TOUKOKUU

101 Dalmatialaista
Dodic Smith – Glyn Robbins, ohjaus Timo Rissanen
Tampereen Komediateatteri 14.5.

Pastori Jussilaisen naiset
Gistaf von Numers – Aila Lavaste, ohjaus Aila Lavaste
Krapin Kesäteatteri, Keski-Uudenmaan Teatteri, Tuusula 26.5.

Hölmöläiset
Dramatisointi Tuija Töyräs
Vaahterateatteri, Lohja 26.5.

Sirpaleita
Vekarateatteri, Kerava 26.5.

Vaimoni on toista maata
Kirjoitus Gilles Durek, ohjaus Jaakko Loukkola
Idea Teatteri, Jokioinen 27.5.

Jorden runt på 80 dagar
Text Jules Verne, regi Dan Söderholm
Vanda Teaterförening, Vanda 29.5.

Ahti Karjalainen – elämä Kekkonen ja teot
Kokkolan Oopperakesä, Kokkola 31.5.

Kekkonen – syntymästä kuolemattomuuteen
Kirjoitus Tuomas Parkkinen, ohjaus Kari-Pekka Toivonen
Linnateatteri/Teatteri Emma, Naantali 31.5.

KESÄKUU

Kiljusen Herrasväki
Jalmari Finne – Juha Ruusuvuori, ohjaus Seppo Laakso
Ruskon Kesäteatteri, Rusko 3.6.

Tankki täyteen
Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Vesa Mäki ja Elina Haavisto
Sipilänmäen Kesäteatteri, Kaarina 5.6.

Rasmus på luffen
Text Astrid Lindgren, regi Christian Lindroos
Finns Sommarteater, Esbo 6.6.

Älä pukeudu päivälliselle
Kirjoitus Marc Camoletti, ohjaus Mikko Viherjuuri
Kirjurinluodon Kesäteatteri, Pori 6.6.

Kuin tuhka tuuleen
Kirjoitus Rauli Jokelin ja Panu Raipia, ohjaus Anneli Heino
Teatteri Taikayö, Suttilan Suviteatteri, Suttila 7.6.

Lainahöyhenissä
Kirjoitus Jean Poiret – Harvey Fierstein, ohjaus Panu Raipia
Tampereen Komediateatteri, Tampere 7.6.

Taipaleenjoki-ooppera
Ohjaus Tuomas Parkkinen
Ilmajoen Musiikkijuhlat, Ilmajoki 7.6.

Anteeksi vaan anoppi(t)
Kirjoitus ja ohjaus Olla-Riitta Aarikka
Kyläsepän Kesäteatteri, Jokioinen 8.6.

Jo vain herra ministeri
Kirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen
Turkhaudan Kesäteatteri, Miinan Monttu, Hausjärvi 8.6.

Pessi ja Illusia
Yrjö Kokko – Matti Nieminen, ohjaus Tommi Koskinen
Maskun Kesäteatteri, Masku 8.6.

Pois Suljettu
Ohjaus Linda Lemmetty, musiikki Afsin Ardalan
Pikkuteatteri, Lahti 8.6.

Vain elämää
Markku Hyvönen – Mona Lehtola, ohjaus Mona Lehtola
Pöytyän Kesäteatteri, Pöytyä 8.6.

Danat ur Havsågor
Text och regi Robert Liewenfahl
Mariehamns Teaterförening, Mariehamn 9.6.

Hetki lyö
Kirjoitus Esko Janhunen, ohjaus Otto Kanerva
Rauman Kesäteatteri, Rauma 9.6.

Pinokkio
Carlo Collodi – Riitta Vehmas, ohjaus Riitta Vehmas
Latoteatteri Kulissi, Jyväskylä 9.6.

Rautatie
Juhani Aho – Ari PK Kiipula, ohjaus Olli Ruukki
Pyhämäen Kesäteateatteri, Turenki 9.6.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren – Staffan Götestam, ohjaus Nina Rinkinen
Tikkurilan Teatteri, Tikkurila 10.6.

Peter Pan
J.M. Barrie – Juha Kukkonen, ohjaus Juha Kukkonen
Ryhmäteatteri, Suomenlinnan Kesäteatteri, Helsinki 11.6.

Poika varjoiselta kujalta
Aulis Aarnio – Eero Pekkonen, ohjaus Jukka-Pekka Rotko
Ramppi-teatteri, Kangasala 12.6.

Rölli ja Metsänhenki
Kirjoitus Allu Tuppurainen, ohjaus Arimo Haltsonen
Elimäen Kesäteatteri, Kouvola 13.6.

