ESPOO

Viktor, hänen kukkonsa Max ja soittorasian arvoitus
Koreografia ja tarina Simo Heiskanen
Tanssiteatteri Glims & Gloms, Espoon kulttuurikeskus 30.8.

Paddington!
Michael Bond – Christian Lindroos, regi Christian Lindroos
Unga Teatern, Diana-scenen 8.9.

Fingerpori
Kirjoitus Pertti Jarla, ohjaus Jussi Helminen, musiikki Reino Nordin
Espoon Kaupunginteatteri 12.9.

Kultakutri ja kolme karhua
Ohjaus Pekka Heiman
Hevosenkenkä 20.9.

Paddington!
Michael Bond – Christian Lindroos, ohjaus Christian Lindroos
Unga Teatern, Diana-näyttämö 6.10.

HELSINKI

En midsommarnattsdröm
Text William Shakespeare, regi John Wright/Paul Hunter, koreografi Reija Wäre
Svenska Teatern 29.8.

Johtaja
Ohjaus Akse Pettersson
Teatteri Takomo 29.8.

Viulunsoittaja katolla
Joseph Stein – Jerry Bock – Sheldon Harnick, ohjaus Hans Berndtsson, koreografia Rebecca Evanne, kapellimestari Markku Luuppala
Helsingin Kaupunginteatteri 29.8.

Kapteeninkadun tyttö
Esa Nieminen – Jari Salonen, ohjaus Milko Lehto, kapelllimestari Esa Nieminen/Kaisa Kulmala, koreografia Ville Sormunen
Helsingin Kaupunginteatteri, Arena-näyttämö 30.8.

Balleriinan perintö
Koreografiat Sami Saikkonen, Ulpu Puhakka, Ville Valkonen, Riina Laurila-Castrén, Partice Bart, Natalia Makarova, Pattie Obey, Harri Heikkinen
Pieni Suomalainen Balettiseurue, Aleksanterin teatteri 31.8.

Tapaus Makropulos
Sävellys Leoš Janáček, ohjaus Oliver Tambori, musiikinjohto Mikko Frank
Suomen Kansallisooppera 31.8.

Cirque Éloize
Käsikirjoitus Jeannot Painchaud
Helsingin Kaupunginteatteri, Helsingin Juhlaviikot 1.9.

Den förälskade terapeuten
Text Claes Andersson, regi Raila Leppäkoski, musik Maija Kaunismaa,
Helsingin Kaupunginteatteri, Lilla Teatern 1.9.

Pöllö Siipirikko
Nukketeatterikeskus Poiju, Annantalo 4.9.

Pahuus
Jan Guillou – Pasi Lampela, ohjaus Pasi Lampela
Suomen Kansallisteatteri 5.9.

Sian morsian
Kirjoitus Juba Tuomola, ohjaus Katja Krohn
Helsingin Kaupunginteatteri, Teatteristudio Pasila 5.9.

In/To Dark
Ohjaus Jenni Kokkomäki, koreografia Nina Mamia
Teatteri Naamio ja Höyhen 6.9.

Ollako vai ei
Kirjoitus Nick Whitby, ohjaus Mikko Kivinen
Helsingin Kaupunginteatteri 6.9.

Toinen puoliaika
Koreografia Joona Halonen
Zodiak 6.9.

Heräämö
Koreografia Arja Raatikainen
Arja Raatikainen & Co, Stoa 7.9.

Riemukaksikon paluu
André Wickström ja Stan Saanila
Helsingin Kaupunginteatteri, Lilla Teatern 8.9.

Aie
Kirjoitus ja ohjaus Michael Baran
Suomen Kansallisteatteri 12.9.

Neo-Hamlet
Markus Sundholm – Hannu-Pekka Vitikainen – Rikard Lassenius
Kiasma-teatteri 13.9.

Tulipunainen Hevonen
Kirjoitus ja ohjaus Antti Hietala
Q-teatteri 13.9.

Dorian Grayn muotokuva
Oscar Wilde – Seppo Parkkinen, ohjaus Katiana Chatta
Metropolia 14.9.

