Teatteri-Traktori, Joensuu 30.6.

Täyspuuvillakuosi

Kirjoitus Okko Leo, ohjaus Liina-Maija Paavilainen

MURTO Ensemble, Kokkola 30.6.

HEINÄKUU

Ulpu Uniratsu ja kauhea Kronkku

Kirjoitus Paula Hakola, ohjaus Mika Eerola ja Laura Rarviainen

Kangasalan Pikkuteatteri, Kangasala 1.7.

Viiru puijaa Pesosta

Ohjaus Esko Vuorio

Krapin Kesäteatteri, Tuusula 1.7.

Huvilupa

Kirjoitus Anu Lehtonen

Wanha-Vinkkilän Kyläyhdistys, Vehmaa 2.7.

Hämeen hitain

Kirjoitus Saara Kesävuori, ohjaus Väinö Weckström

Honkalinnan Kesäteatteri, Lahti 2.7.

Peräkylän profeetta

Kirjoitus Tatu Pekkarinen, ohjaus Mika Siekkinen

Mikkis-teatteri, Parikkala 2.7.

Kerran vielä

Kirjoitus Mika Talus, ohjaus Erkki Saarelainen

Rapion Myllyteatteri, Juva 3.7.

Lehvistöissä, laulustoissa

Teksti Aale Tynni, musiikki Kaj Chydenius

Kajaanin Runoviikko, Kaukametsän sali 3.7.

Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen

Sovitus Marko Putkonen, ohjaus Tuovi Putkonen

Porvoon Kesäteatteri, Porvoo 3.7.

Piukat paikat

Kirjoitus Peter Stone, ohjaus Tiina Brännare

Kartano Kievarin Kesäteatteri, Äänekoski 3.7.

Päin perhettä

Rosa Liksom – Raija ja Pentti Nokkala, ohjaus Raija ja Pentti Nokkala

Lentävän Lokin Kesäteatteri, Uusikaupunki 3.7.

Robinson Crusoe, otaksun?

Daniel Defoe – Jukka Kittilä, ohjaus Jukka Kittilä

Jo-Jo Teatteri, Turku 3.7.

Sankarin viitta

Kirjoitus Kaisa ja Lauri Jänis, ohjaus Lauri Jänis

Ilomantsin Näyttämökerho, Teatteri Möhkö, Ilomantsi 3.7.

Toivotaan, toivotaan

Kirjoitus Johanna Keinänen, Sami Kojonen ja Kimmo Virtanen, ohjaus Kimmo Virtanen

Kuopion Uusi Kesäteatteri, Kuopio 3.7.

Viulunsoittaja katolla

Joseph Stein – Scholem Aleichmen, ohjaus Veera Airas

Pielaveden Kesäteatteri, Pielavesi 3.7.

Väärinkäsityksiä

Kirjoitus Jari Forsman ja Seppo Roth, ohjaus Unto Kohvakka

Teatteri Henkireikä, Mikkeli 3.7.

Akkapakka

Hauhon Niskavuori Näyttämö, Hauho 4.7.

Harmaat pantterit – tunteita ja tuoksuja

Kirjoitus Heikki Lund, ohjaus Tapani Kyllönen

Tervatörmän Kesäteatteri, Hyrynsalmi 4.7.

Juhannushäät Leineperissä – eli älä unta nää!

William Shakespeare – Matti Kuikkaniemi, ohjaus Miika Hellman

Leineperin Kesäteatteri, Ulvila 4.7.

Lumpänglar

Text och regi Annika Åmanb

Oravais Teater, Oravainen 4.7.

Maailmanlopun meininki

Kirjoitus ja ohjaus Katri Häti

Viitasaaren Kesäteatteri, Viitasaari 4.7.

Peter Pan

Ohjaus Janne Hyytiäinen

Hasaniemen Kesäteatteri, Joensuu 4.7.

Peukalo Liisa

Nukketeatteri Sytkyt, Helsinki 4.7.

Rajaralli

Simo Ojanen – Päivi Lavikainen – Suvi Rautsiala, ohjaus Päivi Lavikainen ja Suvi Rautsiala

Aholan Nuorisoseura, Imatra 4.7.

Amelei, majava ja kuningas katolla

Kirjoitus Tankred Dorst, ohjaus Hannele Moilanen ja Sini Sarmasto, musiikki Matti Moilanen ja Ilkka Viitanen

Sauvon Kesäteatteri 5.7.

Harmaat pantterit

Kirjoitus Heikki Lund, ohjaus Marko Pohjanrinne

Kuusamon Näyttämö, Kuusamo 5.7.

Katsastus

Kirjoitus Joni Skiftesvik, ohjaus Paul Salonen

Nakkilan Kesäteatteri, Nakkila 5.7.