Vain elämää
Kirjoitus Markku Hyvönen, ohjaus Jani Selin
Rauman Iltanäyttelijät, Pyhärannan Santtio, Rauma 13.6.

Kaksi Maariaa – punavalkoinen sukukunta
Kirjoitus Kaisa Pakkala ja Pekka Saaristo, ohjaus Pekka Saaristo
Maarian Kesäteatteri, Turku 14.6.

Munaako Herra Ministeri
Kirjoitus Ray Cooney, ohjaus Eero Saarinen
Heinolan Kesäteatteri, Heinola 14.6.

Saituri
Kirjoitus Molière, ohjaus Jari Ålander
Teatteri Helsinki, Helsinki 14.6.

Villit vuodet – musikaali Vexi Salmen elämästä
Kirjoitus Vexi Salmi ja Heikki Paavilainen, ohjaus Heikki Paavilainen, kapellimestari Costello Hautamäki, koreografia Jouni Pirttinen
Valkeakosken Kesäteatteri, Valkeakoski 14.6.

Haavelaiva
Kirjoitus Outi Popp, ohjaus Kimmo Lavaste
Teatteri Eurooppa Neljä, Suolahti 15.6.

Kuuma kesä ‘85
Kirjoitus Heikki Syrjä – Riku Suokas – Heikki Vihinen, ohjaus Riku Suokas ja Heikki Vihinen
Pyynikin Kesäteatteri, Tampere 15.6.

Mamma Mu och kråkan
Regi Marc Svahnström
Teater Kuling, Mariehamn 15.6.

Mooseksen perintö
Heikki Luoma – Jukka Mäkinen, ohjaus Jukka Mäkinen
Aurinkorinne, Mooseksen perintö 2012 Joensuussa-työryhmä 15.6.

Peppi Pitkätossu
Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Marika Vapaavuori
Turun Kesäteatteri, Turku 15.6.

Peter Pan
Kirjoitus J. M. Barrie, ohjaus Jyri Siimes
Teatteri Ulpu, Ulvila 15.6.

Ideaparkki
Kirjoitus Markku Halttula, ohjaus Irene Laitinen
Harjurannan Kesäteatteri, Varkaus 16.6.

Iiris Rohkea
Kirjoitus Helena Anttonen, ohjaus Eija Ahvo
Veikkolan Kartanoteatteri, Kirkkonummi 16.6.

Isän varjo
Kirjoitus ja ohjaus Lauri Jänis
Karvion Kesäteatteri, Heinävesi 16.6.

Loma maatilalla – All Inclusive
Kirjoitus ja ohjaus Markku Hyvönen
Vihdin Kesäteatteri, Vihti 16.6.

Onnelan ilooset frouvat
Kirjoitus Pekka Saaristo, ohjaus Epp Perälä
Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 16.6.

Teuvo – Leevi and the Leavings
Kirjoitus Veera Tyhtilä, ohjaus Matti Peltonen
Vantaan Näyttämö, Vantaa 16.6.

Tulitikkuja lainaamassa
Maiju Lassila – Essi Antikainen, ohjaus Juhana Rönnkvist
Ruukinmyllyn Kesäteatteri, Loviisa 16.6.

Varokaa, mummo tulee!
Kirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Johanna Tohni
Rämsöön Kesäteatteri, Vesilahti 16.6.

Amali ja aikamiespojat
Kirjoitus Eero Schroderus, ohjaus Kirsi Vesterbacka
Vesarannan Kesäteatteri, Vesaranta 17.6.

Iiris Rohkea
Kirjoitus Helena Ahonen, ohjaus Eija Ahvo, sävellys Tuija Rantalainen, koreografia Varpu Asiala
Veikkolan Kartanoteatteri, Kirkkonummi 17.6.

Kunnon virkamies Jokinen
Kirjoitus Maija-Liisa Isosomppi, ohjaus Aino Granlund
Onnelan Kesäteatteri, Kauhava 17.6.

Mestaritontun seikkailut
Vekarateatteri, Kerava 17.6.

Pumpulienkelit
Kirjoitus Päivi Abid, ohjaus Seppo Heinola
Teatteri Lysti, Tampere 17.6.

Siunattu Hulluus
Aapeli – Kai Lehtinen – Jaakko Kivistö, ohjaus Kai Antero Lehtinen
Hangon Teatteri, Hanko 17.6.

Sotta Pyttynen
Kirjoitus Katja Krohn, ohjaus Ville Virkkunen
Viitasaaren Kesäteatteri, Viitasaari 18.6.