Muista minut
Kirjoitus Minna Nurmelin ja Satu Rasila, ohjaus Minna Nurmelin
Teatteri Avoimet Ovet 18.9.

Pulse
Konsepti ja ohjaus Jolika Sundermann
Duet for Two Dancers
Koreografia Tabea Martin
Zodiak 19.9.

Patriarkka
Kirjoitus ja ohjaus Juha Jokela
Suomen Kansallisteatteri 19.9.

HS. -tanssinäytelmä
Kirj. ja ohj. Liisa Isotalo, kor. Leena Gustavson, Riikka Siirala ja Jyrki Haapala
ISIS-teatteri, Ateneum-sali 20.9.

Le Corsaire – Merirosvo
Koreografia Ivan Liška, kapellimestari Aivo Välja
Suomen Kansallisooppera 21.9.

Peili
Liinkotisäätiö ja KokoTeatteri 26.9.

“Bitte…”
Koreografia Thomas Lehmen
Zodiak 27.9.

Eduskunta II
Kirjoitus ja ohjaus Susanna Kuparinen
Ryhmäteatteri 27.9.

I taket lyser stjärnorna
Text Johanna Thydell, regi Milja Sarkola
Helsingin Kaupunginteatteri, Lilla Teatern 27.9.

Kerjäläinen ja jänis
Kirjoitus Tuomas Kyrö, ohjaus Laura Jäntti
Teatteri Jurkka 28.9.

Etnoporno
Kirjoitus America Vera-Savala, ohjaus Petra Vehviläinen
Suomen Kansallisteatteri 3.10.

Karkkipäivä
Markus Nummi – Anna Viitala, ohjaus Pekka Milonoff
KOM-teatteri 3.10.

Vit
Text Andy Manley, regi Marcus Groth
Svenska Teatern 4.10.

Ylihuomenna hän tulee
Kirjoitus Lauri Maijala, ohjaus Linda Wallgren
Ryhmäteatteri 4.10.

De-construction site
Regi Liv Elf Karlén
Teaterhögskolan 5.10.

Jälki tilassa
Ohjaus Tytti Heino
Metropolia 5.10.

100 tapaa nauraa
Koreografia Jyrki Karttunen
Helsingin Kaupunginteatteri 6.10.

Suloisessa sinessä
Esa Kirkkopelto – Friedrich Hölderlin
Valtimonteatteri ja Nälkäteatteri 10.10.

Kehotus
Koreografia Ervi Sirén
Tanssiryhmä Tsuumi, Malmitalo 11.10.

Yksi mies, kaksi pomoa
Kirjoitus Richard Bean, ohjaus Neil Hardwick
Helsingin Kaupunginteatteri 11.10.

Di anima et di corpo
Koreografia Anna Mustonen
Zodiak 12.10.

Woyzeckmaterial
Regi Teemu Mäki ja Arja Tiili
Viirus 12.10.

HÄMEENLINNA

Kaunotar ja hirviö
Ranskalainen kansansatu – Sirkku Peltola, ohjaus Reija Isosuo
Hämeenlinnan Teatteri 6.9.

Ymmärrättehän
Kirjoitus Claudio Magris, ohjaus Hannu Matti Tyhtilä
Hämeenlinnan Teatteri 8.9.

IMATRA

Murhaloukku
Kirjoitus Ira Levin, ohjaus Timo Rissanen
Teatteri Imatra 22.9.

JOENSUU

Kirsikkapuisto
Kirjoitus Anton Tsehov, ohjaus Anne Rautiainen
Joensuun Kaupunginteatteri 22.9.

JYVÄSKYLÄ

Myrskyluodon Maija
Blomqvist – Helminen – Puurtinen, ohjaus Miika Muranen
Jyväskylän kaupunginteatteri 8.9.

KAJAANI

Punahilkka
Ohjaus Miko Jaakkola
Kajaanin Kaupunginteatteri 31.8.

Suden huuto
Koreografia Kira Riikonen
Generaattori 1.9.