Kauas pilvet karkaavat

Aki Kaurismäki – Anna Häyrinen, ohjaus Risto Tarkiainen

Konolanmäen Kesäteatteri, Vieremä 5.7.

Kekkonen – syntymästä kuolemattomuuteen

Kirjoitus Tuomas Parkkinen

Lentävän Poron Kesäteatteri, Rovaniemi 5.7.

Kulkurin valssi

Mika Waltari – Joel Elstelä, ohjaus Joel Elstelä

Haminan Kesäteatteri, Hamina 5.7.

Mies joka ei osannut sanoa ei

Jussi Kylätasku – Antti Viitamäki, ohjaus Antti Viitamäki

Kanavateatteri, Laukaa 5.7.

Näillä mennään

Kirjoitus Rami Saarijärvi ja Ilkka Malmi, ohjaus Anne Ylihärsilä

Tanulan Kesäteatteri, Teuva 5.7.

Peter Pan

J.M Barrie – Ritva Holmberg, ohjaus Anu Enqvist

Oulun Ylioppilasteatteri, Oulu 5.7.

Samson et Dalila

Sävellys Camille Saint-Saëns, musiikinjohto Jacques Delacote, ohjaus Guy Montavon

Savonlinnan Oopperajuhlat 5.7.

Teetä vaikka väkisin

Kirjoitus Patrick Haudecoeur ja Danielle Navarro, ohjaus Heidi Jäärni

Nutturlan Makasiiniteatteri, Nousiainen 5.7.

Täällä

Runot Wislawa Szymborska, suomennos Martti Puukko, musiikki Tomi Pelli

Kajaanin Runoviikko, Kouta-sali 5.7.

Ur Bykiston MMXIII

Text och regi Rafael Frans

Hembygdsgården Arstu, Petalax 5.7.

Kerjäläinen ja jänis

Tuomas Kyrö – Laura Jäntti, ohjaus Lasi Puodinketo

Orimattilan Teatteri, Orimattila 6.7.

La traviata

Sävellys Giuseppe Verdi, musiikinjohto Paolo Olmi, ohjaus Mariusz Trelinski Savonlinnan Oopperajuhlat 6.7.

Loma maatilalla, All Inclusive

Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Pirjo Juntunen

Bomban Kesäteatteri, Nurmes 6.7.

Maailmanlopusta emme muistaneet puhua

Teksti Kai Nieminen, dramaturgia Eero Ojala ja Susanna Airaksinen, ohjaus Susanna Airaksinen

Kajaanin Runoviikko, Kouta-sali 6.7.

Tirvan Iita

Ohjaus Piia Kleimola

Tirva Kesäteatteri, Kouvola 6.7.

Kadonnutta aikaa etsimässä osa 38/100: Helsinki City Boys

Marcel Proustin romaanin pohjalta dramatisoinut ja kirjoittanut Piia Peltola

Kajaanin Runoviikko, Leihu-sali 7.7.

Keijosen säkeet

Teksti Pekka Keijonen

Kajaanin Runoviikko, Kouta-sali 7.7.

Pahan kukat – Kuhan pakat

Teksti Charles Baudelaire, suomennos Antti Nylén, ohjaus Pauliina Hulkko

Kajaanin Runoviikko, Sissilinna 7.7.

Puntilan isäntä ja hänen renkinsä Matti

Kirjoitus Bertolt Breht, ohjaus Annu Sankilampi

Himoksen Kesäteatteri, Jämsä 7.7.

Ronja Ryövärintytär

Astrid Lindgren – Annina Paasonen, ohjaus Sami Sivonen

Asemapaikan Kesäteatteri/Irti-Teatteri, Imatra 7.7.

Tahdotko naimisiin

Kirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Jaakko Väisänen

Parkka-Teatteri, Parkano 7.7.

Emmauksen tiellä

Kirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Niina Karttunen

Nivalan Kesäteatteri, Nivala 8.7.

Lohengrin

Sävellys Richard Wagner, musiikinjohto Jari Hämäläinen, ohjaus Roman Hovenbitzer

Savonlinnan Oopperajuhlat 8.7.

Isoäidin aikaan

Kirjoitus ja ohjaus Johan Storgård

Teijon alueen Kesäteatteriyhdistys, Salo 9.7.

Liika viisas

Kirjoitus Maiju Lassila, ohjaus Juha Hurme

Porin Teatterikerho, Pori 9.7.

Noin 7 veljestä

Kirjoitus Jukka Virtanen, Spede Pasanen ja Ere Kokkonen, ohjaus Ilkka Talasranta

Teatteri Lapua, Lapua 9.7.

Pienyrittäjä Pöntinen ja bisnesenkelit

Matti-Juhani Karila – Jori Halttunen, ohjaus Veijo Tikka

Värtsilän Kesäteatteri, Tohmajärvi 9.7.