Tuplakupla
Kirjoitus John Chapman ja Dave Freeman, ohjaus Jouko Keskinen
Mustion Linnan Kesäteatteri, Mustio 18.6.

Syttyy, ei syty
Kirjoitus Antti Hopia, ohjaus Elina Eloranta, kapellimestari Jasse Varpama
Iitin Kirkonkylän Kesäteatteri, Iitti 19.6.

Tulitikkuja lainaamassa
Maiju Lassila – Mikko Kivinen, ohjaus Mikko Kivinen
Kartanon Kievarin Kesäteattteri, Äänekoski 19.6.

Karsinan kapina
Kirjoitus Esko-Pekka Tiitinen, ohjaus Tomi Kervinen
Teatteri-Traktori, Joensuu 20.6.

Noin 7 veljestä
Spede Pasanen – Ilkka Talasranta, ohjaus Turkka Matomäki
Teatteri Eurooppa Neljä, Pälkäne 20.6.

Rikkaan rakkaus
Kirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Kari Paukkunen
Mikkelin Teatteri, Mikkeli 20.6.

Romeo ja Julia
Kirjoitus William Shakespeare, ohjaus Antti Viitamäki
Jyväskylän Työväenteatteri ja Tanssiteatteri Kramppi, Jyväskylä 20.6.

Sointula
Kirjoitus Tuomo Aitta, ohjaus Tuomo Aitta ja Hannele Tuominen
Masalan Nuorisoteatteri, Masala 20.6.

Yhdet vielä ja sitten häät
Ohjaus Mika Eirtovaara
Turun Nuori Teatteri, Turku 20.6.

Housut pois!
Kirjoitus Terrency McNally, ohjaus Heikki Sankari
Samppalinnan Kesäteatteri, Turku 21.6.

Amerikan Antti
Kirjoitus Heikki Luoma, ohjaus Jussi Myllymäki
Ränssin Kievarin Kesäteatteri, Kuikka 22.6.

Lekaa ja leivoksia
Kirjoitus Rauli Jokelin ja Panu Raipia, ohjaus Rauli Jokelin
Halkosaaren Kesäteatteri, Lappajärvi 22.6.

Lännen Lokari
Reijo Paukku – Emma Paju, ohjaus Emma Paju
Venekosken Kesäteatteri, Hankasalmi 22.6.

Poikamiespankki
Tuija Pitkänen – Johanna Leksis, ohjaus Johanna Leksis
Vuokonjärven Kesäteatteri, Juuka 22.6.

Rautatie
Juhani Aho – Virve Ojanne, ohjaus Teemu Ojanne
Teatteri Päivölä, Rautatiemuseon puiston Kesäteatteri, Hyvinkää 22.6.

Siivoton Juttu
Tapio Piirainen – Ville Virkkunen, ohjaus Tiina Paakko
Maaningan Vätysteatteri, Maaninka 22.6.

Amerikan Armas
Kirjoitus Simo Perämäki, ohjaus Jouko Suntio
Nauvo-teatteri, Lauvanniemen Kesäteatteri, Hamina 24.6.

Amerikan Morsian
Kirjoitus Markku Hattula, ohjaus Jarmo Palomäki
Rauhaniemen Kesäteatteri, Tammela 24.6.

Harmaat pantterit
Kirjoitus Heikki Lund ja Markku Hyvönen, ohjaus Raimo Särkijärvi
Himolan Teatteri, Yläne 24.6.

Katsastus
Kirjoitus Joni Skiftesvik, ohjaus Jyrki Utriainen
Roukalahden Kesäteatteri, Liperi 24.6.

Lusikan mitta kuolemasta
Kirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Kari Summanen
Rautavaaran Teatteri, Rautavaara 24.6.

Kolmen kihlan markkinoilla
Kirjoitus Mirja Raes, ohjaus Marja Nurminen
Kesäteatteri Seleentakuset, Ikaalinen 26.6.

Nysningen
Text Neil Simon, regi arbetsgruppen
Skärgårdsteatern, Pernå 26.6.

Buena Sera Signorina!
Kirjoitus Johanna Keinänen, Sami Kojonen ja Kimmo Virtanen
Kuopion Uusi Kesäteatteri, Kuopio 27.6.

Heinähattu, Vilttitossu ja Pamela-täti
Kirjoitus Sinikka Nopola, Tiina Nopola ja Katja Krohn, ohjaus Markku Hyvönen
Järvenpään Kesäteatteri, Järvenpää 27.6.