Havukka-ahon ajattelija
Veikko Huovinen – Miko Jaakkola – Riku Innamaa, ohjaus Riku Innamaa, sävellys Juhani Valkama
Kajaanin Kaupunginteatteri 21.9.

KEMI

Pyykkärit
Kirjoitus Tony Roper, ohjaus Iiris Rannio, koreografia Titta Court
Kemin Kaupunginteatteri 15.9.

Mörköjen yö
Kimmo Virtanen ja Johanna Keinänen, ohjaus Kimmo Virtanen
Kemin Kaupunginteatteri 29.9.

KERAVA

Anopit
Kirjoitus Tiina Brännare ja Eppu Nuotio, ohjaus Sari Havas
Keski-Uudenmaan Teatteri KUT 6.10.

Aamukansa
Aleksis Kivi – Juha Hurme, ohjaus Juha Hurme
Keski-Uudenmaan Teatteri KUT 10.10.

KOKKOLA

Mr. Chance
J. Kosinski – A-P Lahti – J. Luukkonen, ohjaus Juha Luukkonen
Kokkolan Kaupunginteatteri 15.9.

Fucking Åmål
L. Moodysson – A. Honkamaa, ohjaus Essi Räisänen
Kokkolan Kaupunginteatteri 22.9.

KOTKA

Ei ketään kotona
Kirjoitus Michael Frayn, ohjaus Tommi Kainulainen
Kotkan Kaupunginteatteri 15.9.

Alkutuotanto
Kirjoitus Jonni Pantzar, ohjaus Saana Lavaste ja Iiristiina Varilo, koreografia Sami Vartiainen
Teatteri 2.0 ja Kotkan Kaupunginteatteri 21.9.

KOUVOLA

Sydämeni laulu
Ohjaus Henrik Timonen, sävellys Jukka Linkola, koreografia Jouni Prittinen
Kouvolan Teatteri 8.9.

KUOPIO

Kiviä taskussa
Kirjoitus Marie Jones, ohjaus Olli-Matti Oinonen
Kuopion kaupunginteatteri 29.8.

Siunattu hulluus
Aapeli – Tommi Auvinen, ohjaus Tommi Auvinen
Kuopio kaupunginteatteri 5.9.

LAHTI

Salainen puutarha
Kirjoitus Frances Hodgson Burnett, ohjaus Tommi Erkko
Lahden kaupunginteatteri 1.9.

Voitto kotiin
Kirjoitus Oliver Bukowski, ohjaus Tapani Kalliomäki
Lahden kaupunginteatteri 1.9.

Hair
Galt MacDermot – Grome Ragni – James Rado, ohjaus Maarit Pyökäri Koreografia Jari Saarelainen, kapellimestari Antti Vauramo
Lahden kaupunginteatteri 5.9.

Likasika
Kirjoitus ja ohjaus Markus Karekallas
Lahden kaupunginteatteri 3.10.

LAPPEENRANTA

Vaarallisia suhteita
Hampton – Klemola – Perä, ohjaus Leea Klemola
Lappeenrannan kaupunginteatteri 15.9.

Myrskyluodon Maija
Anni Blomqvist – Jussi Helminen, ohjaus Ilari Nummi ja Jari Juutinen, mus. Matti Puurtinen, koreografia Kira Riikonen
Lappeenrannan kaupunginteatteri 13.10.

MIKKELI

Myöhästynyt hääyö
Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Mika Nuojua
Mikkelin Teatteri 15.9.

Unelmatalo
Kirjoitus Osku Valve, ohjaus Erkki Saarela
Mikkelin Teatteri 29.9.

OULU

Raja
Riikka Pulkkinen – Seppo Parkkinen, ohjaus Fiikka Forsman
Oulun kaupunginteatteri 7.9.

Kätilö
Katja Kettu – Pauliina Salminen, ohjaus Heta Haanperä, koreografia Satu Tuomisto
Oulun kaupunginteatteri 8.9.

Vimmaa
Koreografia Satu Tuomisto
Jo-Jo – Oulun Tanssin Keskus, Oulun kaupunginteatteri 20.9.