Tankki Täyteen – Maalla muuttajat

Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuovinen, ohjaus Olavi Lyytikäinen

Alapitkän Nuorisoseuran Kesäteatteri, Lapinlahti 9.7.

Unelma Onnesta

Kirjoitus Marianne Tikkanen, ohjaus Auli Eskola

Koirakiven Kesäteatteri, Mäntyharju 9.7.

Mooseksen perintö

Heikki Luoma – Hanna Mäkinen, ohjaus Hanna Mäkinen

Pyhäjärvi-Teatteri, Eura 10.7.

Pekka Töpöhäntä

Gösta Knutsson – Viivi Saarela, ohjaus Viivi Saarela

Törnävän Kesäteatteri, Seinäjoki 10.7.

Poikamiehen pesäpuu

Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Lauri Jänis

Paukkajan Teatteri, Ahvenisen Punainen Talo, Joensuu 10.7.

Myllysaaren kaunis Justiina

Kirjoitus Ilkka Talasranta, ohjaus Laura Viippola

Lahden Uusi Kesäteatteri, lahti 11.7.

Satoi tai paistoi – Tiedän mitä teit viime kesäteatterissa

Kirjoitus ja ohjaus Mikko Bredenberg, Marika Heiskanen, Tuukka Huttunen ja Mira Taussi

Teatteri Siperia ja Hämeenlinnan Kesäteatteri, Hämeenlinnan kaupunginpuisto, Hämeenlinna 11.7.

Aurinko laskee länteen

Kirjoitus Kirsti Manninen

Ohkolan Teatteri, Ohkola 12.7.

Elmo

Ohjaus Carita Liljendal

Vaasan Ylioppilasteatteri Ramppi, Vaasa 12.7.

Hetki lyö

Kirjoitus Esko Janhunen, ohjaus Otto Kanerva

Meri Oulu, Oulu 12.7.

Kärnäkosken kunniat

Kirjoitus Pertti Jurvanen, ohjaus Johanna Juslin

Välijoen Nuorisoseura Riennon Teatteriryhä, Savitaipale 12.7.

Laajoen iloiset rouvat

William Shakespeare – Pekka Saaristo, ohjaus Pekka Saaristo

Laajoen Kesäteattei, Mynämäki 12.7.

Myrskyluodon Maija

Blomqvist – Helminen – Puurtinen, ohjaus Mika Nikander

Karkkilan Työväen Näyttämö, Karkkila 12.7.

Myöhästynyt hääyö

Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Heikki Kustila

Kuuskajaskarin Kesäteatteri, Rauma 12.7.

Reilusti vaan

Kirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen, musiikki Reino Helismaa

Ohkolan Teatteri, Öljymäen Kesäteatteri 12.7.

Ronja Ryövärintytär

Kirjoitus Astrid lindgren, ohjaus Ari Wirta

Suomusjärven Kesäteatteri, Salo 12.7.

Maan povi

Kirjoitus ja ohjaus Anu Hakanen ja Iina Hakanen

Korpilahden Teatteri, Korpilahti 13.7.

Macbeth

Sävellys Giuseppe Verdi, musiikinjohto Jan Latham-Koening, ohjaus Ralf Långbacka

Savonlinnan Oopperajuhlat 13.7.

Niskavuoren nuori emäntä

Kirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Kati Juurikka

Huuhkajanvuoren Kesäteatteri, Lavia 13.7.

Minä, Feuerbach!

Tankred Dorst – Joel Elstelä, ohjaus Joel Elstelä

Teatteri Beowulf, Helsinki 14.7.

Mummukuumetta

Kirjoitus Suvi Valkama

Fällyteatteri, Jalasjärvi 14.7.

Rikas-rakas-köyhä-varas

Kirjoitus Eero ja Ulla Schroderus

Suomussalmen Kesäteatteri, Teatteri Retikka, Suomussalmi 14.7.

Taikayö

Kirjoitus Arto Nieminen, ohjaus Tarja Pyhähuhta

Syvälahden Tanssilavateatteri, Mikkeli 14.7.

Tie

Väinölän Kesäteatteri, Mänttä-Vilppula 14.7.

Kuin tuhka tuuleen

Kirjoitus Rauli Jokelin ja Panu Raipia, ohjaus Tuomo Tarkkanen ja Erkki Laaksonen

Kuurina Teatteri, Sysmä 18.7.

Operaatio: pelastakaa Kvaakkulandia

Kirjoitus Jonne Putkonen

Kajaanin Harrastajateatteri, Kanaani 18.7.

Elmo

Kirjoitus Juhani Peltonen, ohjaus Veli-Matti Karén

Valkealan Kesäteatteri, Kouvola 19.7.