Hirveät paineet ja kauhee pulssi
Kirjoitus Seppojuhani Ruotsalainen, ohjaus Unto Kohvakka
Teatteri Henkireikä, Martin Gallerian Kesäteatteri, Mikkeli 27.6.

Katsastus
Kirjoitus Joni Skiftesvik, ohjaus Heikki Knuutila
Pyhäjoen Harrastajateatteri, Annala, Pyhäjoki 27.6.

Maksettu rakkaus
Kirjoitus Markku Hattula, ohjaus Riitta Kujansuu
Halkeenkiven Kesäteatteri, Kokemäki 27.6.

Mooses Viinasen elämä – vaipoista verkkareihin
Kirjoitus Raimo Suuronen, ohjaus Anne Helminen
Lempäälän Nuorisoseura, Lempäälä 27.6.

Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen
Emil Lotanu – Maksim Gorki – Martti Puhakka, ohjaus Jukka Salmela
Nokian Työväen Teatteri, Nokian Kesäteatteri, Nokia 27.6.

Raide 2
Kirjoitus Matti Rasila ja Mikko Rasila, ohjaus Mikko Rasila
Keuruun Kesäteatteri, Keuruu 27.6.

Saapasjalkakissa
Grimmin veljekset – Anneli Kanto, ohjaus Raimo Hentunen
Teatteri Willi Lakeus, Kalajoen Kesäteatteri, Kalajoki 27.6.

Tohtori Sykerö
Kirjoitus O’Kelly
Kuusankosken Teatteri, Tykkimäen huvipuiston huvilavetti, Kuusankoski 27.6.

Viisi naista kappelissa
Kirjoitus Arto Seppälä, ohjaus Matti Pajula
Korpiteatteri, Varpaisjärvi 27.6.

Vill du slejkas? …eller ska vi dansa först?
Regi Skini Lindgård
Ahvenanmaa 27.6.

Aatamin puvussa ja vähän Eevankin
Agapetus – Katri Häti, ohjaus Katri Häti
Viitasaaren Kesäteatteri, Viitasaari 28.6.

Häjyt
Kirjoitus Aleksi Bardy, ohjaus Sarianne Paasonen
Törnävän Kesäteatteri, Seinäjoki 28.6.

Kirkkoväärtin kolmas kortti
Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Riitta Keinänen-Korpela
Padasjoen Harrastajateatteri, Nyystölä 28.6.

Mistä rakkaus alkaa?
Kirjoitus Matti Kuikkaniemi, ohjaus Anneli Heino, musiikki Paul Anka
Hauhon Kesäteatteri, Hauho 28.6.

Niskavuoren Heta
Kirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Lija Fischer
Linnoituksen Kesäteatteri, Lappeenranta 28.6.

Poikamiehen pesäpuu
Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Petri Liski
Tuuloksen WPK:n Ruuttanäyttämö, Hämeenlinna 28.6.

Seitsemän veljestä
Kirjoitus Aleksis Kivi, ohjaus Kai Antero Lehtinen
Kivi-juhlat, Nurmijärven Taaborinvuori 28.6.

Tankki täyteen
Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Sari Äikää-Torkkeli
Kertunmäen Kesäteatteri, Loimaa 29.6.

Tankki täyteen
Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Eija-Liisa Pokki
Niemelän Kylänäyttelijät, Ylivieska 28.6.

Teaterbåten
Jerome Kern – Oscar Hammerstein II, regi Bobo Lundén
Raseborgs Sommarteater, Raseborg 28.6.

Bröderna Brännbackas Bravader
Text Thomas Krantz, regi Kristian Snellman
Pedersöre Teater, Purmo 29.6.

Hurra – en pojke!
Text Franz Arnold och Ernst Bach, regi Laila Björkstam
Bentes Sommarteater, Eckerö 29.6.

Lehmänmaitoa ja mansikoita
Kirjoitus Marita Kärkkäinne, ohjaus Juhani Vilander
Kiikkalan KiPiNät, Kiikkala 29.6.

Mansikkamäen Elina
Kirjoitus Marja Hiltunen, Leena Falttu ja Inga-Liisa Juhola, ohjaus Matti Mäntylä
Kuivalahden Kesäteatteri, Eurajoki 29.6.

Me tulemme taas
Reino Helismaa – Matti Kuikkaniemi, ohjaus Matti Kuikkaniemi
Jalkapuuteatteri, Puumala 29.6.

Mies joka ei osannut sanoa ei
Jussi Kylätasku – Risto Jarva – Matti Kuikkaniemi, ohjaus Soili Nurmi
Rymättylän Teatteri, Rymättylä 29.6.