Sellofaani
Kirjoitus Björk Jakobsdottir, ohjaus Tiina Puumalainen
Oulun kaupunginteatteri 11.10.

PORI

Maire
Kirjoitus ja ohjaus Helena Anttonen
Porin Teatteri 8.9.

RAUMA

Kuka lohduttaisi Nyytiä?
Kirjoitus Tove Jansson, ohjaus Kirsi-Kaisa Sinisalo
Rauman Kaupunginteatteri 16.8.

Kiviä taskussa
Kirjoitus Marie Jones, ohjaus Petteri Sallinen
Rauman Kaupunginteatteri 1.9.

RIIHIMÄKI

Pian koittaa aika
Kirjoitus Line Knutzon, ohjaus Maiju Sallas
Riihimäen Teatteri 8.9.

ROVANIEMI

Maaninkavaara
Miika Nousiainen – Minna Leino, ohjaus Markku Köngäs
Rovaniemen Teatteri 15.9.

SALO

Dogville
Lars von Trier – Christian Lollike, ohjaus Pauliina Salonius
Salon Teatteri 21.9.

SaloNkia
Kirjoitus ja ohjaus Arto Nieminen
Teatteri Provinssi 6.10.

SAVONLINNA

Mustat kalat
Eeva Tenhunen – Aila Lavaste, ohjaus Aila Lavaste
Savonlinnan Teatteri 15.9.

Veikko Lavi – laulujen arvoinen
Matti Muhonen
Savonlinnan Teatteri 29.9.

SEINÄJOKI

Näillä palkoilla ei makseta!
Kirjoitus Dario Fo, ohjaus Mikko Viherjuuri
Seinäjoen kaupunginteatteri 1.9.

Hiljaiset sillat
Kirjoitus Robert James Waller, ohjaus Jukka Keinonen
Seinäjoen kaupunginteatteri 19.9.

TAMPERE

Kuin ensimmäistä päivää
Kirjoitus Anna Krogerus, ohjaus Marika Vapaavuori
Tampereen Teatteri 30.8.

Rakkauden vaatekaappi
Irene Backman – Nora Ephron – Delia Ephron, ohjaus Markku Nenonen
Tampereen Työväen Teatteri 1.9.

Urakkaporukka
Kirjoitus Line Knutzon, ohjaus Pentti Kotkaniemi
Tampereen Työväen Teatteri 4.9.

Supermarsu
Paula Noronen – Antti Mikkola, ohjaus Seppo Välinen
Ahaa Teatteri 5.9.

Veriveljet
Kirjoitus ja sävellys Willy Russell, ohjaus Reino Bragge, kapellimestari Jyrki Niemi
Tampereen Teatteri 5.9.

Liz
Kirjoitus Eppu Nuotio ja Tiina Brännare, ohjaus Tiina Brännare
Tampereen Työväen Teatteri 6.9.

Jääoksalla istuja
Vilja-Tuulia Huotarinen – Sanna Majanlahti, musiikki Tomi Pelli, ohjaus Antti Majanlahti
Tampereen Teatteri 11.9.

Annie
Kirjoitus Thomas Meehan, sävellys Charles Strouse, ohjaus Panu Raipia, kapellimestari Eeva Kontu
Tampere-talo 13.9.

Laulujen Palo
Tampereen Komediateatteri 17.9.

Sotta Pyttynen
Kirjoitus Katja Krohn, ohjaus Auvo Vihro
Tampereen Työväen Teatteri 18.9.

Marjamatka
Teatteri Mukamas 23.9.

Lento
Kirjoitus ja ohjaus Sirkku Peltola
Tampereen Työväen Teatteri 27.9.

Mimmi Lehmä ja varis
Wieslander – Välinen
Ahaa Teatteri 3.10.

Tuhkaa ja teräviä
Kirjoitus Bengt Ahlfors, ohjaus Mikko Viherjuuri
Tampereen Teatteri 3.10.