Peep show

Kirjoitus Sinna Virtanen, ohjaus Linda Wallgren

Linnateatteri, Aboa Vetus & Ars Nova museon piha, Turku 19.7.

Varokaa, mummo tulee

Kirjoitus Rami Saarijärvi ja Ilkka Malmi

Teatteri Taikayö, Huittinen 19.7.

Kulkurit

Kirjoitus Antero Kyläseppä, ohjaus Jyrki Kanerva ja Keijo Leppänen

Kyläsepän Kesäteatteri, Jokioinen 20.7.

Pieni kauhukauppa

Kirjoitus Howard Ashman, ohjaus Antti Viitamäki

Jyväskylän Teatteriyhdistys Kulissi, Jyväskylä 20.7.

Seitsemän veljestä

Kirjoitus Aleksis Kivi, ohjaus Niko Taskinen

Putkinotkon Kesäteatteri, Savonlinna 20.7.

Norppa

Sävellys Timo-Juhani Kyllönen, musiikinjohto Atso Almila, ohjaus Minna Vainikainen, koreografia Sami Vartiainen

Savonlinnan Oopperajuhlat 20.7.

Solmuja elämässä

Kirjoitus ja ohjaus Anssi Mänttäri

Jokelan Kesäteatteri, Jokela 20.7.

Takinkääntäjä

Kalvitsan Kesäteatteri, Mikkeli 24.7.

Macbeth

Kirjoitus William Shakespeare, ohjaus Chris Spring

Romulan Taiteellinen Teatteri, Sastamala 25.7.

Pidä penkistä kiinni, kohta lennetään

Kirjoitus ja ohjaus Päivi Ylimys

Rasintuvan Latoteatteri , Vaskivesi 25.7.

Sherlock Holmes ja Moriartyn naamio

Kirjoitus Hugh Leonard, ohjaus Joel Elstelä

Sipoon Teatteri, Sipoo 25.7.

Vaahteramäen Eemeli

Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Vesa Haltsonen

Vihreä Teatteri, Pori 25.7.

Kivenpyörittäjän kylä

Kirjoitus Heikki Turunen

Joroisten Kesäteatteri, Joroinen 26.7.

Vaahteramäen Eemeli

Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Taavi Vartia

Taaborinvuoren Kesäteatteri, Nurmijärvi 26.7.

Iso Paha Susi

Kirjoitus Katja Krohn, ohjaus Mikko Lammi

Nastolan Pisarateatteri, Nastola 27.7.

Onnellinen mies

Arto Paasilinna – Antti Lattu, ohjaus Antti Lattu

Naissaaren Näyttämö, Jyväskylä 27.7.

Jevgeni Onegin

Sävellys Pjotr Tšaikovski, musiikinjohto Mikhail Tatarnikov, ohjaus Andriy Zholdak

Savonlinnan Oopperajuhlat 30.7.

Un ballo in maschera

Sävellys Giuseppe Verdi, musiikinjohto Mikhail Tatarnikov, ohjaus Andrejs Zagars

Savonlinnan Oopperajuhlat 31.7.

ELOKUU

Täällä Näveri, kuuleeko Eurooppa?

Kirjoitus Eero Schroderus, ohjaus Niina Vahtola

Teatteri Neliapila, Oulu 1.8.

Häräntappoase

Anna-Leena Härkönen – Nina Erjossaari, ohjaus Kalle Tahkolahti

Järvenpään Kesäteatteri, Järvenpää 2.8.

Kuka pelkää noitia?

Kirjoitus Roald Dahl

Vekarateatteri, Kerava 2.8.

Kultainen Vasikka

Maria Jotuni – Martti Teikari, ohjaus Martti Teikari

Teatteri Hyökyvuori,, Espoo 2.8.

Äidit katsovat tyttäriään

Kirjoitus ja ohjaus Jenni Laurila ja Ari Loukasmäki

Kurikka-Seuran Kesäteatteri, Kurikka 2.8.

Pelastakaa Röllimetsä

Kirjoitus Allu Tuppurainen

Tammipartion Lastenteatteri, Kaarina, Piikkiö 6.8.

Vain elämää

Kirjoitus Markku Hyvönen

Vironkankaan kesäteatteri, Punkalaidun 6.8.

Dieettivaellus

Kirjoitus Markku Hattula ja Esko Puttonen, ohjaus Kirsi Jokela

Latoteatteri, Mäntsälä 11.8.

Olenko minä tullut haaremiin?

Kirjoitus Agapetus, ohjaus Reijo Paukku

Pyhtään Harrastajateatteri, Pyhtää 18.8.

Kauhujen kenttä

Kirjoitus Liisa Ryömä ja työryhmä, ohjaus Markku Arokanto

Loviisan Teatteri, Ungernin Paviljonki, Loviisa 24.8.