Minäpä säästän, sanoo Anna
Seija Pitkänen – Kari Kaijanaho, ohjaus Kari Kaijanaho
Kömin Teatteri, Äänekoski 29.6.

Myllykolun Eemeli
Kirjoitus Panu Rajala, ohjaus Vilma Talasranta
Myllykolun Kesäteatteri, Hämeenkyrö 29.6.

Nils Holgerssons underbara resa
Selma Lagerlöf – Christian Lindroos, regi Chistian Lindroos
Lurens Sommarteater, Loviisa 29.6.

Olenko minä tullut haaremiin
Kirjoitus Agapetus, ohjaus Heidi Lakaniemi
Kanta-Teiskon Nuorisoseura, Tampere 29.6.

Onnen maa
Kirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Pauliina Salonius
Paimion Kesäteatteri, Paimio 29.6.

Onnen maa
Kirjoitus Markku Pölönen, ohjaus Kari Kinnaslampi
Teatteri Tuli, Helsinki 29.6.

Pihlamäkeläiset
Kirjoitus Leo Kalervo, ohjaus Mikko Kauranen
Ruuhipirtin Kesäteatteri, Toivakka 29.6.

Putkinotko
Kirjoitus Joel Lehtonen
Maarianvaaran Kesäteatteri, Kaavi 29.6.

Rakastettu Johansson
Kirjoitus Anneli Pukema, ohjaus Tuija Saarinen
Urjankylän Kesäteatteri, Urjala 29.6.

Rikos ja rakkaus
Jari Tervo – Pekka Milonoff – Hanna Kirjavainen, ohjaus Jarmo Skön
Rönnin Kesäteatteri, Eräjärvi 29.6.

Runonmittaaja
Aapo Partanen – Kalle Lintunen, ohjaus Antti Niskanen
Teatteri Ilona, Kangasniemi 29.6.

Saun!
Kirjoitus Jan Rahman ja Heli Laaksonen, ohjaus Timo Vuento
Kaivolan Kesäteatterii, Laitila 29.6.

Sovinto
Kirjoitus ja ohjaus Arto Myllärinen
Tuiskulan Kesäteatteri, Köyliö 29.6.

Täällä rillumarein alla
Nilsiän Harrastajateatteri, Nilsiä 29.6.

Tankki täyteen 2 – Maallamuuttajat
Neil Hardwick – Jussi Tuominen, ohjaus Timo Rissanen
Kyminlinnan Kesäteatteri, Karhulan Työväennäyttämö, Kotka 29.6.

Tulipunakukka
Kirjoitus Eppu ja Kurre Nuotio
Ouraooppera-yhdistys, Krookan Merenrantanäyttämö, Merikarvia 29.6.

Unelma onnesta
Kirjoitus Marianne Tikkanen, ohjaus Mari Kahri
Korvenklylän Kesäteatteri, Kouvola 29.6.

Vaahteramäen Eemeli
Kirjoitus Astrid Lindgren, ohjaus Any Myllyniemi
Hämeenlinnan Miniteatteri, Aulangon Graniittilinna, Hämeenlinna 29.6.

Asessorin naishuolet
Agapetus – Jorma Kairimo, ohjaus Jaan Kallio
Teatteri Into, Virrat 30.6.

Du Wida wackra wilda wäst
Text och regi Peter Snickars
Närpes Teater, Närpiö 30.6.

Joensuun Elli
Kirjoitus Heikki Turunen, ohjaus Alexander Anria
Imatran Kesäteatteri 30.6.

Oi ihana toukokuu
Bates –Tuominen, ohjaus Ari Wirta
Vuohensaaren Kesäteatteri, Salo 30.6.

Savon Sulttaani
Ohjaus Mikael Kokko
Teatterimylly, Ahvenanmaa 30.6.

Tankki täyteen – Maallamuuttajat
Neil Hardwick – Jussi Tuomi – Ari Wirta, ohjaus Sarianne Paasonen
Teatteri Kajo, Kauhajoki 30.6.

Tohvelisankarin rouva
Kirjoitus Maria Jotuni, ohjaus Timo Tirri
Lopen Teatteri, Loppi 30.6.

Tääl tänäp Tähkhousu
Kirjoitus Heli Laaksonen, ohjaus Joonas Suominen
Rikalanmäen Kesäteatteri 30.6.

Vain muutaman huijarin tähden
Heikki Luoma – Jukka Mäkinen, ohjaus Eija-Irmeli Lahti
Larvateatteri, Luhurikan Kesäteatteri, Lapua 30.6.