Made in Bangkok
Kirjoitus Anthony Minghella, ohjaus Johanna Freundlich
Tampereen Teatteri 4.10.

Rouge Dérangée – Kun giljotiini karkaa käsistä
Hanno Eskola
Näty 5.10.

Next To Normal
Musiikki Tom Kitt, ohjaus Tuomas Parkkinen, kapellimestari Eeva Kontu
Tampereen Työväen Teatteri 9.10.

Kullanvamos
Ohjaus Tommi Silvennoinen
Teatteri Telakka 10.10.

Teetä vaikka väkisin
Kirjoitus Danielle Navarro ja Patrick Haudecoer, ohjaus Panu Raipia
Tampereen Komediateatteri 10.10.

Ronja Ryövärintytär
Koregafia Anniliina Kumpuniemi
Tanssiteatteri MD 11.10.

TURKU

Trainspotting
Kirjoitus Irvine Welsh, ohjaus Snoopi Siren
Linnateatteri 1.9.

Circles
Musiikki Georg Friedrich Händel, koreografia Urmas Poolamets
Aurinkobaletti 6.9.

Ei maar ny loppu löhöily
Kirjoitus Maria Kilpi, ohjaus Janne Saarakkala
Turun Kaupunginteatteri 12.9.

Kirsikkapuisto
Kirjoitus Anton Tšehov, ohjaus Andriy Zholdah, musiikki Sergei Patramanskiy
Turun Kaupunginteatteri 14. ja 15.9.

Laitos
Outi Condit – Rosie Swayne
Turun Ylioppilasteatteri 15.9.

Ronja Ryövärintytär
Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Mika Eirtovaara
Turun Nuori Teatteri 16.9.

Ett riktigt fynd
Text Liz Lochhead, regi Pekka Sonck
Åbo Svenska Teater 20.9.

Kiitorata
Lassi Sairela – Eeva Soini
Tanssiteatteri ERI 27.9.

Vedä lonkalta!
Ohjaus Lauri Rautiainen
TEHDAS Teatteri 6.10.

Hair
Text James Rado och Gerome Ragni, musik Galt MacDermot, regi Georg Malvius, koreografi Igor Barberic
Åbo Svenska Teater 13.10

UUSIKAUPUNKI

Albatrossi ja Heiskanen
Kirjoitus Jukka Virtanen, ohjaus Jani Selin
Uudenkaupungin Teatteri 15.9.

VAASA

Fantomens lillasyster
Text Peter Snickars, regi Agneta Lindroos
Wasa Teater 7.9.

Puntilan isäntä ja hänen renkinsä Matti
Kirjoitus Bertolt Brecht, ohjaus Juha Hurme
Vaasan kaupunginteatteri 15.9.

Next to Normal
Av Brian Yorkey och Tom Kitt, regi Victoria Brattström, musik Ralf Nyqvist
Wasa Teater 22.9.

VALKEAKOSKI

Siltalan pehtoori
Ohjaus Christian Sandström
Valkeakosken kaupunginteatteri 5.10.

VANTAA

Pim ja Pom
Kirjoitus Pirjo Toikka, ohjaus ja koreografia Marja Korhola, musiikki Olli Kari
Raatikko 15.9.

Kuka söi sun eväät
Ohjaus Heidi Halkilahti
Tikkurilan Teatteri 22.9.

Latu
Kirjoitus Kyllikki Mäntylä, ohjaus Milja Vojinovic
Tikkurilan Teatteri 30.9.

Gabriel, tule takaisin!
Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Taneli Mäkelä
Teatteri Vantaa 5.10.

Vain rakkaudesta
Koreografia ja ohjaus Ninni Perko, musiikki Jarmo Saari
Sivuun Ensemble, Kulttuuritalo Vernissa 11.10.

VARKAUS

Potenssia ikä kaikki
Kirjoitus ja ohjaus Rauli Jokelin
Varkauden Teatteri 8.9.

Tähdet, tähdet
Kirjoitus Marianne Tikkanen, ohjaus Pekka Laasonen
Varkauden Teatteri 29.9.