HANKO

Blåst
Text Hellen Willberg, Niklas Häggblom, Anders Slotte och Joakim Grot, regi Joakim Groth
Teater Mars, Hangö Teaterträff 9.6.

HELSINKI

Momo
Kirjoitus Michael Ende, ohjaus Eija Jalkanen
Metropolia 25.5.

Ja Sana oli
Leevi Manninen, Konsta Mäkelä, Satu Mäkinen ja Katja Putkonen
Ryhmä 11, Universum 17.6.

More or less love songs
Koreografia Liisa Risu
Helsingin Kaupunginteatteri 24.8.

Katri Helena
Kirjoitus Ilpo Tuomarila, ohjaus ja koreografia Tiina Brännare
Helsingin Kaupunginteatteri 25.8.

Identitet – en myt
Text Barbro Smeds, regi Enrico Stolzenburg
Viirus 26.8.

Gogota odottaessa
Kirjoitus Samuel Beckett, ohjaus Arto af Hällström
Suomen Kansallisteatteri 31.8.

Kertomuksia keittiöstä
Kirjoitus Sofi Oksanen, sävellys Maija Kaunismaa, ohjaus Titta Halinen
Suomen Kansallisteatteri 1.9.

Meidän poika
Kirjoitus ja ohjaus Pasi Lampela
Helsingin Kaupunginteatteri1.9.

Zaza!
Harvey Fierstein – Jeffrey Tambor, ohjaus Neil Hardwick, koreografia Mindy Lindblom
Helsingin Kaupunginteatteri 8.9.

JYVÄSKYLÄ

Harmonia
Kirjoitus Mika Myllyaho, ohjaus Taava Hakala
Jyväskylän kaupunginteatteri 26.8.

Viiru ja Pesonen
Sven Nordqvist – Hannele Ruotsalo, ohjaus Miika Muranen
Jyväskylän kaupunginteatteri 8.9.

KOKKOLA

Pesärikko
Orvokki Autio – Seppo Parkkinen, ohjaus Kaisa Korhonen
Kokkolan Kaupunginteatteri 8.9.

KUOPIO

Katrina
Sally Salminen – Marita Jama, ohjaus Lasse Lindeman, musiikin johto Mika Paasivaara, koreografia Jouni Prittinen
Kuopion kaupunginteatteri 3.9.

LAHTI

Cabaret
Joe Masteroff – Fred Ebb – John Kander, ohjaus Maarit Pyökäri, koreografia Jorma Uotinen, kapellimestari Jari Puhakka
Lahden kaupunginteatteri 8.9.

OULU

Meedio
Sävellys Gian Carlo Menotti, ohjaus Leena Salonen, musiikin johto Jari Hämäläinen
Oulu Sinfonia, Oulun Ooppera, Oulun konservatorio ja Oulun kaupunginteatteri 2.9.

RAUMA

Syyssonaatti
Kirjoitus Ingmar Bergman, ohjaus Jotaarkka Pennanen
Rauman Kaupunginteatteri 3.9.

RIIHIMÄKI

Tankki täyteen
Neil Hardwick – Jussi Tuominen – Outi Keskevaari, ohjaus Viivi Saarela
Riihimäen Teatteri 3.9.

SEINÄJOKI

Väärä väri
Kirjoitus Ari Kallio, ohjaus Eija-Irmeli Lahti
Seinäjoen kaupunginteatteri 10.8.

TAMPERE

Myyräntyötä ja mielenosoituksia
Ohjaus Tommi Silvennoinen, Tanjalotta Räikän 30-vuotisjuhlaesitys
Teatteri Telakka 2.8.

Bremenin soittoniekat
Veljekset Grimm – Eppu Nuotio, ohjaus Marika Vapaavuori
Teatteri 2000 ja Tampereen Työväen Teatteri 30.8.

Juice – Taiteilijaelämää
Kirjoitus ja ohjaus Heikki Vihinen, kapellimestari Ari Kankaanpää
Musiikkiteatteri Palatsi 30.8.

Gabriel, tule takaisin!
Kirjoitus Mika Waltari, ohjaus Tiina Puumalainen
Tampereen Työväen Teatteri 31.8.

Hiiriä ja ihmisiä
Kirjoitus John Steinbeck, ohjaus Tommi Auvinen
Tampereen Teatteri 1.9.

Anna Liisa
Ohjaus Sirkku Peltola, laulujen sanat Pauli Hanhiniemi, koreografia Timo Saari, musiiki Hehkumo
Tampereen Työväen Teatteri 2.9.

I love you because
Kirjoitus Joshua Salzman, ohjaus Mikko Viherjuuri
Tampereen Teatteri 7.9.

TURKU

Taistelu
Kirjoitus ja ohjaus Kari Heiskanen, koreografia Ari Numminen
Paavo Nurmen Stadion 31.8.

VAASA

Pappa går i ide
Text Anna Krogerus, regi Oskar Silén
Wasa Teater 3.9.