HEINÄKUU

Hulaboloo
Ahlaisten Kesäteatteri, Ahlainen 1.7.

Hulabaloo
Kirjoitus Eero Schroderus, ohjaus Olavi Lyytikäinen
Alapitkän nuorisoseuran Kesäteatteri 1.7.

Kenraalin morsian
Ohjaus Jarmo Koski
Kuuskajaskarin Kesäteatteri, Rauma 1.7.

Kesällä kerran
Kirjoitus Tiina Brännare ja Eppu Nuotio
Mäntyharjun Kesäteatteri, Mäntyharju 1.7.

Kivenpyörittäjän kylä
Heikki Turunen – Juha Vuorinen, ohjaus Pirkko Korhonen ja Heimo Konttinen
Säyneisen Kesäteatteri, Juankoski 1.7.

Kourallinen ihmisiä
Kirjoitus Eero Schroderus, ohjaus Tero Sarkkinen
Kontiolahden Kanavateatteri, Kontiolahti 1.7.

Kätkäläinen ja musta koira
Simo Hämäläinen – Heidi Mutanen, ohjaus Heidi Mutanen
Ristin Kesäteatteri, Liperi 1.7.

Kätkäläinen
Kirjoitus Simo Hämäläinen, ohjaus Mervi Venäkläinen
Tohmajärven Kesäteatteri, Tohmajärvi 1.7.

Maamiehen vaimolaari
Kirjoitus Tuija Pitkänen, ohjaus Nina Petelius-Lehto ja Pekka Lehto
Jaalan Nuorisoseuran Kesäteatteri, Ahvenanmaa 1.7.

Pirtua, pirtua!
Kirjoitus Tapio Parkkinen ja Pekka Saaristo, ohjaus Tuire Erholm
Pyhämaan Suviteatteri, Uusikaupunki 1.7.

Tahdotko naimisiin
Kirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Kirsti Vesterbacka
Katismaan Kesäteatteri, Säkylä 1.7.

Pekko ja peikonpyydystäjät
Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Laura Parviainen
Kangasalan Pikkuteatteri, Kangasalan Kesäteatteri, Kangasala 2.7.

Heta – Niskavuoren topakka emäntä
Kirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Liisa Mustonen
Rapio Myllyteatteri, Juva 3.7.

Kuivan maan rantamökki
Kirjoitus Arto Ojakangas, ohjaus Sari Pasanen
Eskolan Kesäteatteri, Kannus 3.7.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren – Merja Kääriäinen, ohjaus Merja Kääriäinen
Ruoveden Teatteri, Ruovesi 3.7.

Tulitikkuja lainaamassa
Maiju Lassila – Matti Nieminen, ohjaus Susanna Kolehmainen
Tuusmäen Kesäteatteri, Rantasalmi 3.7.

Eila, Rampe ja palvattu onni
Kirjoitus Sinikka Nopola, ohjaus Raija ja Pentti Nokkala
Lentävän Lokin Kesäteatteri, Uusikaupunki 4.7.

Ihmemaa Oz
L. Frank Balim – Kerttu Hämeranta, ohjaus Sanna Heikkinen
Teatteri Havukka, Sotkamo 4.7.

Kohtalon tango
Kirjoitus Jorma Kairimo, ohjaus Tuomo Salmela
Joroisten Kesäteatteri, Joroinen 4.7.

On lautalla EU kahvila
Kirjoitus Jussi Lähde ja Ilkka Talasranta, ohjaus Väinö Weckström
Honkalinnan Kesäteatteri, Lahti 4.7.

Terttu
Kirjoitus Kaisa ja Lauri Jänis, ohjaus Lauri Jänis
Ilomantsin Näyttämökerho, Teatteri Möhkö, Ilomantsi 4.7.

Alkutuotanto
Kirjoitus Jonni Pantzar, ohjaus Saana Lavaste ja Iiristiina Väinölä
Teatteri 2.0 ja Kotkan kaupunginteatteri, Tampere 5.7.

Decamerone
Boccaccio – Elstelä, ohjaus Joel Elstelä
Teatteri Beowulf, Helsinki 5.7.

Hullu pappi
Kirjoitus Risto Hakola, ohjaus Annu Sankilampi, koreografia Anu Itkonen
Himos Teatteri, Jämsä 5.7.

Mies, joka ei osannut sanoa ei
Jussi Kylätasku – Hannele Tuominen, ohjaus Aleksi Lankinen
Teatteri Kesäheinä, Pyhäjärvi 5.7.

Sairasta Menoa
Kirjoitus Niina Lahtinen, ohjaus Markku Nenonen
Varsin Iloinen Teateri, Riihimäki 5.7.

Häräntappoase
Nakkilan Kesäteatteri, Nakkila 6.7.

Linnunradan laidalla -sirkusmusikaali
Kirjoitus Tiina Puumalainen, ohjaus Pia Lunkka, musiikki Eppu Normaali, kapellimestari Jari Puheloinen
Haminan Kesäteatteri, Turun bastion 6.7.

Naistenhurmaaja
Kirjoitus Maiju Lassila, ohjaus Lauri Jänis
Paukkajan Teatteri, Ahvenisen Punainen Talo, Joensuu 6.7.

Sus!
Kirjoitus ja ohjaus Kari Kankaanranta
Keiteleen Kesäteatteri, Keitele 6.7.

Tahdotko naimisiin
Kirjoitus Ilkka Malmi ja Rami Saarijärvi, ohjaus Hannele Kauppinen
Kuusamon Näyttämö, Kuusamo 6.7.

Tankki täyteen – Maallamuuttajat
Kirjoitus Neil Hardwick ja Jussi Tuominen, ohjaus Antti Viitamäki
Kanavateatteri, Kuusa 6.7.

Äiteensä poika
Kirjoitus Suvi Valkama
Fällyteatteri, Jalasjärvi 6.7.

Diivat
Kirjoitus Ken Ludwig, ohjaus Iina ja Anu Hakanen
Korpilahden Teatteri, Korpilahti 7.7.

Eila, Rampe ja huonot keenit
Kirjoitus Sinikka Nopola
Parkka-Teatteri, Käenkosken Kesäteatteri, Parkano 7.7.

Käry kävi isäntämiehet
Kirjoitus Matti Wanne
Peräseinäjoen Pennihäät, Kalajärvi 7.7.

Rakkaus ja maailmanloppu
Ohjaus Akse Pettersson
Ylioppilasteatteri, Mustikkamaan Kesäteatteri 7.7.

Talkootanssit
Erkki Kiviniemi – Ilmari Hannikainen, ohjaus Tiina Luhtaniemi
Putkinotkon Kesäteatteri, Savonlinnan Teatteri, Savonlinna 7.7.

Vanhoja piikoja viiksekkäitä
Ohjaus Sami Markus
Turun Nuori Teatteri, Turku 7.7.

Harmaat pantterit
Kirjoitus Heikki Lund, ohjaus Pirjo Jantunen
Bomban Kesäteatteri, Nurmes 8.7.

Iso paha susi
Kirjoitus Katja Krohn, ohjaus Eino Saarijärvi
Kajaanin Harrastajateatteri, Sissilinna, Kajaani 8.7.

Tulipään tyttäret
Kirjoitus Teuvo Ruohoranta, ohjaus Lasse Aho, koreografia Marita Salmela
Kesäteatteri Tammentanra, Vehmasmäki 8.7.

Peppi Pitkätossu
Astrid Lindgren – Staffan Götestam, ohjaus Viivi Saarela, musiikki Tony Sikströn, koreografia Timo Saarijärvi
Törnävän Kesäteatteri, Seinäjoki 10.7.

Vääpeli Körmy: Taisteluni – Min kampp
Ere Kokkonen – Kimmo Lavaste, ohjaus Auli Eskola
Koirakiven Kesäteatteri, Mäntyharju 10.7.

För några stockars skull
Text Feredrik Lång, regi Annika Åman
Oravais Teater, Oravainen 11.7.

Peter Pan
Vaasan Ylioppilasteatteri Ramppi, Vaasa 11.7.

Robin Hood
Ohjaus Johanna Juslin
Asemapaikan kesäteatteri, Irti-teatteri, Imatra 11.7.

Ruukin avain – Isoäidin aikaan
Kirjoitus ja ohjaus Johan Storgård
Mathildedalin Ruukkitehtaat, Salo 11.7.

Sakespearen kootut theokset
Kirjoitus Jess Borgeson, Adam Long ja Daniel Dinger, ohjaus Matti Töttölä
Hämeenlinnan Kesäteatteri, Teatteri Siperia, Hämeenlinna 12.7.

Calmari Union
Aki Kaurismäki – Juha Salminen, ohjaus Juha Salminen ja Kyrki Kleimola
Jokiteatteri, Koivusaaren Kesäteatteri, Myllykoski 13.7.

Kohtuuttomuus Kaikessa
Kirjoitus ja ohjaus Marika Vapaavuori
Meri Oulu, Toppilan telakkamiljöö 13.7.

Mistä rakkaus alkaa
Kirjoitus Matti Kuikkaniemi, ohjaus Tuomo Salmela
Ramuska, Rantasalmen Harjupirtti, Ranbtasalmi 13.7.

Suomen hevonen
Kirjoitus Sirkku Peltola, ohjaus Eljas Liinamaa
Ohkolan Teatteri, Ohkola 13.7.

Pikku Pietarin piha
Agapetus – Jorma Kairimo, ohjaus Jorma Kairimo
Eliisa-teatteri, Amurin Työläismuseokortteli, Tampere 14.7.

Viulunsoittaja katolla
Ohjaus Kaarina Leinonen
Latoteatteri Kulissi, Jyväskylä 14.7.

Onnen maa
Ohjaus Anu Hälvä
Ristiinan Nuorisoseuran Tuuva Teatteri, Ristiina 15.7.

Vapauden kaiho
Kirjoitus Eero Schroderus
Teatteri Retikka, Suomussalmi 15.7.

Jaakko Teppo goes to Mallorca
Kirjoitus Jaakko Teppo ja Ismo Apell, ohjaus Ismo Apell
Kartanon Kievarin Kesäteatteri, Äänekoski 16.7.

Laulava Hotelli
Tatu Pekkarinen – Mika Nikander, ohjaus Mika Nikander
Karkkilan Työväen Näyttämö, Fagerkullan Kesäteatteri, Karkkila 17.7.

Päivänsäde, minä ja menninkäinen
Kirjoitus Yrjö Juhani Renvall, ohjaus Sanna Finnilä
Teatteri Willi Lakeus, Kalajoen Kesäteatteri, Kalajoki 18.7.

Viimeinen Visunkainen
Kirjoitus Venla Hannuksela, ohjaus Mika Eerola
Kangasalan Pikkuteatteri, Kangasalan Kesäteatteri, Kangasala 18.7.

Käry kävi, isäntämiehet
Kirjoitus Matti Wanne, ohjaus Eeva vauhkonen
Valkealan Kesäteatteri, Kouvola 20.7.

Vain muutaman huijarin tähden
Heikki Luoma – Jukka Mäkinen, ohjaus Hanna Mäkinen
Pyhäjärvi-Teatteri, Eura 20.7.

Syntipukki
Kirjoitus Agapetus, ohjaus Mikko Kivinen
Kartanon Kievarin Kesäteatteri, Äänekoski 21.7.

Homeliitto
Kirjoitus Pulmu Elonen ja Anja Hämäläinen, ohjaus Anja Hämäläinen
Lapin Patolampiteatteri, Rauma 22.7.

Kun lesket lempivät
Kirjoitus Maiju Lassila, ohjaus Pali Paldan
Kalvitsan Kesäteatteri, Mikkeli 22.7.

Entäs nyt Niskavuori
Kirjoitus Hella Wuolijoki, ohjaus Sisko Niskanen
Kyrönniemen Kesäteatteri, Vieremä 25.7.

Liian paksu perhoseksi
Kirjoitus Sisko Istanmäki, ohjaus Mikko Lammi
Nastolan Pisarateatteri, Nastola 26.7.

Maanalainen armeija
Jeremy Lloyd – David Croft – Joel Elstelä, ohjaus Joel Elstelä
Sipoon Teatteri, Söderkullan Kartanon Ulkonäyttämö, Sipoo 26.7.

Noita palaa elämään
Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Kaarina Talola
Pajurannan Kesäteatteri, Pori 27.7.

Hirvi-Simuna – noita vai ihminen
Kirjoitus ja ohjaus Arto Myllärinen ja Jussi Vaitniemi
Birgitan Teatteri, Lempäälä 31.7.

ELOKUU

Kuuluisa Kiljusen herrasväki
Kirjoitus Mikko Dahlström ja Tanja Huuskonen
Vekarateatteri, Kerava 3.8.

Työmiehen vaimo
Minna Canth – Janne Puustinen, ohjaus Janne Puustinen
Teatteri Vivates, Siilinjärvi 3.8.

Rauhallinen juhannus
Kirjoitus Kirsti Manninen, ohjaus Kirsi Jokela
Latoteatteri, Mäntsälä 5.8.

Pikku Pietarin piha
Kirjoitus Aapeli, ohjaus Kari Otollinen
Jyväskylän Työväen Teatteri, Ainolan Kesäteatteri, Jyväskylä 8.8.